Uyap'tan mahkeme /icra dava,takip sorgulaması nasıl yapılır ?

Uyap’tan mahkeme /icra dava,takip sorgulaması nasıl yapılır ?

2005 yılında hizmete alınan Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin baş harfleri olan UYAP, TC. Adalet Bakanlığı’nın bilişim projesidir.

Peki UYAP’a nasıl girersiniz ?UYAP

  1. Öncelikle PTT’den alabileceğiniz bir e-Devlet şifresine ya da elektronik imza veya mobil imzadan birine sahip olmalısınız.

  2. Vatandaşlar, e-Devlet şifresi’ni kullanarak e-Devlet kapısı aracılığıyla, e-imza veya m-imza ile direkt giriş yapabilirler. Bu sistem adliye, avukat,bilirkişilerce kullanılmaktdır.

  3. Vatandaşlar e-imza veya m-imza ile girişlerde tüm işleri, e-Devlet şifresi ile girişlerde E-dava işlemleri hariç tüm işlemlerini gerçekleştirebilirler. Uyap üzerinden dava açabilmek için elektronik imza ya da GSM şirketlerinden mobil imza satın almalısınız. 

Mahkeme veya icradan size bir bildirim yani tebligat geldiğinde savunma, itiraz gibi haklarınızı tebliğ aldıktan sonra süresinde kullanabileceksiniz. Bazen bu tebligattan haberiniz olmadan muhtara ya da aile üyelerinizden birine bırakılmış ve süreyi kaçırma ihtimalinin olabilir. Bu nedenle ara sıra uyaptan sorgulama yapmanızda yarar var.

E devlet şifrenizle sizin açtığınız ya da size karşı açılmış davaları görebilir, mahkeme ya da icra dairesini, mahkeme dosya numarasını hatta duruşma günlerinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için yüksek paralar ödeyerek 118 ile başlayan telefon numaralarını aramanıza gerek yok.

AV.TEVRAT DURAN,İstanbul

Uyap'tan mahkeme /icra dava,takip sorgulaması nasıl yapılır ?
Uyap’tan mahkeme /icra dava,takip sorgulaması nasıl yapılır ?

 

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

  1. ltd. şirketler için uyap varmıdır?


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir