Devremülk sözleşmesinden cayma hakkı

Devremülk sözleşmesinden cayma hakkı hangi hallerde vardır. Ülkemizde tatil ya da yatırım amaçlı olarak Yalova ve çevresinde genellikle İstanbul’da oturanlara yönelik tanıtım satış yapılmaktadır.
Bu kapsamda  müşterilere ‘Hisseli gayrimenkul  Satış Sözleşmesi’  başlıklı belge imzalatılmakta  50 TL -100 TL gibi peşinat alınmaktadır. Daha sonra 36 aya kadar vadeli senetler düzenlenmektedir.  Müşteriyi otelin olduğu bölgeye götürüp düşünmesine imkan vermeden hemen orada adi belgeler imzalatılmaktadır. Ardından kendine veya babasına  borcunuzu ödeyin şeklinde  SMS gönderilmektedir.
Peki bu sözleşmeye göre senetleri ödememe hakkı var mı ? 
Bu sözleşmeler Yalova İli, Termal İlçesi, ……….Mevkii, ….ada, …..27 parseldeki hissenin satışına dair düzenlenmektedir. 
İmzalatılan sözleşme genellikle yasaya aykırı olarak adi yazılı olarak yapılmaktadır. Halbuki devremülk gibi taşınmazın aynına dair sözleşmelerin ve ön sözleşmelerinin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu 57 ve devamı maddelerine göre ‘devremülk hakkının kurulması hususunda tapu sicil müdürlüğünde resmi senet’ düzenlenmelidir. Bu yasal hükümlere uyulmadan düzenlenen ön sözleşme geçersizdir, hukuki sonuç doğurmaz. Bu sözleşme satış sözleşmesi resmi geçerlilik şartına uyulmadan düzenlenmiştir. Bu durumda geçersiz satış sözleşmesi nedeniyle taraflar yalnızca aldıklarını iade ile yükümlüdür.
Bu sebeple müşteri, noterden ihtarname ile sözleşme ile bağlı tutulmadığını bildirmelidir. Bu işlem sonrası artık kişi senetlerini ödemek zorunda olmadığı gibi ödediği bedeli alabilmektedir.
AV. TEVRAT DURAN, İstanbul 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir