Kamulaştırma bedelinin ödenmesi dilekçesi

Kamulaştırma bedelinin ödenmesi dilekçesi nasıl düzenlenir ?

Kamulaştırma bedelinin ödenmesi
Kamulaştırma bedelinin ödenmesi

Kamulaştırma Kanunu 10. maddesine göre idare, özel mülkiyetteki gayrimenkulün değerinin tespiti ile tapusunun kendi adına tescili için taşınmazın bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açmaktadır. Bu davaların davalısı özel mülkiyetin tapuda yazılı maliki ya da malik vefat etmişse mirasçılarıdır. Kamulaştırma bedelinin ödenmesi dilekçesi davanın sonuçlanmasından sonra verilmektedir.
Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi, bilirkişi incelemesi ile tarafların bildirdiği emsallerine göre gayrimenkulün bedelini tespit ettikten sonra davacı idarenin mahkemenin belirlediği kamulaştırma parasını yine mahkemenin belirlediği banka şubesine yatırılmasını emretmektedir. Kamulaştırma bedelinin ödenmesi dilekçesi bu aşamada verilmez. Kamulaştırma bedeli, bankaya yatırıldıktan sonra mahkeme gayrimenkulün tapusunun iptali ile idare adına tesciline ve bedelin malike ödenmesine karar vermektedir. İşte yazımın konusu Kamulaştırma bedelinin ödenmesi dilekçesi bu aşamada verilmektedir. Bunun için mahkemenin gerekçeli kararını yazması gerekecektir.
2942 sayılı yasanın 10. maddesine göre açılan kamulaştırma bedel tespiti ve tescili davasında belirlenen kamulaştırma bedelinin yasal faiziyle birlikte ödenmesi için malik Kamulaştırma bedelinin ödenmesi dilekçesini mahkemesine vermelidir. Ardından banka tarafından malike ödeme yapılacaktır. 12.4.2018
AV. TEVRAT DURAN
cropped-simsiz-1-1

Tavsiye Edilen Yazılar

6 Yorumlar

 1. AV TEVRAT DURAN. acaba bir market taşınmaz bir mal sayılır,mı ve bir mekanda kiralık olarak marketim varsa o mahalleye kamulaştırma olursa içindeki malzemenin 50 bin tl değerindeyse var sayarsak bunun devletle nasıl bir anlaşma sağlanır bilgilendirirseniz memnun kalırım saygılar

  • Kamulaştırma taşınmaza dair olup üzerinde sökülüp götürülebilen taşınır mallar kamulaştırma bedeli dışındadır.

 2. Hocam acil kamulaştırma yasası kapsamında Karayolları bize ilk davayı 2013 yılında açtı. ödenek olmadığı için dava reddedildi. ‘. Dava 2015 yılında tekrar açıldı, 2018 yılında ödenek olmadığı için dava tekrar reddedildi. 3. Dava ise 2020 Haziran itibariyle bilirkişiler tarafından belirlenen rakamları ödeyeceklerini, ödenek sağlandığını belirttiler. Şimdi bizim alacağımız paranın faizi hangi yıldan itibaren hesaplanmalı ? Cevaplarsanız çok sevinirim. Rabbim hayırlı işler versin..

  • Son açılan davadaki mahkemenin belirlediği tarihten itibaren başlayacaktır. Çünkü taşınmazın geçen sürede değeri artacaktır.

 3. Merhaba bir arazim var Tki arazime kamulaştırma kararı çıkardı bir takım evraklar imzalatildi ancak paramızı alamadık sanırım arazime girme leri ne izin verdigimi beyan eden bir madre varmış bundan dolayı şuan arazimi kullanıyorlar ancak ben paramı alamadım mahkeme açsam almam zor dediler sizce nasıl bir yol izlemeliyim cevaplarsanız müteşekkir olurum

  • Kamulaştırma yazışmalarına ve imzaladığınız belgenin verilmesine dair dilekçe ile belgeleri talep etmeniz halinde evraklarınıza göre yapılacak hukuki işlem tespit edilebilecektir.
   Dilekçe nasıl yazılır okumak için tıklayınız


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir