Devremülk sözleşmesinden cayma hakkı

Devremülk sözleşmesinden cayma hakkı, tüketicilere belli şartlarda tanınmış olup esasen tapu senedi ile yapılmayan devremülk

 • satış sözleşmesi geçersizdir ve cayma hakkı bu durumda hiçbir süreye tabi değildir.

 • Eğer tapuda dönemler halinde yararlanmayı sağlayan irtifaka dair tapu senedi verilmemiş ve fakat tüketici tarafından

 • ödeme yapılmış ve senetler verilmişse tüketicinin ödediği bedeli iade alma hakkının yanısıra

 • senetlerin de kendisine verilmesini isteme hakkı vardır.

 • Bu cayma hakkının kullanılması için noterden ihtarname gönderilmesi yerinde olacaktır. 3.3.2017

 • AV.TEVRAT DURAN,İstanbul

evremülk sözleşmesinden cayma hakkı
Devremülk sözleşmesinden cayma hakkı

T.C YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas: 2016 / 12538 Karar: 2016 / 17778 Karar Tarihi: 06.10.2016
ÖZET: Taraflar arasında devremülk satış sözleşmesi yapıldığı ve söz konusu sözleşmenin resmi şekil şartına tabi olduğu ve taraflar arasında imzalanan sözleşmenin resmi şekilde yapılmadığından geçersiz sözleşmeye dayalı olarak tarafların verdiklerini iade edecekleri gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken az yukarıda belirtilen hatalı gerekçe ile davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir. Ne var ki, yapılan bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden kararın düzeltilerek onanması usulün 438/7 maddesi gereğidir.
(6502 S. K. m. 5, 47)
Dava ve Karar: Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:
Davacı, davalı şirket ile 20/11/2015 tarihinde İD 203913 no’lu devre mülk satış sözleşmesi ve senetleri imzaladığını, 300,00 TL’sini ödediğini, geriye kalan kısmını taksitlendirdiğini, devre mülkün tesliminin yapılmadığını, 20/11/2015 tarihinde İD 203913 no’lu sözleşmenin iptalini, sözleşme sebebi imzalanan senetlerin iptalini, 300,00 TL’nin ödeme tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte iadesini talep etmiştir.
Davalı, davanın reddini dilemiştir.
Mahkemece, Davanın Kabulü ile, Taraflar arasında tanzim olunan 20/11/2015 tarih İD 203913 nolu sözleşmenin feshi ile sözleşme nedeniyle verilen senetler nedeniyle davacının davalıya borçlu olmadığının tespitine, senetlerin davacıya iadesine, Peşin ödenen 300,00 TL’nin davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verilmiş; hükmün, davalı tarafından temyiz edilmiştir.
1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre davalının sair temyiz itirazlarının reddi gerekir.
2-Davacı, 20.11.2015 tarihli İD 203913 no lu devremülk satış sözleşmesinin iptali, ödediği bedelin iadesi ve imzaladığı senetlerden dolayı borçlu olmadığının tespiti istemiyle eldeki davayı açmıştır. Mahkemece, taraflar arasında 20/11/2015 tarihinde devremülk satış vaadi sözleşmesi tanzim edildiği, sözleşme içeriğinden söz konusu sözleşmenin devre tatil satış sözleşmesi olduğu, cayma hakkına ilişkin sürenin tatil hakkı kullanıldıktan sonra işlemeye başlayacak ve bu süre içerisinde sözleşmenin askıda olduğu, davacının sözleşme tanzim edildikten sonra hizmetin ifasından önce her zaman cayma hakkını kullanabileceği, 6502 tüketicinin korunması hakkında kanunun 47/4 ve 5 maddelerine göre satıcı veya sağlayıcı, sözleşmeyi tüketicinin imzalamayı ve sözleşme tarihi ile sözleşmenin bir nüshasını elden aldım ve 14 gün içinde satıştan vazgeçme hakkımın olduğu konusunda bilgilendirildim ibaresini tüketicinin el yazısı ile yazmasının gerektiği, böyle bir ibarenin yazılı olmadığı ve süresinde cayma hakkının kullanıldığı gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmiştir. Oysa ki taraflar arasında imzalanan devremülk satış sözleşmesinin sözleşmenin konusu” başlıklı 2. maddesinde “İş bu sözleşmenin konusu; satıcı mülkiyetindeki …. İli, …. İlçesi, …. Mevkii, 1. Pafta, 978 Parselde kayıtlı arsa üzerinde inşa edilmekte olan ….TERMAL SAĞLIK MERKEZİ” isimli tesiste yer alan ve ayrıntıları aşağıda belirtilen, mesken olarak kullanıma tahsisli olan bağımsız bölümlerin devremülk olarak satışı ile tapu devrinin şartları ve şeklinin düzenlenmesidir.” şeklinde ifade edilen hükümle taraflar arasında devremülk satış sözleşmesi yapıldığı ve söz konusu sözleşmenin resmi şekil şartına tabi olduğu ve taraflar arasında imzalanan sözleşmenin resmi şekilde yapılmadığından geçersiz sözleşmeye dayalı olarak tarafların verdiklerini iade edecekleri gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken az yukarıda belirtilen hatalı gerekçe ile davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.
Ne var ki, yapılan bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden kararın düzeltilerek onanması usulün 438/7 maddesi gereğidir.
Sonuç: Yukarıda 1. bentte açıklanan nedenlerle davalının sair temyiz itirazlarının reddine, 2. bentte açıklanan nedenlerle yerel mahkemenin kararının gerekçesi yönünden düzeltilerek ONANMASINA, peşin alınan 239,25 TL harcın istek halinde iadesine, 06/10/2016 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Tavsiye Edilen Yazılar

18 Yorumlar

 1. İyi günler Tevrat bey, gayri menkul alımı yaptım ve yasal sürem dolmadan vazgeçmek istiyorum. Aradığımda sürekli olarak oyalanıyorum. Şirketi aradım, bana aracı şirketle aldığımı vazgeçmem halinde %20 kesinti olacağını söylediler. Böyle bir hakları,var mı

  • Devremülk satın aldı iseniz 14 gün içinde cayma hakkınız var. Bunu noter kanalıyla yapmanız gerekir. Bu süreyi ihmal etmeyin. Süre geçmişse eğer satım tarihinden en az 1 gün önce ön bilgilendirme yapılmamışsa 1 yıl içinde vazgeçebilirsiniz. Bu durumlarda sizden cezai şart adı altında bedel istenemez.

   • şirkete gittim bana tellallık sözleşmesi imzaladığımızı söylediler. bunun bedelinin %20 olduğunu ve bana dava açacaklarını söylediler. hakkımın yasadan geldiğini yasaya aykırı iş yaptıklarını söylediğimde bizimde avukatımız var. biz bilmiyor muyuz haklarımızı dediler. bende dilekçe hazırladım ve “aslını teslim aldım” diyerek kaşelettim ve imzalattım ve teslim aldım notere bu noktadan sonra gerek varmı. yoksa fotokopi çektirip imzalatıp kaşelettiğim belge yeterli olurmu

 2. Iyi gunler tapusu alinmis devremulk geri iadesi mumkunmudir

 3. Merhabalar ben bugun devre mulk aldim beni baya kandirdilar baya kagida ve senede imza attim yarin notere gidip iptal edebilirmiyim hicbir sekilde para odemeden cunki bana cayarsaniz %25odemelisiniz dediler eve geldim verdikleri kagidi okuyunca kafam dank etti yardimci olursaniz cok memnun olurum kolay gelsin iyi calismalar

  • Evet sözleşmeyi fesh hakkınız, size verilen bilgilendirme belgesinde yer aldığı şekliyle vardır.

 4. Iyi gunler. 2013 senesinde devremulk senedi imzaladik. Odemesi henuz devam ediyor. Lakin bize her odeme yaptigimizda kasesiz imzasiz tahsilat makbuzlari yolluyolar. Odeme dekontlarimiz elmizde mevzut. Tuketici haklarina basvurdugumuz zaman cayma bedeli odemeden paramizi geri ala bilirmiyiz.

  • Devremülk sözleşmesinin yasaya uygun hazırlanıp hazırlanmadığının tespiti gerekir.

 5. merhabalar 1 yıl öncesinde iki devremülk aldım.hiçbir ödeme yapmadım ve icralık oldum şimdi bu devremülkleri istemiyorum.vazgeçme hakkım var mı acaba

  • Tapunuzu almadıysanız ve dairede size teslim edilmemiş ise bu hakkınız bulunmaktadır. Menfi tespit davası açmalısınız.

 6. devremülk sözleşmesi annemi n imzası var ama tapu alırken benim kendi üzerime alıcam feragat edin dediler bize ama noter feragat edilmez gayrimülk işlemlerinde dedi normal kağıda yazı yazdrdı anneme feragat ediyorum şu şu derwremülk hakkımdan kızıma diye imza attırlıdı anneme böle mi olur szce
  bide vekalet verecekmişiz tabi dewremülk yerine tapu işlemelri için
  cevap verirseniz çok sevinirm teşekkürler

  • Sözleşme metnini görmeden söz söylemek mümkün değil,

 7. İyi günler. Bir Termal tatil satın aldım. 500 TL peşinat ve 1. Senet bedeli olarak 490 TL ödeme yaptım. 3 gün sonra noterden cayma hakkımı kullanmak istediğime dair ihbarname gönderdim. Şirket bana ödemiş olduğum 990 TL nin masraflar mahsup edileceğini ve şirket aleyhine dava açmamak kaydıyla senetleri im iade edileceğine dair gönderdikleri fesihnameyi imzalama gerektiğini söyledi. İtiraz ettiğimde ister kabul edersiniz izter %20 cezai bedel ödersiniz dedi. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  • Cezai şart ödemek zorunda değilsiniz, sözleşmede yasaya aykırı olarak konan maddeler hukuken hiçbir sonuç doğrumaz.

 8. 2013 yılında devre mülk adım. ödemeleri bitti, ancak yıl 2020 oldu hala tapu yok ortada, şirket benim hissemin bulunduğu kısmın yapılmayacağını ve size yapılmış olan bölümlerden hisse verelim bunun içinde belli bir meblağ ücret talep ettiler, işlem ücreti imiş. bende kabul etmedim.

  devre mülkten caya bilir miyim. nasıl hareket etmem lazım?

  • Cayma hakkınız , geçersiz sözleşmeye dayalı sebepsiz zenginleşme kapsamında elbette mümkündür. 0553 254 81 34 ‘ten randevu alarak hukuki yardım talep edebilirsiniz.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir