Maketten konut satışı

Uygulamada maketten ev satma olarak tabir edilen Gazete, radyo, televizyon ilanı ve benzeri yollarla tüketiciye duyurularak düzenlenen kampanyalara iştirakçi kabul edilmesi ve malın veya hizmetin daha sonra teslim veya ifa edilmesi suretiyle yapılan konut, işyeri satış türüne hukuken kampanyalı satış denilmektedir. Bu tür satışlarda inşaat şirketleri tüketicilerden senet, bono vs. almakta ve adi yazılı sözleşme ile konut satmaktadırlar. Türk Hukuk Mevzuataına göre bu şekilde kampanyalı satışlarda tüketiciden bono,senet almak yasaktır.

Bu gibi kampanyalı satışlarda inşaat şirketleri tüketicilerden kesinlikle bono veya senet gibi devir, ciro kabiliyeti olan evrak alamaz.   Kampanyalı satışlarda inşaat şirketlerinin müşterilerin ödemelerini sigorta ettirmesi veya müşterilerine toplam ödemelerine göre banka teminat mektubu vermesi yasal zorunluluktur. Aksi halde tüketici yasal yollara  başvurarak hakkını elde etme yoluna başvurabilecektir. 

Tavsiye Edilen Yazılar

1 Yorum

  1. bi kargo şirketınde çalışıyorum ama bel agrım oldugundan calışamıyom ve kendım saglık durumumun olumsuz oldugunu göstererek işten ayrıldım tazmınat alma hakkım varmı ?


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir