Yeni yasal düzenleme ile işçi İbraname imzalasa bile tazminat alabiliyor.

            01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098  Türk Borçlar Kanunu alacak borç ilişkisinde köklü yenilikler getirmiştir. Yeniliklerden biri de işçi işveren arasındaki ibraname konusudur.  Artık ibraname imzaladığı halde alacakları eksik ödenmiş olan işçi mahkeme yoluyla kalan alacağına kavuşabiliyor. Elbette tazminat alabilmenin bir takım yasal şartları olup bu  yazımızda sırasıyla inceleyelim.

          Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin 28.06.2010 tarihli 2008/33370 Esas 2010/20672 Karar sayılı ilamında belirtildiği gibi “.. ibraname, bir borcun tam ya da kısmen ifa edilmeden sona ermesini sağlayan özel sukut nedeni olarak kabul edilmelidir. Bu noktada ibra sözleşmesinin ödeme yönünde bir anlaşma olmadığı, borcun sona erme şekillerinden biri olduğu belirtilmelidir.” olarak tanımlanmaktadır.

          Genel anlamda ibranameye 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı TBK 132. maddesinde yer verilmiş 420. maddesinde ise işçi işveren ilişkisiyle sınırlı olarak ibraname sözleşmesi düzenlenmiştir. Yasa koyucu işçi işveren arasındaki akdi ilişkide yasa maddesinin yazılış biçimine bakılacak olursa ibranameye değer vermemiş, borcu sona erdiren nedenler arasında ibrayı saymamıştır. Bunun anlamı şudur, işveren işçiye karşı iş ilişkisinden doğan borcunu ancak ödeme ile sona erdirebilecektir, işçi bir kısım hakkından ya da hakkının tamamından yazılı beyan ile vazgeçemeyecektir.

                    6098  Sayılı Türk Borçlar Kanunu’ndaki tanımıyla “ibraname”de bize göre ‘işçilik hakkı ödeme belgesi’ nde aşağıdaki unsurlara yer verilmelidir, aksi takdirde ibraname ya da bize ait tabirle “işçilik hakkı ödeme belgesi” hukuk dünyasında kendine yer bulamayacak hem de kesin olarak geçersiz sayılacaktır.
Eğer;
1-     İbraname yazılı yapılmamışsa
2-    İbraname  tarihi ile işten ayrılma tarihi arasında en az bir aylık süre geçmemişse
3-    İbranamede alacağın türü ve miktarı açıkça yazılmamışsa
4-    Ödeme miktarı tazminat ve ücret,fazla mesai gibi alacakları tam karşılamıyorsa yani eksik tazminat ödenmişse
5-   Kıdem,ihbar tazminatı,fazla mesai,izin ücreti gibi alacaklar  banka aracılığıyla ödenmemişse

 işçinin imzaladığı ibraname kesin olarak hükümsüzdür . Yukarıdaki şartlardan birini dahi taşımayan ibraname belgesi hükümsüz sayılacak ve işçi kıdem ihbar tazminatı,fazla mesai,genel tatil ücreti,yıllık izin ücreti ,ikramiye gibi alacaklarını işverenden talep edebilecektir.

          İşçinin vefatı nedeniyle işçinin mirasçıları ya da yakınlarının işverenden kıdem tazminatı,  destekten yoksun kalma tazminatı gibi hakları bakımından da aynı şekilde ibraname düzenlenmelidir aksi takdirde ibraname geçersiz sayılacaktır.

            Herkesin hakkına sahip çıktığı ve hakkını tam olarak aldığı günler dilerim. 19 Mayıs 2013

Av. Tevrat DURAN

 Yüzyüze gelmeden Online olarak internet ortamından hukuksal sorularınızı yanıtlıyoruz. Kişisel bilgileriniz ve sorularınız gizli tutulacaktır. Detaylı bilgi için…  http://www.tevratduran.com/wp-admin/post.php?post=891&action=edit

Tavsiye Edilen Yazılar

70 Yorumlar

 1. halen çalışmakta olduğum işyerine noter kanalı ile işi bırakma ihtarı cektiğim vakit işe devam zorunluluğum varmıdır varsa kaçgün.

  • İhtarname içeriğini görmem gerekir.

 2. işyerim sık sık üçretsiz izine ayırdığına dair bir ihtar

 3. 40 gün önce işten cıkardılar bir ay sonra gidip notere ibraname vermemi söylediler gittim ibranemeyi verdim ve paramı alamadım bunun yasal bir süresi varmıdır aceba bana 1 ay süresi olduğunu söyledi muhasebecimiz ne yapabilirim ?

  • İbraname metnini görmeden sorunuzu yanıtlayamam.

 4. Mrb tevrat bey 15 aydir bir lojistik depoda calismaktayim isveren her yilbasindan sonra imzalatilan resmi tatiller ve bayramlarda gerektigi zaman fazla mesaiye kalabilrm diye bir kagit imzalatiyor.ben bunu imzalamak istemiyorum is sözlesmemde gerektginde vardiyali ve mesaili calismayi kabul edyrm tarzinda bir yazi var sorum su bu kagidi imzalamazsam isveren beni tazminatsiz isten cikarabilirmi ? Arkasim imzalamak istememis imzalamazsan burda calisamazsin demisler.

 5. Merhaba, iş yerim ile karşılıklı olarak iş feshi imzaladik ve yasal olarak 8 hafta sonra işi birakicaz ibraname imzaladıktan sonra tazminatinizi öderiz diyorlar ne yapmalıyız
  Teşekkürler

  • İkale sözleşmesini alınız ve ödeme için vadeyi bekleyiniz

 6. Merhaba Tevrat bey,
  iş yeri ile fesih sözleşmesi yaptıktan 2 ay sonra kıdem tazminatı alicaz ibranameyi imzalamamizi söylediler.ibranameden sonra geriye dönük 5 yıl fazla mesai ve verilmeyen AGİ yi mahkeme yoluyla alabilirmiyiz. Güvenlik olarak çalışıyorum
  Teşekkür ederim.

  • İbraname içeriğini okumak lazım

 7. Slm ben işimden ayrıldım ibranameyi imzaladım ve işveren bana ihbar mektubu yollamiş işverene bildirim yapmadiğim için 6 hafta borcum varmış işverende benim yıllık ücretimi kesicekmiş bi çağrısı varmı?..

  • İbraname metninin bir fotokopisini alınız bir de işveren sizi hangi gerekçe ile çıkarmış SGK dan öğreniniz, bir çelişki varsa kıdem ihbar tazminatınızı alabilirsiniz.

 8. 11 yıldır çalıştığım işyerinden 28 nisan da çıkış verildi ve 1- 1.5 ay içinde tazminatı ödeyeceğim diyerek İbraname imzaladım sadece 12.000 tl olarak belirledi tazminatı ihbar ve izin ücretlerini hesaba Katmadi 3 ay oldu sadece 2.500 tl ödeme yaptı. Dava açsam ihbar ve izin ücretlerinde alabilirmiyim tazminat hakkım bitermi

  • Yusuf Bey tazminat hakkınız var. 0553 254 81 34 ten arayıp randevu alarak ofise gelebilirsiniz.

 9. ben aynı iş yerinde 7 yıldır çalışmaktayım 4.150 günüm var çalıştığım iş yeri maaşlarımızı 3e 4e ve kalanıda elden vermektedir ve ben burdan ayrılmak istiyorum tazminatımı alabilirmiyim.

  • SGK başlangıcınız 8.9.1999 öncesi ise tazminat hakkınız vardır.

 10. Is veren tarafindan cikisim verildi ve benden bir kagit imzalamami istiyor tazminatini ala bilmem icin boyle bir kagidi imzalamama gerek varmi tazminat alabilmmem icinn

  • Okuduğunuz anlayın; buradan müneccim mi var karşınızda insaf artık. Okuma yazmanız var, belgede ne yazıyor tazminat hakkına yer verilmiş mi ? Bakın

 11. Selam. 01.08.2008 de başladığım, Bilgi Sistemleri Uzmanı olarak çalıştığım Hedef Ecza Deposundan 27.05.2014 tarihinde çıkışım verildi. Çıkış nedeni organizasyon yapısındaki değişiklik. Çıkış evraklarını imzalamam gerektiği ve 1 ay içinde tazminatlarımı tarafıma yatıracaklarını belirttiler ve yatırdılar. buraya kadar bir sorun yoktu. yeni öğrendiğim bilgiye göre beyaz yaka-mavi yaka fazla mesai ücretleri alabiliyormuş. ancak benim elimde bulunan tüm bordrolarda 0 saat fazla mesai var. giriş çıkış kayıtları işveren tarafından alınıyordu(bir kaç ayın kaydı elimde var).günlük de en az 1,5 saat. ayrıca 3 ayda bir (tarihler mevcut) sayım dolayısıyla 20 saate varan fazla mesailerim oluyordu.sırf sayımlar 350 saat. bunu işverenden talep edince siz beyaz yakasınız size fazla mesai yok diyorlardı.sonuç olarak balıkesirde avukata başvurdum. ancak ibranamemde tüm alacaklarımı (ayrıntılarıyla birlikte)aldığım yazdığından birşey çıkmaz dedi. sizin yorumunuzu alabilir miyim? Yardımcı olabilir misiniz? 0 544 432 79 94

  • İbraname içeriğine bakmak lazım.

 12. Merhaba işimden ayrıldım cıkış evragımı imzaladım 2 gun hesabıma sadece kıdem tazmınatımın yattıgını gördum ihbar tazminatım yatmamış firma ihbar taz. Vermiyor ne yapmam gerekir

 13. Ben çalıştığım iş yerinden ihbar tazminatı vermemek için psikolojik baskı ile galiba istifa dilekçesi imzalattı. Hasta olduğum için de mahcubtum soramadım. Bu durumda hakkımı aramak için ne yapabilirim?

 14. İhbarnamede tüm haklarimi aldım diye bi yazı geciyo tüm hakkım verilmediginde hakkımı ariyabilirmiyim miktarda yazmiyo

  • Haklarınızı ıspatlarsanız alabilirsiniz.

 15. Merhabalar
  İş çıkışım yapıldığında bana ibraneme imzalattılar tüm alacaklarim kalem kalem yaziyor ancak sonunda aldım diye bir ibare var halbuki ben daha tazminat haklarimi almadim şimdi bana bankaya yatirmadik elden verdik diyip almaya hak ettiğim ücretleri almami engelleyebilirler mi?
  Konunun başında banka tarafindan ödeme yapilmayan tazminat hakları sonucunda oluşan ibranamelerin geçerli sayılmayacaği belirtiliyor ben bunu yanlış anlamiyorum dimi ? Bu durumda ben haklarım ödenmediğinden dava hakkımi kullanabilir miyim?
  Tazminat ödemelerinin işveren tarafindan ödenmesi gereken bir süre var mi en gec 1 ay icinde ödemeledir gibi ?

  • İşten çıkarıldığınız gün haklarınızın size ödenmesi yasal zorunluluktur 1 ay beklemenize gerek yok avukatla ihtarname çekerseniz hakkınızı rahatlıkla alırsınız

 16. isyerim isimize son verdi
  ibranameyi imzaladim
  Ve odeme yapilmadi tazminatimi alabilirmiyim

  • İbraname içeriğini görmem lazım

 17. Merhabalar 2 yildir calistigim is yerinden evlilik nedeni ile ayrilacagim. Calistigim is yerindeki mudurume tazminat konusunu hic acmadim. Sadece su tarihte ayrilacagim dedim. Bana tamam ihbarnameni imzalarsin. O tarihte sonlandirirsin dedi. Ihbarname de sirketten hicbir alacagim kalmadigina dair, mesai, para, izin vs. Gibi seyler yazili. Bu ihbarname yi imzalamam evlilik tazminatimi almama engel olur mu. Simdiden cok tesekkurler.

  • Öncelikle Allah mesut bahtiyar etsin.
   iBRANAME imzalasanız da sizin kıdem tazminat hakkınız ölmez. İbranamede yazılı alacaklarınızın size banka yoluyla ödenmesi gerekir.
   Not: Sorulara yanıt verip vermemeye bizler karar veririz. Sorulara yanıt verme zorunluluğumuz yoktur. Bu bilgiler kısa içeriklere sahip olup ayrıntılı sorunuza yanıt almak için danışmanlık hizmeti almalısınız. Danışmanlık hizmeti almak için tıklayınız Aynı soruyu tekrar tekrar yazmayınız, dikkate alınmayacaktır. Hukuka,ahlaka aykırı sözler sahibine cezai ve hukuki yaptırım olarak geri dönecektir.

 18. Merhaba. 1.5 yıldır çalışmakta olduğum iş yerinden çıkışım verildikten 1.5 ay sonra tazminat, kıdem tazminatı, yıllık izin fazla mesai gibi haklarımı aldığıma dair ibrarname imzaladım. 5 gün sonra paranın hesabıma yatırılacağı söylendi.Ancak ilk hazırlanan ibrarname örneği 2 sayfa idi(ihtar ve ibrar tazminatının ayrı hesaplandığı sayfalar) Notere gittikten sonra orada bunlar tek sayfaya dönüştürüldü. Noterdeki hazır metin ile. Ve orada tazminatımı nakit olarak aldım yazıyordu.Bunu imzaladıktan sonra fark ettim maalesef. Verilen 5 günlük süre bitmedi henüz. Ancak hesabıma yatırılmazsa herhangi bir hak talep edebilir miyim? Yoksa “nakit olarak aldım” ifadesinin yer alması elimi kolumu bağlar mı? Teşekkürler.

  • Banka hesabına yatırılmayan tazminat geçersizdir bu nedene noter de olsa para almadı iseniz bu hakkınız var devam ediyor.

 19. Merhabalar,
  Sorum biraz uzun olup vaktinizi alacağım için şimdiden özür dilerim 2 yıl çalıştığım iş yerinden 06.05.2016 tarihinde çıkışım verildi. Çıkış sebebi olarak daha sonra telgraf ile “Bulunduğu ilde satışların düştüğü ve satış arttırma çalışmalarına ve belirtilen hedeflere uymadığınız için istihdam kısıntısına gidildiğinden iş akdinize son verilmiştir.” diye bir çıkış sebebi sunuldu. Daha sonra da sgk çıkışımdada 29 madde olan işiçininin iyi niyet ve ahlak kurallarına uymaması ile çıkışım verilmiş. Çıkışımı takiben 1 ay sonra işveren kıdem tazminatını vererek hiçbir hakkım kalmamıştır ibranamelerini imzalattı durumun kötü olduğundan imzalayı parayı aldım . Şimdi durum bu iken sorularım şunlar şu anda iş mahkemesine gidip sgk çıkış sebebine yönelik dava açabilirmiyim çünkü 29 cu maddeden dolayı işsizlik alamıyorum.(ibranamede dava açamayacağım ibaresi var) ikinci sorum şu ihbar tazminatı alma şansım var mıdır? üçüncü sorum işteftiş kurumuna dilekçe verdim ankara firması olduğundan sene sonunu bulur dediler müfettişlerin incelemesi beklemek mı mantıklı davayı acmak mı? bu sorularıma yanıt verebılırsenız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi günler dilerim

  • İncelemeyi beklemeniz mantıklı olur.

 20. İzne gitdim cikisimi vermisler geri geldiyimde baslatdilar olu bumu yoksa yapmam gereken yasal hakkim varmi cok tsk edrim bislere yarcimdi oldugun icin

  • Bu durumu 170 i arayarak bildiriniz. Bu çalışma şekli hukuka aykırı. İşsizlik ödeneğinden yararlanamama durumunuz var.

 21. ben akaryakıt istasyonunda çalışıyorum 24 saat çalışıp 24 saat dinlenme usulüyle günlük 12 saat çalışmış oluyorum haftalık tatili bayram tatili mesai ücreti hiçbiri verilmio resmi tatillerin ücretide ödenmio işten çıktıgımda dava acsam kazanma ıhtımalım nedır bıde ortalama nekadar tazmınat alabılırım maasım 1400 tl 13 aydır çalışıorum..

  • kıdem tazminat hesabı her 1 yıllık çalışmaya 1 aylık brüt maaşınız kadar kıdem tazminatı demektir.

 22. Merhabalar benimde bir sorum olacak
  7 yildir calistigim isyerinden 2 sene once isten cikartildim.isyeri muhasebecisi bana 12 bin tl ihbar ve kidem tazminati cikartti.bende bilmedigim icin kagiti butun haklarimi aldim diye yaZdim imzaladim.ama ben tazminatimi baska yerde hesaplattigim zaman 17 bin tl civari ucret cikiyor.suan mahkemeye verip yeniden hesaplatip parami geri alabilir miyim
  2 sene onceki maasimda 1500 tl’di

  • İbranameyi avukata gösteriniz.

 23. Merhaba 10 sene 3 ay önce işten ayrıldım ne tazminat nede kıdem nede izin parası almadım yaklaşık 10 yıl çalıştım şimdi dava açabilir miyim

  • Zamanaşımı süresi 10 yıldır ve geçmiş olsun.

 24. ben özel sektörde perde yerinde calışmakatyım ve 15 senedir aynı iş yerindeyim ve 6 senelik sigortam var ve eylül ayının sonunda işten ayrıldım kendileri cıkardılar ve bundan önce aralık ayında ameliyat olmustum ve raporum bittikten sonra aralıgın sonunda girdi cıktı yapmıslar bana ve benim ve esimin haberi yoktu ve biz daha sonra e devlet şifresine girip ögrendik ve 2 ay sigortam görünmüyo ve daha sonra beni cagırdılar ve kagıtta magdur durumda oldugu icin biz işçimizi girdi cıktı yaptık ve 7.267 tl ödeme görünüyodu ve bana 270 tl para verdi ama bana daha sonra kalan parayıda vermeye calıstı ve ben almadım şimdi ögrenmek istedigim sey ben 270 tl yi aldıgım icin sorun olurmu gerci pek sorun olucagını sanmıyorum cünkü simdiki 2016 yılı icin asgari ücret 1.300 tl olup sigorta pirimi 1.667 tl den yatıgı için bürüt maas oyuzden bürüt massından hesaplaması gerekir diye düsünüyorum lütfen bana acil dönüş yaparsanız sevinirim cünkü yarın kagıt hazırlanıp konusmaya gidicem

  • Tuğba hanım, ofisimize gelirseniz yardımcı olacağız. Gerekli hesaplama yapılacaktır.

 25. Ben özel kurum da çalışıyorum askerlik nedeniyle dün işten ayrıldım silüsü verdim işyerine bana istifa kağıdı ve ibraname imzalattılar herhangi bir miktar falan yazmıyordu ibraname de tazminat mı ve yıllık izinlerimi alabilirmiyim

  • kıdem tazminatı ve kullanmadığınız izin ücretini alabilirsiniz.

 26. bir özel kurumda çalışıyorum isim verecek olursam BELTUR .. HER YIL SÖZLEŞME YENİLENİYOR VE BEN BU SENE SÖZLEŞME İMZALAMAZSAM KIDEM TAZMİNATI ALABİLİRMİYİM ?

  • Sözleşmelerin yenilenmesi, taşeronların değişmesi tüm çalışmanıza ait dönemin tazminatını almanıza engel değildir.

 27. Merhaba.. Ben fırıncıyım en son calistigim is yerinde 5 sene 9 ay calismisligim var patron maasimi zamaninda yatirmadigi icin isi birakma geregi duydum maasimi bankadan cekiyordum. Son 3 aylik maas isten ciktiktan sonra yatirildi aldigim ana para 2100. Ama bankaya yatan askeri ucret geri kalan kisim elden aliyordum . patronla tazminat hesaplamasi yaptik yillik 1 maas dedi 15 bin tl alacagim oldugunu soledi. Baska is yerinde calismaya basladigim icin karsilikli imza attik isi biraktim diye. Ama 5 ay gecmesine ragmen hala parami vermedi kagit uzerindede 15.000 tl alacagim bulunmaktadir yaziyor . ben 5.sene 9 ay boyunca. Hic bi resmi tatilim olmadi bayramim hafta sonu tatilim olmadi ve calisma sistemimde 24 saat calisma 24 saat izin seklinde yani ayda 390 saate geliyo parami vermedigi icin bi avukata vermeyi ve mahkeme yoluna gitmeyi dusundum suan hala o is yerinde calisan benimle ayni donem isi birakmis bi cok sahidim hazirda bekliyor .. Ben 15 bin alip ekmek yedigim yere ihanet etmeme derdindeyim ama patron hala daha parayi vermeme su tarih bu tarih gibi atlatmalar yapmaktafir bu durumda ne yapmam lazim. Yatirdigi maaslar banka yoluyla oldugu icin butun gecikmeler belli ben isi trmmuz ayinda biraktim. Mayis maasi bile temmuzda yatirildi. Haziran agustosda temmuz eylulde o tarihlerde ben baska yerde calisiyordum lutfen bana yardimci olun

 28. tevrat bey merhaba ben yaklaşık 9 önce çalıştığım iş yerimden kendi isteğimle ayrıldım ayrıldığım tarihte maaş olarak 3,075 tl alacağım kalmıştı ihbarname vs. hiçbirini imzalamadan çıktım ödeme yapıldığında imzaya gidecektim fakat 9 aydır ödeme yapmıyorlar ne yapmam gerekir.teşekkürler

 29. Merhaba Tevrat bey şahsa ait bir işyerinde 2 buçuk yıldır çalışıyorum. Asgari ücret 1300 tl olunca okadar ödeme yapamayacağını belirtti . Ozaman durumum kötüydü kabul etmek zorunda kaldım 1000 tl maaşa karşılık gelcek şekilde bu zamana kadar çalıştım. Ama bu şartlarda daha fazla çalışmak istemediği ve işten ayrılmak istediğimi dile getirdim. Bugün bana 31 Aralık’ta kendi isteğimle işten ayrılmak istediğimi belirten bi dilekçe imzalattı. Gerekçe yazdırmadı. Tazminatımı nasıl alabilirim . Bana bi yol gösterebilir misiniz?

  • Geçmiş günlere ait eksik maaşlarınızı ve kıdem tazminatınızı noterden ihtarname ile talep edebilirsiniz.

   • Yarın sabahtan gidip noterden ihtarname gönderebilirim.Peki işe gitmemem durumunda
    işverenim bi hak talep
    edebilir mi? Dilekçe sıkıntı yaratır mı?

    • İhtarnameyi avukata yazdırmanızda öncesi ve sonrasında hukuki süreci birlikte takip etmenizi tavsiye ederim. Ofisimiz İkitelli’de olup iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

 30. Merhaba Tevrat bey şahsa ait bir işyerinde 2 buçuk yıldır çalışıyorum. Asgari ücret 1300 tl olunca okadar ödeme yapamayacağını belirtti .Ozaman durumum kötüydü kabul
  etmek zorunda kaldım 1000 tl maaşa karşılık gelcek şekilde bu zamana kadar çalıştım. Ama bu şartlarda daha
  fazla çalışmak istemediği ve işten
  ayrılmak istediğimi dile getirdim. Bugün
  bana 31 Aralık’ta kendi isteğimle işten
  ayrılmak istediğimi belirten bi dilekçe
  imzalattı. Gerekçe yazdırmadı.
  Tazminatımı nasıl alabilirim . Bana bi
  yol gösterebilir misiniz?

 31. Merhaba Tevrat bey.Çalıştığım firmada daha önce mavi yaka olarak imalat bölümünde 2 yıl çalıştım .Sonrasında yine aynı firma da memur olarak görev değişikliğim gerçekleştirildi.2 yıl memur olarak çalıştım .Şimdi beni tekrar mavi yaka olarak imalat bölümünde çalıştırmak istiyorlar. Bende bu durumu kabul etmedim. Buna istinaden “görev değişikliğini kabul etmiyorum” yazısı yazdırıp, imzalattılar.Bu durumda tazminatımı ve ihbarımı vermeden beni işten çıkartabilirler mi?İşsizlik maaşı almama engel olur mu bu durum?İş sözleşmesinde “iş yeri içerisinde bölüm, görev değişikliğini kabul ediyorum” maddesi var.Birde bundan sonra bana istifa dilekçesi yazdırılırsa yazmalı mıyım?Şirket geçmiş yıllarda AGİ vermediği için bir çok çalışanla mahkemelik oldu.Bana ibraneme imzalatmak isterlerse ne yapmalıyım

 32. Merhaba benim esim yaklasik 13 yildir bir restorantta garsonluk yapiyor bundan uc yil once isten ayrildi ve o zaman on senelik elemandi isten ayrildigi zaman 10 seneye 13 binlira para aldi buarada bankaya yatan asgari ucret fakat esimin maasi 3000 lira simdi ayni yerde tekrar basladi suqn uc senelik simdi esimi isten cikarmayi dusunuyolar sorum su esim isten cikinca net maasindan tazminati hesqplamiycaklar gene esim mahkeme acsa onceki eksik aldigi tazminatinida alabilirmi boyle bi sansimiz varmi uc sene onceki olay tesekkurler…

  • 2012 yılından bu yana ibranamelerle ilgili yasa değişti buna göre eksik tazminatını alan işçi, dava açarak kalan tazminatını alabilmektedir.

 33. 18 ay yurtdisinda inşaat isinde çalistim…iş bitimi diye fesih bildirimi yapildi…tazminat ve ihbar merkezden arayacaklar dediler…ne yapmaliyim

  • Haklarınız iş çıkışında muhasebeden hesaplanıp ödenemelidir ya da işe iade hakkınızın olduğu halde 1 ay içinde dava açmalısınız

 34. Slm 1.5 yildir is yerinde calisiyorum rahatsizlandim sabah ise gidemedim saat 07.45 aradim hastane ye muayne olmaya gidiyorum dedim bana habersiz ise gelmedin die tutanak tutulmus raporum la birlikte gittim ve iae gelmiyeceksen 1.5 sat onceden haber vermen gerekir die tutanak tutulup bana bir daha olmasin die kagit imzalattilar birde yanin da bos kagit vardi tekrarlanirsa bu olay isine son verecegiz dediler sizce sucmudur baski yaparak imzalattilar tazminat ala bilir miyim

 35. Merhaba Yılbaşında maaşıma zam yapılmadı şirketimde vardiya şefi olarak çalışıyorum 2014 ocak ayından 2016 haziran ayına kadar vardiyalı 18:00 -04:00 saatleri arası haftalık 5 gün çalıştım daha sonra 18:00 02:00 olarak çalışmaya devam ediyoruz geriye dönük gece çalışmalarımızdan fazla mesai talep edebilirmiyim yorumlarınızı bekliyorum

 36. Merhaba Tevrat bey 2 yıl önce çalıştığım firma tarafından anlaşmalı işten çıkmak zorunda kaldım ibraname imzaladim kıdem tazminatımın % 85 e karşılık banka üzerinden yatırıldı benim geriye kalan % 15 ve ihbar tazminatimi alma hakkım varmı yardımcı olursanız sevinirim


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir