Beyaz yakalı/üst düzey personelin fazla mesai hakkı

Beyaz yakalı işçi olarak tabir edilen işyerinde üst düzey pozisyonda çalışan müdür,amirlerin fazla mesai yapması halinde hakları var mıdır ? Bu soru sıklıkla sorulmaktadır. İşyerinde üst düzey yönetici konumda çalışan 4857 sayılı yasaya tabi olarak çalışan işçi, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücretinin ödenmesi durumunda, Yargıtay uygulamaları ile tespit edildiği şekliyle  ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanamaz. Bunun sebebi üst düzey çalışanın çalışma saatlerini kendisinin belirlediği varsayımıdır. Bununla birlikte üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir başka yönetici ya da şirket ortağı bulunması halinde, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemez , yasal sınırlamaları aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti talep hakkı doğar.Üst düzey yönetici bakımından fazla mesai hakkının doğup doğmadığının tespiti bakımından şirketin yöneticisi veya yönetim kurulu üyesi tarafından fazla çalışma yapması yönünde bir talimatın verilip verilmediğine bakılmalıdır. İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemeyeceği kabul edilmektedir.

AV.TEVRAT DURAN

Tavsiye Edilen Yazılar

6 Yorumlar

 1. Bence siz bir yerde işverensiniz? Bu felsefeyle fabrikalarda mavi yaka kalmaz zaten, işçileride beyaz yaka gösterirler onlarda mesai alamazlar böylelikle.. Yapan varmı bunu çok niye çünkü bunu siz ve sizin gibi insanlara borçlular. Bence maaşda vermeyin! Demi ne gerek var ? Komik olmayın lütfen ve kanunlarıda işinize geldiği gibi yorumlamakdanda vazgeçin olurmu?

  • Çok içerlemişsiniz anlaşılan. Bu web site saygın ve çıkarsızdır. İşveren değil avukatım. Yazılan yazılar Yargıtay kararları ve mevzuat odaklıdır kişisel görüşüm değildir.

   • Avukat olmanız işveren olmadığınız gerçeğini değiştirmiyor bence, sonuç olarak yanınız da çalışan birileri vardır mutlaka.

    • Hasan Bey, yanlış düşünüyorsunuz yanımda çalışan , istihdam ettiğim kimse yok. Öyle olsa dahi hukukun üstünlüğüne inanmış bir avukat olarak yanıtlarım değişmeyecektir.

 2. BU KANUNLAR HEP ÇALIŞANLARA GÖRE YAPILMIŞTIR,,,İŞ VERENLERE NE OLACAK ? ONLAR DA İŞ VERMESENLER ,,,ÇALIŞANLAR NERDE ÇALIŞACAK ACABA ? BENCE DEĞİŞTİRMELİ BU KANUN,,,,

  • Aslında yasa, işçi ve işveren arasındaki ilişkiyi düzenliyor burada işverenlerin insan kaynakları ve avukatla işbirliği içinde süreci işletmesi halinde haklı durumdayken haksız duruma düşmesi engellenebilr.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir