Ücretsiz izin uygulaması

Av.Tevrat DURAN
Av.Tevrat DURAN

İşverenlerin ekonomik sıkıntıda olduğu dönemlerde ücretsiz izin uygulaması ile iş sözleşmesini askıya alması sıklıkla görülen bir uygulamadır. İşverenlerin ekonomik sıkıntıda olduğu dönemlerde ücretsiz izin uygulaması ile iş sözleşmesini askıya alması hukuken mümkün değildir. Sadece mevsimlik işçilerin iş akitleri askıya alınabilir. Bunun dışında işçinin ücretsiz izin uygulaması ile iş sözleşmesini askıya almak mümkün değildir. İşçinin rızası olmadan işveren tek taraflı olarak ücretsiz izin uygulamasına gidemez.

İşverenin bu yöndeki uygulaması işçinin iş akdinin feshi mahiyetindedir. Bu halde işverenin tek taraflı ücretsiz izin uygulamasına gitme tarihinde işçinin iş akdinin feshedildiği Mahkeme kararları ile kabul edilmektedir. Bu halde işveren belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştırdığı  işçisine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

  1. Ben 01,09,2008 den beri pirsu dolum tesisinde ayni isyerinde calismaktayim bize isden sonra telefonla tek tek arayip yarin calisma yok veya saat 11 de gelin gibi zoraki izin veriyorlar cok kisi isi birakti biz o tarih girisli 3 kisi kaldik ogle yemegi 30 dakika servis yokpisikolojik baski cok artik dayanacak calisacak gucum yok ne yapmaliyim elde ettigim tazminat olmeden sozlesmeyi fes edebilirmiyim?

    • İş mevzuatında sayılan haklı sebeplerle iş akdini fesheden işçi tazminata hak kazanabilir. Avukat yardımı alınız.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir