Maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartları nelerdir ?

Maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartları nelerdir ?

 1. Basın yoluyla hakaret, tehdit gibi kişiliğe karşı saldırı durumlarında maddi ve manevi tazminat davası açılmaktadır. Bir hayli yoğunluktaki bu davayı açabilmek ve netice alabilmek için şartların oluşması gerekir.
 • Size yapılan saldırının hukuka aykırı olması
 • Bu saldırı sonucu maddi ya da manevi bir zararın oluşmuş olması gerekir. Maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartlarını taşıyorsanız bu davaları açabilirsiniz.
  Maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartları
  Maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartları

  Haksız eylem dediğimiz hukuki kurum genel olarak ve temelde TBK 49.maddesinde düzenlenmiştir.
 1. Buna göre ‘Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür.Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür.’
 2. Sorumluluk için kusur aranmakla birlikte kusurun aranmadığı durumlar yasa ile düzenlenmiştir. Örneğin tapu sicil müdürlüğünün tapu işlemleri nedeniyle kişi zarar görmüşse devletin kusuru aranmadan tazminat ödemekle yükümlüdür. Örneğin vekaletname sahte düzenlenmişse ve bu sahte vekaletle tapuda devir yapılmışsa tapunun sahibi bu zararını devletten talep edebilecektir. Artık maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartları oluşmuştur.  
 3. Kusurun arandığı hallerde ise davacı davalının kusurunu ıspatlamalıdır. Örneğin trafik kazası ya da hekimin eylemi nedeniyle zarara uğrayan kişi, karşı tarafın kusurlu olduğunu ıspatlamalıdır.
 4. İşçinin işine haksız olarak son verilmiş ve sonucunda işçi manen üzülmüşse de tek başına işten çıkarma nedeniyle manevi tazminat davası açılamaz. Çünkü işten çıkarma manevi bir saldırı değildir. Yalnız sözlü olarak sövme, hakaret içeren ifadelerle birlikte işten çıkarma varsa o zaman manevi tazminat davası gündeme gelecektir.
 5. Maddi ve manevi tazminat davalarının amacı, saldırıya uğrayan kişinin saldırı öncesi durumuna geri dönmesini sağlama amacı taşır. Gerçekte ise bu madden-fiziken pek mümkün olmamakla birlikte mağdurun halini saldırı öncesi duruma en yakın seviyeye getirme amaçlanmaktadır.
 6. Zamanaşımı süresi 2 yıl olup süre eylem ve faili öğrenmeden itibaren başlar. Olay, eylem aynı zamanda suç ise 2 yıl süre dolmuş olsa bile ceza davası zamanaşımı süresi içinde de maddi manevi tazminat davası açılabilir.
  AVUKAT
  TEVRAT DURAN,
  İstanbul İkitelli
  Maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartları
  Maddi ve manevi tazminat davası açmanın şartlarıA

Tavsiye Edilen Yazılar

3 Yorumlar

 1. mrb ben yusuf özel sektörde 3yıldır kaynakcı olarak calışıyorum ve müdürle sorun yaşıyorum saçını kes sakalını kes şapka takma gibi vesaire bana diyo seni baska bölümlerde çalıştırım işden atarım gibi lütfen yardımcı oolun ne yapmalıyım cok bunalımdayım teşekkürler

 2. Benim eşim okul müdürlüğünden alındı ve öğretmen olarak devam etti bu arada üzüldü 6 ay sonra kanser teşhisi konuldu bu arada mahkeme devam ediyordu yürütmeyi durdurma kararı ile görevine tekrar dönmesi için yazı geldi ama görevine başlayamadan vefat etti millieğitim mdrlüğüne dilekçe yazdım geçmiş yıllara ait maddi kaybının mirasçılara ödenmesi diye olumsuz cvp geldi göreve başlamadan vefat ettiği için ödeme yapılamaz diye bu durumda ne yapmam gerekiyor idari dava yada manevi tazminat davası açabilirmiyim. Teşekkürler


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir