Devremülk alanların tapu mağduriyeti

Devremülk alanların  tapu mağduriyeti

Devremülk satışı konusunda yazdığım yazılar kamuoyunda ilgi görmekte ve yakından takip edilmektedir. Söz verdiğim gibi yazılarımda sizi karmaşık hukuki kelimelerle yormadan haklarınızın ne olduğunu anlatıyorum. Her zamanki gibi  Devremülk nedir onu izahla başlayalım.

Devremülk, tapuda hisse şeklinde yılın en az 14 günlük dönemler halinde aynı yerin farklı kişilerin kullanımına sunulmasıdır. Yani bir daireyi 1 yılda 1 kişiye ikişer haftadan 26  kişi kullanacaktır.  Bir haftalık devremülk satılamaz.

Devremülk, tapu olmadan satılamaz. Yani size tapunuzun verilmesi gerekir. Yoksa Devremülk alanların  tapu mağduriyeti oluşacaktır.

  • Kandırma olmasın diye, yapılan kanuni düzenleme gereği devremülk satıcıları, pazarlamacıları en az 1 gün önceden size ön bilgilendirme formu imzalatmalı, siz de okuyarak imzalamalısınız. Sözleşme tarihini sizin elle  yazmanız şarttır. Aksi halde Devremülk alanların  tapu mağduriyeti yani geçersiz sözleşme olacaktır.

  • Aynı gün bilgilendirme formu ile devremülk sözleşmesi imzalatılamaz. 1 gün önce bilgilendirme formu imzalatılmalı ardından sözleşme imzalanmalıdır. Tarih kısmı tüketici tarafından elle yazılacağından imza tarihini mutlaka doğru şekilde atmalısınız.

  • Devremülk sözleşmesini resmi şekilde imzaladınız ya da vekalet verdiniz bundan sonra 14 gün içinde hiçbir neden göstermenize ihtiyaç olmadan cayma hakkınızı noterden ihtarname ile kullanma hakkınız vardır. Bu halde sözleşmeniz iptal edilir. Devremülk sözleşmesinden cayma hakkınızı  yasa gereği  iadeli tahhütlü mektup ile değil noterden kullanmalısınız. Devremülk alanların  tapu mağduriyeti nasıl  giderilir  sorusunun cevaplarından biri budur.

  • Devremülk sözleşmesi noter ya da tapudan düzenlenmedi ise bu halde devremülk satış sözleşmesi bulunmadığı için sözleşmeyi 14 gün sınırlaması olmadan  iptal etme hakkınız vardır. Önemli olan satıcının iyiniyetli ve sözlerini yerine getirmesidir.  Verdiği sözleri yerine getirmeyen satıcılara karşı mağduriyet yaşamamak için yasal haklarınızı kullanmalısınız. Devremülk sözleşmesi mağduriyeti nasıl giderilir sorusunun 2. cevabı da bu şekildedir. Devremülk alanların  tapu mağduriyeti  karşısında sözleşmeyi iptal etme hakkınız  14 günle sınırlı değildir. 

    AV. TEVRAT DURAN, 0553 254 81 34 

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

  1. Açıklamalarınız için teşekkür ederim ihtarname çektikten 10 15 gün sonra firmadan aranip bana soylenen sozlesmemizi iptal senetleri ve bütün evrakları adresime göndereceklerini söylediler ve aradan bi hafta sonra yani bugün evraklar eve gelmiş henüz kontrol etmedim ama bundan sonraki süreçte bana sıkıntı çıkartırlar mi acaba evrakları saklamam da fayda varmi

    • Evrakı mutlaka saklayınız. İleride kullanmak zorunda kalabilirsiniz.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir