Dava nasıl açılır,dava harcı nasıl hesaplanır,avukatla dava takibi zorunlu mudur gibi SSS ve Cevapları

Hukuk davaları görevli ve yetkili mahkemede açılmalıdır. Açacağınız davada hangi Mahkemenin (Asliye Hukuk, Sulh Hukuk, İş, Aile, Kadastro, Tüketici, Ticaret, Fikri ve Sınai Haklar Hukuk, İcra Hukuk,İcra Ceza Mahkemesi) görevli olduğu ve yine davanın nerede (Bakırköy, Küçükçekmece, Büyükçekmece, İstanbul , İstanbul Anadolu Adliyesi’nde mi ) açılacağı 6100 sayılı yasa ve mahkemelerin kendi kuruluş ve görevleri hakkında çıkarılan yasalarla bazen de yasalara anlam veren Temyiz Mahkemelerince,Uyuşmazlık Mahkemelerince  belirlenmektedir.  

Yazının başında hemen belirteyim ki, internet üzerinden dava sorgusu yapamazsınız. Ancak e devlet uygulaması ile adınıza açılmış icra ve dava olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden UYAP ortamında avukatlar gibi hukuk sisteminin parçası kişiler elektronik imza ile bu bilgilere ulaşabilir.

Ceza davaları iddia makamı olan Cumhuriyet Savcılarınca açılır, şahsın direkt ceza davası açması (icra ceza mahkemelerindeki şikayet gibi) istisnadır. Suç işlendiğini düşünüyorsanız suçun işlendiği yer Cumhuriyet Savcılığı’na bir dilekçe ile ya da Polis /Jandarma Merkezine başvurunuz.

İdari yargıda; İdare Mahkemesi,Vergi Mahkemesi,Bölge İdare Mahkemesi,Danıştay Mahkemeleri uyuşmazlıkları çözmektedir. Bu mahkemelerin görev ve yetki alanları 2577 sayılı İdari Yargı Usul Kanunu ve Mahkemelerin Kendi Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun’a göre belirlenmiştir.   Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de idari yargı içinde değerlendirilebilecektir.

Dava harcı, hukuk mahkemeleri veznelerinde dava türü ve dava değerine göre hesaplanarak hukuk mahkemeleri veznesi aracılığıyla tahsil edilir. Tüketici Mahkemelerinde tüketicilerin açtığı davada harç alınmaz. 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile birlikte getirilen yargılama sisteminde dava harcı, bilirkişi ücreti,tanık ücreti,tebligat giderleri vs. dava açılırken tahsil edilmektedir.

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunun 27. maddesinde yer bulan <Hukuki Dinlenilme Hakkı> gereğince, davanın tarafları, müdahiller ve yargılamanın diğer ilgilileri, kendi hakları ile bağlantılı olarak hukuki dinlenilme hakkına sahiptir

.  Yargılama ile ilgili olarak bilgi sahibi olunmasını, açıklama ve ispat hakkını; mahkemenin, açıklamaları dikkate alarak değerlendirmesini ve kararların somut ve açık olarak gerekçelendirilmesini içermektedir. Mahkeme, iki tarafa eşit şekilde hukuki dinlenilme hakkı tanıyarak hükmünü vermelidir. Anayasanın 36. maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesinde düzenlenen <Adil yargılanma hakkı>nın en önemli unsuru olan hukuki dinlenilme hakkı, adil yargılanma hakkı içinde teminat altına alınmıştır. Bu hakka, tarafın hakime meramını anlatma hakkı ya da iddia ve savunma hakkı da denilmektedir. Ancak, hukuki dinlenilme hakkı, bu ifadeleri de kapsayan daha geniş bir anlama sahiptir. Bu çerçevede elinize ulaşan adli tebligata,yazıya karşı hukuki dinlenilme hakkınız kapsamında savunmalarınızı mahkemesine bildiriniz.

Bedensel bütünlüğe yönelik maddi ve manevi tazminatlarda alınacak harç miktarı normal davaların  1/5 i oranındadır. Dava açarken bunun dilekçede belirtilmesi gereklidir.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca hukuk mahkemelerindeki davaların avukat eliyle açılması ve yürütülmesi halen zorunlu değildir. Avukat, yıllara yayılan hukuk bilgi ve deneyimini sizin sorununuza uygulayarak sizleri doğru yönlendirecektir.

İnternet ya da başka kaynaklardan yayınlanan dava dilekçesi ya da cevap dilekçesi örnekleri şablon niteliğinde olup hukuk bilgisi olmayanlarca doldurulmamalıdır. Yarım doktor candan eder prensibi burada da söz konusudur.

Mahkemelerde avukat haricinde bir kişinin,abi,kardeş gibi bir yakınınız eliyle ya da tanıdık birinin  noter vekaletiyle davanızı takip etmesi yasal olarak mümkün değildir.

Adil yargılanma hakkı anayasalar, yasalar ve uluslar arası hukuki metinler ile güvence altına alınmış olup bu hakkın teminatı bağımsız ve tarafsız hakim,iyi uygulayıcı savcı ve bağımsız bilgili ve savunmayı temsil eden donanımlı avukattır. Siz vatandaşların ilk olarak yargı organlarından savunma makamı olan avukata başvurmanız sizin için en doğrusudur.  Hakim ve savcı sizinle kararı ile iletişime geçer. Bu da tek taraflı bir iletişimdir. Sadece yargılamada savunma makamını temsil eden avukat ile interaktif yani karşılıklı iletişime geçmeniz mümkündür. Sıkça sorulan sorular başlığında konuyu işlemeye devam edeceğiz. 

 

Tavsiye Edilen Yazılar

23 Yorumlar

 1. Merhabalar Sn Tevrat Duran. İstanbulda yaşıyorum Ankara’nın yerlisiyim (kökten). İçki yasağı kanunuyla birlikte apar topar oldu bittiye getirilerek, imzalanan torba yasası içerisinde bulunan, 2942 sayılı Kamulaştırma geçici ek Kanununuyla milletin tüm arazisi resmen gasp edildi… ve bütün kanuni hak aramanın yollarıda tıkatıldı. Bu konuyla da ilgili toplu halde olabilecek bir çalışmanız var mı..? … ve AB İnsan Hakları mahkemesinin yolu açık mı..? Bu konuda kanuni yasal hakkımı aramak için sizlerin önderliğinde bir harekete mi katılmak doğru, yoksa bireysel hareket etmek mi doğru..? Arazimin tamamı çok büyük. Bir kısmı Osmanlı tapulu, bir kısmı Cumhuriyet tapulu. Cumhuriyet tapulu bir yerimde,” Düzeltme-Tashi karardaydı” (Arazi;Orta Doğu Teknik Üniversite arazisinde) Eğer bu konularda çalışmanız varsa beni bu konuda bilgilendirip yönlendirmenizi rica ediyorum… Eğer mesajımı görüp vakit bulup müsait olabilirseniz, cevabınızı mail adresimi pek kullanmadığım için Facebook mailime yollamanızı rica ediyorum. Size sevgilerimi, saygılarımı sunuyor, başarılar diliyorum

  • Toplu hareket örgütlenmeyle mümkün;

 2. Sayın Tevrat bey.Sizden bir akıl bir yardım istiyorum. Konu ise bunda 3 sene önce birine 7.000 TL. ye kefil oldum ve o borcu ödemedi ve borç benim maaşımdan 15.000 TL olarak icra yolu ile kesildi ödedim bitti. Bende ödediğim icra dökümleri ile icra actım .Ancak alacaklı olduğum kişi adresini gizliyor uyap ve merniste gözükmüyor ve adresini bulamıyorum acmış olduğum icra ödeme emri de geri geldi ne yapmam lazım .ödemiş olduğum borçtan dolayı da maddi yönden sıkıntıya düştüm. Lütfen bu konuda bana yardım edin.

  • Ödeme emrini ilanen de olsa tebliğ ile takibi kesinleştirmeli sonrasında cebri icra yoluna gitmelisiniz.

 3. merha
  Tobb birliği kadrolu personeliyim.çalışmakta oldugum işyerinde sürekli olarak sözlü ve yazılı emirler almaktayım.bunun sebebi de kanunen almam gereken bazı haklarımı istemekten dolayı ayrıca ceza olarak 11 yılldır makama bakarken caycılık ve temizlik görevine getirildim ve sürekli birkişinin yapamayacagı işler yüklenip akabinde yazılı ikazlar almaktayım ve sonuc itibariyle olumsuz sicil verip görevimi sonlandıremayı planlıyorlar.Acaba bu mobbing e girermi

  • Iş şartlarında esaslı değişikliğe girer

  • Mobbing daha ziyade üst düzey personel için. Sizinki iş şartlarında esaslı değişiklik kapsamına giriyor gibi. Yeni ve ağır, düşük işi yapmayı reddedebilir ve haklarınızı isteyebilirsiniz

 4. merhaba adim ferdi tufekci bursada yasiyorum oynadigim bir online oyun hesabi ve 2 adet msn adresi tanimadigim fakat kim oldugunu bildigim bir kisi tarafindan calindi ne yapmam gerek bana bilgi verebilirmisiniz

  • C.Savcılığı’na şikayet dilekçesi veriniz, bilişim suçları bölümü sizinle ilgilenecektir.

 5. merhaba adim ferdi tufekci bursada yasiyorum oynadigim bir online oyun hesabi ve 2 adet msn adresi tanimadigim fakat kim oldugunu bildigim bir kisi tarafindan calindi biliyorum biraz garip ama sahsima ait bircok bilgide beraberinde ele gecirilmis oldu bu sayede butun hesaplatima erisebilecek ne yapmam gerek bana bilgi verebilirmisiniz

  • C.Savcılığı’na başvuru yaparak hukuki sürece başlayabilirsiniz.

 6. Sn. Duran Bey,
  1986 eylül ayında işe girişim var Hollanda da çalıştığım gün sayı 2550 Türkiye’de 2844 toplam 5394 günüm var yaşım 46 ve sigorta senesi 28 normalde borçlanarak emekli olabilirim fakat ben 1986 -2000 senesi kadar Türk vatandaşı olmadığım için borçlanamıyorum ve emekli olamıyorum. Fakat daha önce Türk vatandaşı olanlar ve sonra vatandaşlık dan çıkanlar şimdi TC vatandaşı olmadıkları halde o günleri borçlanarak emekli olabiliyorlar . Bende ırkçılık yada ayrımcılık yapıldığı için dava açmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim

  • Öncelikle İş Mahkemesinde kurum işleminin iptali için dava açmalısınız. Red kararı verildiği takdirde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkınız vardır.

 7. İMerhaba,sizden bir konuda fikir almak istiyorum.2011yılında ortodontik tedavi gördüm..sonuç başarısız ve 2 diş büyük hasarlı..diş hekmleri odasına başvurdum,bilirkişi başvurum kabul gördü geçen hafta fakültede dişlerim bilirkişi tarafından incelendi..heyetin kararını bekliyorum.Tedavinin başında tedavi gördüğüm kurumla sözleşme imzalamıştım.Dişlerim kusursuz düzelmezse paramı geri alacağıma dair..dilerseniz sözleşmemi size mail atabilirim..sizce heyet sonucuna göre paramı geri alabilirmiyim???ayrıca hasarlı 2 diş için maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim??teşekkürler..

 8. Merhaba. Yaklaşık 8 ay önce bir mağazadan kozmetik ürünleri aldım ve Tester olmadığı için deneyemedim. Değiştirmek istedim ama mağaza müdürü değiştirmedi. Hiçbir şekilde hakaret içeren sözler kullanmadan bu durumu tüketici haklarına götüreceğimi söyledim. Ve başvurdum ancak sonucuna bile bakmadan ürünleri attım. Olaydan yaklaşık 6 yada 8 ay sonra mağaza müdürü hanim çalıştığım kuruma gelerek bağlı bulunduğu kurumun adıma 50 bin liralık tazminat davası açtığını söyledi. Ben kurumu aradığımda böyle bişeyin olmadığını kişisel dava açıldığını söyledi. Ama adıma açılmış herhangi bir dava görülmüyor. Müşteri olarak mudur kaldığım böyle bir durumda hakaret etmememe rağmen bu kadar fazla bir para talebi ile tazminat açılabilir mi? Mağaza müdürü olduğu için çok kolay çalışanlarını şahit gösterebilir. Bunu da geçiyorum benim kurumuna gelip benim statumu zedeleyecek ve tehdit eder gibi arkadaşıma kurumsal dava açıldığını söylemesi üzerine ben de ona bu konuda karşı dava açabilir miyim?

 9. Tevrat bey bir sorum olacaktı

 10. Calistgm is yerinde mudur yardimcim telefonumu alip benden habersiz whatsapp mesjlarimi okuyup resmini cekip patrona gondermis. Kendisni sikayet ettm savclga isimdem oldum. maddi manevi tazminat davasi acabilir mym acarsam nasil gelisir ?

  • İşe iade davası şartları varsa bu davayı ve kötüniyet tazminatı davası açabilirsiniz

 11. Delil olmadan mahkeme kazanilabilir mi

  • Delil olmadan dava kazanılamaz. İkrar da bir delildir, yemin de.

 12. Merhaba tevrat bey ben askeri personelim yani sözleşmeli er . Biz işe başlamadan yonergemizde 3 yıl görev yaptıktan sonra direkt uzman çavuş olacaksınız yazıyordu. Smdi ise yonerge değişti lise diplomasi olmazsa uzman çavuş olamazsınız yaziyor. Bizim lise diplomamiz olmadığı için önce sözleşmeli er olalım sonra 3 yılı doldurduktan sonra uzman cavus olup mesleğimizi devam ettiririz diye düşünürken yonerge 2014 yılında değişti ve bu sene mesleği bırakacağız tskya tazminat davası acabilirmiyiz?

 13. 17 ay aynı işyerinde çalıştım patronun oglu bana hakaret etti ve işi borakıp gittim tazminat alabilir miyim


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir