İş Yasası'na göre "ara dinlenme"

 
Ara dinlenmesi
MADDE 68 – Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;
a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde on beş dakika,
b) Dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
c) Yedi buçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat, Ara dinlenmesi verilir.
Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.
Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.
Dinlenmeler bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.
Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.”
Peki ara sürede çalışma olursa ne olacaktır. İşçi yasadaki süreyi kendine ait bağımsız süre olarak kullanamazsa yani ara dinlenme süresinde çalıştırılırsa ara süresi dahil haftalık 45 saati aşan çalışma için fazla çalışma ücretine hak kazanır. Ayrıca, işverene idari para cezası müeyyidesi getirilir.
Ara dinlenme haftalık 45 saatlik çalışma süresinden sayılmaz. Sözgelimi 08:00-18:00 arası 5 gün çalışan işçi 1 saatlik öğle arası vermiş olsun; bu halde haftalık çalışma süresi 50 saat değil 45 saat olacaktır. Dolayısıyla fazla çalışma olmayacaktır.
 
 

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

  1. Merhabalar
    Ben 7 senedir özel bi şirkette çalışmaktayım. Bu yazıyı okuyunca, biz iş yerinde sabah 7:30 da iş başı akşam 17:00 de paydos ediyoruz ve yalnızca öğlen molamız var, yarım saat üstelik bodroda verilmiyor.. Artık yorulmuş durumdayım patronlar olsun müdürler olsun işçiyi eziyorlar hep lavaboda 5 dk geç kalsak laf ediyorlar işten çıkmak istiyorum ama hakkımı da onlara bırakmak istemiyorum çay molamız yok öğlen yarım saatte yemek sırası bekliyoruz yemek yiyoruz dinlenmeye fırsat kalmadan iş başı oluyor yoruldum psikolojikmen iyi hissetmiyorum ne yapmam lazım işçi olarak haklarımı da bilmiyorum.. Bu yazıyı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim,. Bana cevap verebilir misiniz lütfen?

    • Rica ederim. Haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalar fazla mesai ücreti ödenmesini zorunlu kılar. Hakkınızın verilmesini yazılı talep ediniz, hakkınız verilmezse dava açabilirsiniz.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir