Emeklilik başvurusu yapmak için işyerinden ayrılma halinde tazminat nasıl alınır ?

 • AV.TEVRAT DURAN
  AV.TEVRAT DURAN

  Emeklilik başvurusu yapmak için işçinin işyerinden çıkışının yapılması yasal zorunluluktur. Yani işçi işyerinde çalışırken emeklilik tahsisi talep edemez. Bu nedenle işçinin işyerinden ayrılması gerekir. İşçi işyerinden ayrılırken işyerinden tazminatını da almak tazminat hakkı ölmesin ister. İşveren de emeklilik belgesini görmeden tazminat ödemesi yapmayacağını söylemesi onun açısından haklı gerekçedir. Bu halde emekli olmak isteyen işçi nasıl tazminat hakkını alacaktır ? 
 • Yargıtay, önüne gelen bir anlaşmazlıkta verdiği kararla işçilere, işverenlere ve mahkemelere yol göstermiştir. Buna göre işçi 15/01/2006 tarihinden iş akdini emeklilik nedeni ile sona erdirmiştir. Fakat askerlik borçlanması için işçi emeklilik tahsis başvurusunu ise fesih tarihinden çok sonra 20/09/2007 tarihinde yapmış işçiye 01/10/2007 tarihi itibari ile yaşlılık aylığı bağlanmıştır.
 • Bu davada yerel mahkeme işçinin tazminat davasını kabul etmemiştir. Yargıtay ise uyuşmazlığı 3 Mart 2016 tarihinde  şu şekilde çözmüştür. 
 • ‘Dosyadaki bilgi ve belgelerden, davacının yaşlılık aylığı almak amacıyla 16/03/2007 tarihinde işyerinden ayrıldığı ve askerlik borçlanması yaparak gün sayısını tamamladığı, gün sayısını tamamladıktan sonra 20/09/2007 tarihinde tahsis talebinde bulunduğu ve davacıya yaşlılık aylığı bağlandığı tartışmasızdır. İşten ayrıldığı tarih itibariyle 33 yılı aşkın sigortalılığı olup 3858 gün prim sayısına sahip olan davacının bu haliyle dahi yaşlılık aylığına hak kazandığı, tahsisin sonra yapılmasının sonuca etkisi olmadığı, kaldı ki davacının işten ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışmasının bulunmadığı anlaşıldığından, davacının kıdem tazminatının kabulü gerekirken yazılı gerekçe ile reddi hatalıdır.’
 • Emekli olmak isteyen işçi sadece emeklilik nedeniyle işten ayrılması başka işyerinde işe girmemesi şartıyla işten ayrıldığı tarihte emeklilik şartlarını taşıması halinde işten ayrıldığında kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Emeklilik için işyerinden ayrılmak isteyen işçinin hukuki süreçte avukat desteği almasında kendisi bakımından yarar vardır. Belki mahkeme kararı ile zahmetli yoldan davadaki işçi hakkını almıştır fakat bu kadar zahmete girmeden avukatı ile birlikte hakkını alması kendisini daha az yoracaktır. 
 • AV. TEVRAT DURAN,İstanbul
 • GSM: 0553 254 81 34,Bilgi almak ya da danışman için aramayınız sadece randevu almak için arayınız. Danışma ücretimiz 250 TL’dir.
 • danışma-ücretlidir

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir