İşçinin habersizce işi bırakması

Av.Tevrat DURAN
Av.Tevrat DURAN

Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçi, 4857 sayılı  İş Yasası’nın 17. maddesine göre işi bırakmadan önce durumu işverenine  bildirilmesi gerekir. Bu süre ihbar öneli olup ; İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,  İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra, İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra, İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra feshedilmiş sayılır. Fesih hakkı iş sözleşmesini derhal veya belirli bir sürenin geçmesiyle ortadan kaldırabilme yetkisi veren bozucu yenilik doğuran ve karşı tarafa yöneltilmesi gereken bir haktır. Fakat yasa, işçiye bu bekleme süresini beklemeden işi derhal bırakma hakkı tanımıştır. Bu sebeplerden birine dayanmayan işçinin işverenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabileceğini de hatırlatmak isterim.

4857 sayılı İş Yasası’nın “İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı” başlıklı 24. maddesine göre

MADDE 24 – Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

I. Sağlık sebepleri:
a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.

II. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.

b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.

c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.

d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,

f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.

gibi hallerin varlığı halinde işçi iş akdini ihbar önellerine uymadan haklı olarak feshedip şartları varsa kıdem tazminatı vs. hakkını alma hakkına sahiptir. Yalnız bu halde işi kendi bırakan işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz. İşçi, yasada yazılı fesh hakkını hangi sebeple kullandığını işverenine ihtar yoluyla bildirmesi hukuken doğru olanıdır.

IV- İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması.
İşçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21 inci madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir.

İş Yasasının 26. maddesine göre 24.  maddede  gösterilen “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere” dayanarak işçi  için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, işçinin işverenin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanamaz. 

 
 

Tavsiye Edilen Yazılar

32 Yorumlar

 1. hocam merhaba ben 5 senelik özel sektör calisaniyim bu ay sonu istifamı verip iş yerinden ayrılmak istiyorum.Bu 5 yıllık çalışma süresince duymadığım hakaret kalmadı bu 8 haftalık süre oneline uymak zorunda mıyım yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Hakaret insan onurunu çiğnemenin bir türü ve insan olan yapmaz, insan olan da tahammül edemez. İş Yasası da bu evrensel ilkeden hareketle işçinin hakarete maruz kalması halinde işyerinde onu tutan yasal bir engel yoktur .

 2. Merhaba
  Ben yanımda calısması için 4 kişi ile 1 aylıgına anlastım. Ve anlasırken de yarı yolda bırakmayacaksanız dıye acıklama yaptım ama bu arkadaslar 6 gun sonra ısı bırakdılar , benım 9 gun olan ıs surem 22 gun surdu. Ben hakkımı yasal yollardan arayabılır mıyım.

  • Yazılı iş sözleşmesi yapmışsanız ve detaylı olarak sözleşmede yer vermişseniz hakkınız var. Avukatla sözleşme tanzim etmenizi öneriririm ki bu gibi hallerde hak kaybına uğramayın.

 3. Merhaba tevrat bey ben işverene işi bırakacağıma dahil noter aracılığıyla ihbar bildirdim. 2 ay sonra doluyor sürem, o gün geldiği zaman işi bırakmaktan vazgeçtim diyelim. Ne gibi durum ile karşilaşabilirim.

  • Vazgeçemezsiniz bu bildirimden işveren kabul etmeli

 4. Sayın Tevraturan bey ben özel sektörde 2005 yılı itibiyle çalışmaktayım.2007 `de sgk başladı çalışırken 2009`da 16 ay sgk durduruldu imza vermedim çıkış için tazminat vs ödenmedi.Maaş bordosunu 2007de imzaladım başkada imza istemediler.Ücretlerimiz ilk önce bankaya yatıyordu. akbank sonra 2 işyeri ni ayırınca vakıf banka dönüştü yani 40 kişi vakıf bank 8 kişi akbank tek şahısa ait işyerleri Suriyeli yetişkin 1 çocuk 3 ve sgk iptal ettirip devletten işsizlik maaşı alan 1 vs toplam 15 kişi asgari ücretten maaş primleri gösteriliyor tüm çalışanlar.Bu konuda işverenimle konuştum gücüm bu işinize gelmiyorsa küfürlü konusup gidin diyor.Maaşlarda ayın 1 iydi 5i oldu şimdi 12si denildi ve elden verilmeye başlandı asgari olan ücret 12`se geri kalan ücret 27`si bazende maaşları ayın 25 ini buluyor bu maaşları sâdece 8 kişi elden alıyor bende içlerindeyim bankadan maaş alırken extra limitini kullandım ama elden alınmaya başlayınca ödeme yapamadım 500 lira borç 1000 lira oldu avukat masrafı hariç işyerinde dizimden darbe alınca 70 gün iş kaybım oldu15 gün rapor aldım iş kazası olarak söylediğim halde özel hastahane umursamadı.Raporu bilerekİşten aldım asgari ücret üzerinden olduğu için pirim yatsın istedim Patron önce kabul etti sonra retetti. Çıkartılacağımı duyunca tazminat talep ettim senin böyle hakkın yok denildi sağlıksız koşullarda calıştığımızdan dolayı haftada 1 gün işimi aksattığımdan hakime sunulacağını söylediler boya tozu korumasız tehlikeli ama tazminat davası açana patronun kardeşi 1 mermi ayırdım dedi bu tahrik edici sözlerin şahidi yok işi habersiz bırakırsam ne kazancım olur bunların yanına kâr kalmasını istemiyorum 2 yıldır 16 19 20 veya 2 ay sonra ödemeler gerçekleşiyor.İhbar tazminatı vs. Yazım biraz uzun oldu kusuruma bakmayın ilgi ve alakanız için şimdiden tesekkür ediyorum..

 5. 6 yıldır çalıştığım şirketten kamuda iş bulduğum için işi bırakmak istiyorum fakat bu 6 yıldır aramızda olumsuz bir durum olmadı yazılı olarak 15 gün önceden işi bırakacağımı bildirsem tazminatımı alablryimiyim

  • Bu gerekçeniz size hak kazandırmaz

 6. Merhaba.Ben 2007 den bu yana çalıştığım işyerinden başka bir işyerinde işe başlayacağım için bu hafta sonu ayrılacağım.2gün sonra da yeni işyerine başlayacağım.işyerine haftabaşında ayrılacağım bilgsi verdim.Şuan istifa dilekçemi yazmadım henüz?işverenim benle de görüşmedi henüz.Ne yapmalıyım?ayrıca Tazminat hakkım var mı?

  • Başka bir işyeirnd çalışmak için ayrılıyorsanız haksız rekabet nedeniyle tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 7. İşyerimde 7 yıldır SGK LI çalışan elemanım,hiç bir gerekçe göstermeden işyerini bıraktı. kendine işyeri açacakmış.Ancak en yoğun dönemde işi bırakıyor. aramızda herhangi bir sözleşme yok. Kendisine ihbar tazminatı açmam için SGK lı olması yeterlimi?

  • İşçi haklı gerekçe olmadan işi bırakırsa ihbar tazminatı ödemesi hukuk tarafından düzenlenmiştir.

 8. Hocam kardeşim host olarak iki aydir calisiyordu işi bırakıp başka bi yerde mağaza da çalışmak için dilekçe vermek istedi kabul etmediler ama diğer ise de başlaması gerekiyor tazminat açabilirmi diğer taraf

 9. TEVRAT BEY MERHABA 2 TANE SİGORTALI ÇALIŞAN ELEMANIM BANA MESAJ YOLUYLA İŞİ BIRAKTIGINI VE GELMİYEÇEKLERİNİ BİLDİRDİLER.BENDE DEVAMSIZLIK YAPTIKLARI HER GÜN İÇİN AYRI AYRI TUTANAK TUTARAK 3 GÜN SONRA ÇIKIŞLARINI SİĞORTADAN YAPTIRDIM.ESAS KONU BU GİBİ ÇIKAN ELEMANLARIN MAAŞ KESİNTİLERİ OLUYORMU YANİ İHBAR TAZMİNATI

  • İHBAR TAZMİNATI İÇİN KESİNTİ DEĞİL DAVA AÇABİLİRSİNİZ. YANİ MAHSUP İŞLEMİ İŞÇİDEN RIZASIZ YAPAMAZSINIZ.

 10. Merhaba, 9 yldır çalştığım şirkette, 5 sene sskmı asgari ücret üzerinden gösterdiler. son 3 yıldır normal yatıyor. haklı sebeple sözleşmemi feshedip tazminat alabilrmiyim? noterden ihtar çekersem kaç gün daha burada çalışmam gerekli? başka bir şirkette işe hemen başlayabilirmiyim? yanıt verirseniz çok sevinirim.

  • Bu neden haklı fesh nedenler arasında, noterden ihtarname ile fesh gerçekleştirilirse derhal işi bırakabilirsiniz. Önemli olan iddianızı ıspatlamanız.

 11. Merhaba
  3 arkadaş özel bir şirkette 3 aya yakın bir zamandır çalışıyoruz. İlk işe girişimizde iş Sözleşmesi imzalatmadılar. Şimdi de sizden ihbar kesecik diyor şirket. Böyle bir hakları var mı. Teşekkür ederim

  • İş sözleşmesi imzalanmamasının ihbar tazminatının ödenmemesi şeklinde bir yaptırımı bulunmamaktadır.

 12. Öncelikle merhabalar sorum işveren işciyi işciden habersiz yazılı bi belgesiz işciyi istifa gösterebilirmi

  • İstifa edip işyerinden ayrılma yazılı olabileceği gibi sözlü olarak da gerçekleşebilir. Burada objektif iyiniyetin varlığı çok önemlidir. İşin dinamiğine bakılırsa işçi işveren uyuşmazlığında gerçek durumun tespiti gerekir. Bunun için de illa yazılı bir istifa dilekçesnin varlığı aranmaz.

 13. Merhabalar benim çalıştığın firma sigortamı maaş üzerinden yapmıyor elden para veriyor haftada 60 saat çalışıyoruz resmi tatillerde izin yok ek ücret odemeside yok dini bayramlarda bayram süresi boyunca izin yapıyoruz ama o iznide bayramdan sonra . Bankaya mesai ücreti yatiyor ama ufak bi mebla .. ben iş akdini fesih etsem. Noterden ihtar name cektirmelimiyim . Yoksa adalet sarayında direk arabulucuya gidip başvurumu yapayım işi anında bırakmak istiyorum

 14. ben çalıştığım yerden ayrılmak istiyorm ama bırakmıyorlar ne yapmalıyım çıkış almadan işe gelmesem bir şey olurmu

 15. Direk ihtarname cekersem ihbar tazminatım düşmezmi

  • Prensip olarak İkinci sorulara yanıt vermiyorum, sizin şahsınızla ya da sorunuzla ilgili değil.

 16. Merhaba. Şubat 2018 ayında bir firmada işe başladım. Bana belirli süreli sözleşme imzalattılar. Yani sözleşme şubat 2019 ayında sonra erecek. Benim merak ettiğim belirli süreli sözleşmede de belirsiz sözleşmedeki gibi işten istifa ederken veya işten personel çıkartırken ihbar önerisinde bulunmak gerekiyor mu? Bildiğim kadarıyla ihbar ile ilgili durumlar sadece belirsiz süreli sözleşmede mevcut. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar dilerim.

  • Evet belirli süreli iş sözleşmelerinde ihbar öneli bulunmamaktadır. Farklı olarak şunu eklemeliyim, sözleşmenin belirli mi belirsiz süreli mi olduğuna mahkemeler belirli kriterlere göre karar vermektedir. Buna göre gerçekte kanuna göre belirsiz sözleşme varsa ihbar süresi de olacaktır.

 17. Ben işçiyim işi bırakacağım ama önceden bildirmeye zamanım yetersiz 3 gün işe gitmesem işveren beni devamsızlıktan atsa ozamanda tazminat ödüyormuyum

  • Neden olmadan işi bırakırsanız ihbar öneli de vermezseniz ihbar süresi kadar tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir