Arsalarda kamulaştırma bedeli nasıl tespit edilir ?

Av.Tevrat DURAN
Av.Tevrat DURAN

Uygulamada idarenin (devlet,belediye) özel mülkte olan arsaya kamusal ihtiyaç dolasıyla el koyması-kamulaştırma yoluna gitmesi sıklıkla rastlanan bir durumdur. Peki bu durumda arsa, gerçek değerini bulacak, güncel rayiç değeriyle el değiştirebilecek midir ?  Dava konusu edilen taşınmaz, arsa niteliğinde ise Kamulaştırma Kanununun 11/1-g maddesi uyarınca, arsalara değerlendirme gününden önceki özel amacı olmayan satışlara göre değer biçilmesi gerekir. Emsal karşılaştırması yapılmaksızın, emlakçı ağzıyla piyasa rayicinden söz edilerek soyut ifadelerle değer biçilemez, değer belirlenirken bedel somutlaştırılmalıdır. 

Değer belirlenmesi için davanın tarafları dava konusu taşınmaza yakın bölgelerden ve yakın zaman içinde satışı yapılan benzer yüzölçümlü satışları bildirmeleri gerekir. Yine mahkemece lüzumu halinde Tapu Sicil Müdürlüklerine yazı yazılarak resen emsal celbi yoluna gidilecektir. 08.11.2013

Av.Tevrat DURAN

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

  1. 1998 de milli eğitim müdürlüğüne tahsisi için kamulaştırma ve istimlak oldu yıkıldı arsanın içinde su kuyusu mevcuttu iş sahası aynı zamanda ? ben o zmnlar 13 yaşındayken birşey bilmem askerlik vs. derken aklımdan geçti gittim kuyuyu açmışlar işletiyorlar okul aile birliği adına 24 saatte 24 tanker su çıkıyor 2006 da adamlari kaldırdılar iski belediye tedas büyükşehir gop belediye zabıtası vs.yıllarca adam lar oradan milyarlarca para kaldılar tankeri ozman 80 TL idi 1. budur artı tazminat olabilecek bir durum varmı ik ben çalıştırmak istedim su kuyusu çalıştırmak için tüm evraklarum hazırdı kuyuyuda actirdim fakat zabıtalar belediye izin vermedi gerekçesi ise okul yanlarında su kuyusu olmazmış ve o arsada mili eğitim müdürlüğü tarafından özürlüler eğitim müdürlüğü yapılacak denildi ben inamadim fakat Ben istiklal ondan sonraki hayatım 8 yıl hapis yattım ve ilgilenen olmadı annem ablam bana mi bakacaklar onlarlami ugrasacaklar ben ne yapmalıyım benimle bu cenazeyi kaldırır mısın yoksa fikirmi verirsin iyi çalışmalar kolay gelsin hayırlı işlerin olsun allaha emanet ol .

    • Kamulaştırma bedeli ödenmediyse dilekçe vererek ödenmesini talep etmenizi öneririm.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir