İşten çıktım kaç para tazminat alırım !

İşyerinden çıkarılan işçiler tazminat haklarının olup olmadığını öğrenmek istemektedir. Kıdem tazminatı nasıl alınır, kıdem hakkım var mı, tazminat hakkım var mı, istifa etmek istiyorum tazminat hakkım var mı, 10 yıl çalıştım kaç lira tazminat alırım,istifa edersem hakkım olur mu gibi sorularla karşılaşıyoruz. Bu gibi sorular olağandır çünkü işçilerin yıpranma tazminatı istemeleri en doğal haklarıdır. İşçiler, belirli süreli iş sözleşmesine göre ya da belirsiz süreli iş sözleşmesine göre çalışmaktadır.   Bu yazımızda çalışanların büyük çoğunluğunu oluşturan belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar için bilgilendirici içerikler yayınlayacağız.  Çalışanlar bu gibi soruların cevaplarını esasen uzman avukata sorarak alabilirler ama biz kısa başlıklar halinde notlarla konuyu açıklamaya çalışalım. 

 • Kıdem tazminatı, 1 yıl ve üzerindeki çalışma için sözkonusudur. 1 yılın altındaki çalışma süresi için kıdem tazminatı istenemez.
 • İşten çıkmanız halinde işverenin işçisine tazminat vermesi gerekir. Tazminat almak, koşulsuz değildir yani işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için 1475 sayılı yasanın 14. maddesindeki koşulları taşımasına bağlıdır. Ayrıntılı bilgilenmek için diğer yazılarımı okuyunuz.
 •  Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı,izin ücreti gibi haklarını almayan işçinin, avukata vekalet vererek İş Mahkemesinde dava açması gerekir.
 • İşyerinden kendisi ayrılan işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz.
 • İstifa ederek işten ayrılan işçi, haklı sebebi bulunması halinde kıdem tazminatını alabilir. Haklı sebep, işçiye göre değil yasaya göre belirlenir.
 • Kullanılmayan izin hakkının ücreti, fazla mesai ücreti,içeride birikmiş ücreti, hafta tatili ücreti,genel ve bayram çalışmalarına ait ücretler için işçinin işten ayrılmasında haklı ya da haksız olmasının hiçbir önemi yoktur, bu haklarını dava ederek alabilirler.
 • Alınacak tazminat miktarı sabit değildir. Şöyle ifade edelim; 5 yıl çalışan işçi ile 15 yıl çalışan işçinin kıdem tazminatı aynı değildir. Fakat 5 yıl ya da 15 yıl çalışanın ihbar tazminatı miktarı, diğer veriler sabit iken  aynıdır.
 • Aylık asgari ücret alan işçi ile 2.000 TL , 4.000 TL ,1.0000 TL alan işçinin tazminatları farklıdır. Çok ücret alan, az ücret alana göre (diğer etkenler sabit iken ) fazla tazminat alır.
 • İkramiye hakkı olan çalışanın, ikramiye almayana göre tazminatı yüksektir.
 • Evli ve çocuğu olan çalışanın , bekar çalışana göre alacağı tazminat fazladır.
 • İşyerinde yol ve yemek hizmeti olan işçinin alacağı tazminat farklı olacaktır.
 • Sözgelimi  elinize geçen aylık ücret 2.000 TL ama SGK hizmet dökümünüzde asgari ücretli çalışıyor görünüyorsunuz bu durumda tazminatınız gerçekte aldığınız 2.000 TL üzerinden hesaplanacaktır.
 •  Örnekten devam edersek; 2.000 TL net ücretin üzerine ilaveler yapılarak brüt ve giydirilmiş brüt ücretiniz mahkemede bilirkişi tarafından bulunacak ona göre tazminat hesap edilecektir.
 • İş Mahkemesi’nde kısmi dava açarken, mahkemeye ödeyeceğiniz harç,bilirkişi ücreti,tanık ücreti vs. bir maliyet olacaktır bu miktarı avukatınız sizden alıp mahkemesine dava açarken toptan yatıracaktır (yaklaşık + – 1.000 TL) . İlerleyen zamanda ek bir harç miktarı çıkacak bunu da yatırarak davanızı ıslah edeceksiniz. Bir de avukatın, vekalet ücreti kendisine ödemelisiniz. Dava sonunda haklı çıkmanız halinde yasal miktarı kadar bir meblağı geri alabileceksiniz.  Dava sonunda tahsil edilen tazminat miktarından avukatınız ücretini yani yasal hakkını alarak hakkınız olan miktarı size teslim edecektir.
 • İşyerinizin dava sürecinde iflas etmesi, mallarını kaçırması,işyerini kapatması gibi durumlarda hak sahibi olsanız bile tazminatınızı alamama tehlikesi vardır, bu gibi hallerde avukatınız eliyle tedbirler almalısınız.
 • İşyerinde, baskı ile ibranameye imza atmanız halinde bu ibraname değersizdir. Çünkü örneğin yasal tazminat hakkınız 20.000 TL olsun size bankadan 10.000 TL ödensin. Bu halde dahi kalan 10.000 TL yi istemek yasal  hakkınızdır.
 • İşten çıkarıldınız fakat tazminat almadınız; 10 yıl içinde kıdem ve ihbar tazminatı hakkınızı dava açarak alabilirsiniz.

Bunun gibi sorularınızı avukattevrat@gmail.com adresine   gönderebilir yasal 210 TL danışmanlık ücretini yatırmanız halinde ayrıntılı sorularınız cevaplanacaktır.
Davanızı yani vekaletinizi hukuk büromuza vererek dava açmayı istemeniz halinde bu danışmanlık ücreti alınmayacaktır. Saygılarımla 30.01.2014
AV.TEVRAT DURAN
 
 

Tavsiye Edilen Yazılar

67 Yorumlar

 1. Askeri ücretle çalışıyorum bir buçuk senelik tazminatım var ne kadr ala bilirim şimdiden teşekkür ler

  • Aldığınız giydirilmiş brüt brüt ücretiniz X 1,5 = kıdem tazminatınız.

   • asgari ücret alıyorum iş yerimde 2. yılım ve sigortam da 2014 te tam olarak 6 ay kesinti var görünüyor ve 2013 ün 10. ayda ilk sigortam yatmış 3 ay tamdır toplam 11 ay oluyor 17 yerine ve tazminat hakkım var mı dır. varsa ne kadar alırım.

 2. Oncelikle kolay gelsin 8 yıldır bi işyerinde çalışıyorum 3600 günüm dolmadi Tazminatını almak için ne yapmalıyım

 3. Avukat ücreti yüzdeniz kaçtır?

  • 100 bin TL’ye kadar %25, tazminat miktarı 100 bin TL üzeri ise %20.

 4. 5 ay sözleşmeli çalıştım işveren sozlesmeyi uzatti lakin imza aaalmadım. 10 .ayin sonunda işten çıkarılıyor um tazminat alabilirmiyim

 5. Ben.taşören.de.çalışyorum.ayrılmak.ıstıyorum.tazmınatımı.alabilirmiyim.10yldır.çalıyorum.girişim.2005ten

  • Haklı nedenlerinizin iş yasasına uygun olması gerekir. Avukattan danışmanlık hizmeti almadan sorunuza tam yanıt alamazsınız. okumak için tıklayınız

 6. Giriş 1994 sigorta girişim 1998 ve 2001 askere gittim ve 2003 giriş yaptım ve 2014 ayrıldım 2 yıl sonra verdiler parayi az buldum ne kadar almam gerekiyor sabah 7 akşam 7 ayda 4 gün izin ve yıllık iznim 2008 de 2013 arası kullandım saykilarimla azederim

  • İşçi hakları kapsamında tazminat almanız için noterden ihtarname çekmelisiniz ihtarnameyi avukat yazar çeker. Biz yazıp siz de noterden gönderebilirsiniz.

 7. 5 yıldır bir şirkette çalışıyorum işten ayrıldım tazminatımı vermıyorlar zaten 2000 tlye çalışıyorum ama asgari ücretten gösteriliyorum bunu işten ayrılma sebebi olarak gösterebilirmiyim

  • Bu iddianızı ıspatlayarak hakkınızı talep edebilirsiniz.

 8. 2011 iş girişim çıkış vereceklermiş nekadar tazminat alirim

  • Maaşınız, ikaramiyeniz, yol ve yemek var mı, eşiniz çalışıyor mu çocuk sayısı kaç vs vs bilgiler olmadan hesaplama yapılamaz.

 9. 9 yıldan beri calisiyorum alacagim tazminat ne kadar olur bilgilendirrseniz sevinirim

 10. Yaklaşık 10 aydır çalışıyorum ilk girişte 2.5 ay sigorta yapmamislar şimdi işten çıkardılar ihbar tazminatı alabilir miyim alirsam ne kadar alırım teşekkür ederim iyi akşamlar

  • Kıdem ve ihbar tazminatı alabilirsiniz. İşçilerin haklarını tam hesaplaması için avukata elindeki belgelerle ve vereceği bilgilerle ancak tazminat hesabı yapmak mümkün olur.

 11. Ben önceden bir yerde 10 yıl çalıştım çıkalım 5 6 sene oldu tazminat alabilirmiyim

  • kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alma şartlarınız varsa 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmadığından dava açabilirsiniz.

 12. 09 15 2014 te başladım 19 09 2016 da işten ayrıldım 17 gün de yıllık iznim vardı ne kadar para alırım yıpranma parası olarak ayrıca yıllık iznimi alabilirim kendim istifa ettim ama cevap verirseniz teşekkürler

  • İzinlere ait ücretinizi alabilirsiniz fakat işi kendiniz haksız olarak bıraktığınız için kıdem tazminatına hak kazanamazsınız. Haklı sebebiniz var ve bunu noterle bildirip ayrılmışsanız hakkınız vardır. Bu da brüt maaşınızın yaklaşın 2 katı kadardır.

 13. 2.500 TL maaş alıyorum yalnız bankaya askeri ücret yatıyor diyer kalan maaşımı ise elden alıyorum aldığıma dahil ise boş bir makbuz imzaliyorum son 4 aydır maaşımı geç alıyorum mağdur durumda kalıyorum. iş bıraksam tazminat alabilir miyim (SSK 2 bin işgünü)

 14. 3 yıldır çalışmaktayım 3600 dolmadı çocuklarıma bakan yok işten çıkmam gerekiyor tazminat alma hakkım varmı

  • Çocuklarla ilgili olarak bakım noktasında işverenin bir sorumluluğu olmadığından tazminat talep edemezsiniz.

 15. 05.11.2010 dan beri sağlık ocağında çalışıyorum bu süreçte bağlı olduğumuz taşeron firma 12 ayda bir 14 ayda bir işten istifa ettik göstererek başka başka firmalara geçiş yapmış bize bildirmeden bunu 5 6 kez yapmış hakkımızı nasıl savunabiliriz taşeron firma ile iletişime geçtiğimde git nereye şikayet edersen et tazminat hakkın yok diyor.

  • Sizin çalışma şeklinize göre alt işveren yani taşeron firma ile birlikte üst işverenin işçilik tazminat haklarınızdan sorumluluğuna gidebilirsiniz.

 16. 37 haftalık hamileyim dogum raporu aldığım gün çeşitli nedenler bahane edilerek tazminatsız isten cikarildim.3 senelik çalışmışligimm ve senelik izin alacağım var dava açsam tazminat ve issizlik maaş hakkım varmı.birde ise başlarken ssk 10 gün geç yaptırılmış faturalar ve makbuzlardmakbuzlarda imza var şirkete bi ceza ödetmek mümkün mu

  • Elbette hakkınız vardır, dava açabilirsiniz.

 17. Hocam iki yildir ozel bi firmada calisiyorum esimin yurt disi isi sebebiyle isten ayrilmak istiyorum asgari ucretle calisiyorum tazminat alabilirmiyim bunu nasil hesaplayabilirim

 18. 2 sene 4 aydir calisiyorum psikolojim bozulacak cok ustume geliyorlar surekli tehdit edilerek calisiyorum
  Noterden istifa etsem tazminat alip cikmak istiyorum
  Cikisimi vermiyorlar istifa et git diyolar onlara kalsin istemem parami yardimci olurmusunuz

  • Tehdit nedir, baskı nedir bu konuda açıkayıcı bilgi vermeniz halinde yol göstermem mümkün olacak, fakat buradan danışmanlık hizmeti vermediğimizden genel ifadeli yasa kurallarını açıklamakla yetiniyoruz. Yasayı birebir uygulamaya, olaya uyarlamak ise avukatlık hizmeti kapsamına girmektedir, danışmanlık almalısınız.

 19. mrb ben iş yerinde yaklaşık 1sene 7 ay çalıştım fakat iş veren işlerin durgun olması nedeniyle bana ücretsiz izin verdi süresini fln sordumda işler ne zaman açılırsa cagarcaz dedi fakat 2 ay oldu bunlar bi ihale aldık sonuçunu bekliyoruz dediler fakat ihaleyi kazanamamışlar bu durumda benim tazminat alma şansım varmı teşekürler sigortadan çıkış yapılmadı prim ödenmiyor

 20. Yaklaşık 25 yıldır özel bir şirkette muhasebeci olarak çalışmaktayım.Patronum 2016 ağusotosunda çıkışımı verdi.Aylık ücretim 2300 tl idi.Ne kadar kıdem tazminatı alabilirim ?

  • Tazminat hesabı burdan yapılmamaktadır, ücreti karşılığında bilirkişilik hizmeti alabilirsiniz

 21. İyi günler av.bey.30.03.2015 açtığım bi is mahkemem var halada devam etmekte 1ay sonra 8.mahkeme olucak eğer davayı kazanırsam nekadar tazminat alırım eski ısyerindeyim 9.5 sene çalıştım ücretim ozaman 1400 TL di servis yoktu yol parasıda yoktu ücretlerimiz 2ayda bir verilmekteydi bende mahkemeye verdim işvereni şimdiden tskr

 22. merhaba 4 sene calıstım 12 saat 2050 tazminatım nekadar olur

  • Tazminatın yanısıra fazla mesai ücret alacağınız da vardır.

 23. Merhaba avkat bey bir şirkette sezonluk işçi olarak dokuz yüz otuz gün çalışdım oniki saat üzerinden pazarlarıda çalışdım haklarımı istedim çok düşük beş bin gibi bir miktar dediler ne yapmalıyım benim gibi beş kişi daha var ne yapmalıyız hakkımız ne kadardır.

 24. Ayrıca avukat bey maaşlarımız ikibin dörtyüz

 25. Öncelikle kolay gelsin ben 03.08.2015 tarihinde ise giriş 24.02.2017 işten çıkarıldı. İşveren bana 22-23-24.02.2017 tarihlerinde ise gelmediniz diye noterden ihtar çekti ama ben o tarihte çalışıyordum ispatım belgem var. 24.02.2017 tarihinde banka hesabima tazminattan kalan bedel diye 670 tl para yatirmislar.bende kiden ihtar vs ihtar gönderdim. Beni 02.03.2017 işten istifa ettim diye çıkış vermişler. Ne yapabilirim.

 26. Merhaba avukat bey ben 2 buçuk sene önce 7 sene çalıştığım yerden kendi isteğimle daha iyi bir iş için çıktım çıkarken bana kendi isteğimle çıktığıma dair kağıt imzalattılar bana herkes imza attığım için tazminat alamayacağımı söyledi ama bi kaç arkadaşımda alırsın falan dedi ben tazminat dava acsam tazminat alabilir miyim?

 27. Merhaba avukat bey ben 03 .09.2008 beri özel sektörde mekanik motor ustası olarak çalışmaktayım yurt dışına gitme durumu var
  Kendim çıkarsam veya kendimi işten attırırsam tazminatımı kaç ayda alırım

  • İstifa halinde hangi durumlarda tazminat alacağınız yasada sayılıdır. Avukattan destek almalısınız. AV. TEVRAT DURAN

 28. Merhaba ben 13 yil calistigim is yerinded 15 yil 3600 hakkimi kullanarak ayrıldım sgk dan aldigim yazıyı noterden yolladim bana tazminatimi ne kadar surede vermeli bana bir senede oderim felan dedi patron

  • 3 gün içinde alamazsınız dava açmalısınız hatta icra takibi

 29. Merhaba 38 aydır sıgortasız çalışıyorum yemek parasıda yok ustelık gunde 12 saat çalışıyorum maasımı elden verıyor yılllık ızınde yok amelıyat oldum ücretlı Onuda cebımden odedım sıgortam olmadığı için ve işten ayrılmak istiyorum ben neler talep edebılırım

 30. 13 senedir. Kapıcıyım. Bana. İnşaat. İşve. Hertürlü. Tadilat. İşi. Yaptırıyorlar. İşim. Zaten. Çok. Kömürlü. Kazan. Yakıyorum 2. Tane. Çöp. Ve. Ekmek. Servisi. Bahçe. Ve. 4 merdiven. Artı çıksam. Tazminat. Alabilirmiyim

  • İş tanımınızdaki işler bunlar ise hakkınız yok ama işlerinizin dışında ekstra işler yaptırılıyorsa ya da 3600 prim gün sayısı 15 yıllık sigortalılık şartları varsa hakkınız vardır.

 31. 3yıl 8 ay özel sektörde çalışıyorum bu hafta işi bırakacağımı söyledim bu durumda hangi haklarim olur ?

 32. 5.6.2012 de girdiğim is yerinden 18.08.2017 tarihinde ayrıldım hiçbir sebeb gerekçe göstermeden istifa edip çıktım mahkemeye versem tazminat alabilir miyim

  • sebebiniz haklı ise başvurabilirsiniz fakat gerekçeniz yoksa hakkınız bulunmamaktadır.

 33. Merhaba
  3.5 ay çalıştım. Işime son verildi. Bu durumda ne yapmam gerekir

 34. ben 6 senedir sigortali çalişiyorum gıda sektöründe günde 12 saat çalişiyorum işten çıksam tazminat alabilirmiyim fazla mesai saatlerini

  • Günlük net 11 saati aşan çalışmalar fazla mesai ücreti ödenmeyi gerektirir.

 35. 27 aydır yurtdışında çalışıyorum sozleşmemin bitmesine 20 gün kalmış işten ayrılmak istiyorum ayrılırsam tazminatımı ihbarnamemi alabilecekmiyim yadan ne kadar alırım nasıl hesaplanıyor

 36. Sigorta girişim 01.05.2003..şu an çalıştığım iş yeri girişim 10.05.2005 ve bu zamana kadar çalışmaya devam etmekteyim 35.02.2018 tarihinde işten istifa eysan tazminat alabilirmiyim.tşk


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir