Avukattan ücretli danışmanlık almanın yararları

Avukattan ücretli danışmanlık almanın yararları,avukatlık danışma ücreti

 1. İnternetin yaygınlaşması ile artık yüzyüze gelmeden online olarak internet ortamından kişiler ya da şirketler hukuki sorularına yanıt alabilmektedir.
 2. Avukattan ücretli danışmanlık almanın yararları arasında Hukuki problemler önleyici/koruyucu hukuki danışmanlık ile daha ortaya çıkmadan önlenebilecek bu da yaşam kalitenizi artıracak, maliyetleri aşağıya çekecektir. Hukuki sorunun ortaya çıkması anında hukuki danışmanlık acil tıbbi müdahale benzeri nasıl hayat kurtarıyorsa hukuki olarak da hak kaybının önüne geçebilmektedir. 
 3. Günümüzde İnternet ortamında hukuki danışmanlık artık büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyaç; kişinin avukat tanıdığı olmaması, mesafenin uzaklığı,Türkiye dışında olması ya da çekindiği için sorularını avukata yüzyüze soramaması gibi nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. 
 4. Avukatın, talep üzerine bilgi ve birikimini, profesyonel olarak görüşünü açıkladığı “danışmanlık hizmeti” karşılığında ücret talep etmesi hem  yasal hem de emeğinin karşılığıdır.
 5. Avukattan ücretli danışmanlık almanın yararları
 6. Hep söyleriz; hekim hasta muayenesi hizmetinden nasıl ki, ücret alıyorsa avukatın da hukuki bilgisini sunması karşılığında danışma ücreti alması hakkıdır. Avukatla fikir alışverişinin bedeli vardır o da hukuki danışma ücretidir. 
 7. Tek bir soru dahi hukuki danışmanlık hizmeti kapsamındadır ve avukat tarafından talep edilmesi halinde danışma ücreti ödenmesi gerekir. Avukat bey danışmayacağım ‘Sadece bir (1) soru soracağım,‘ ‘küçük bir soru sormak istiyorum‘,’ kısa bir sorum olacak’gibi sözlerin bu anlamda hiçbir değeri yoktur, soru sorudur bu da danışma ücretine tabidir.  Alacağınız cevap sizi büyük bir zarardan kurtarabileceği gibi hklarınızı elde etmenize vesile olabilecektir.
 8. Örneğin avukata sorduğunuz soru karşılığı imza atmadan önce ‘ ihtirazi kayıtla imzalıyorum’ şerhiyle imza atarsanız haklarınızı koruyabilir aksi halde 100 bin TL’ler kaybedebilirsiniz. Bu nedenle bir soru için danışma ücreti mi ödenir şeklindeki yaklaşım doğru değildir. Avukata sorulan soruların niteliğine, karmaşıklığına, avukatın harcayacağı zamana göre danışma ücreti değişebilmektedir. Avukata danışmanın ofisinde yüzyüze veya şu anda olduğu gibi internet ortamında olması arasında içerik olarak fark yoktur. 
 9. Avukattan ücretli danışmanlık almanın yararları sayılamayacak kadar çoktur.
  AV. TEVRAT DURAN

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir