Araçtaki sık sık meydana gelen arızalar nedeniyle manevi tazminat talep edilir mi ?

 1. araba bozulduBu yazı ile amacımız garanti kapsamında olan araçta fabrikasyon yani üretimden kaynaklanan arıza olduğunda araç sahiplerinin manevi tazminat hakkının olup olmadığıdır. Araç değişimi veya ödediğiniz bedelin iadesi ile ilgili olarak yazımızı bıradan okuyabilirsiniz.  yazımı okumak için tıklayınız.
 2. Tüketicinin ‘ayıplı mal’a karşı sahip olduğu hakları konu alan hukukçularca kaleme alınmış kitaplar, akademik makaleler dahil pekçok yayın bulunmaktadır. Fakat bu yayınlar özel olarak otomobildeki üretim hatası ile değil tüm malları kapsayan genel değerlendirmeler içermektedir. Aynı şekilde akademik nitelikteki yayınlar üniversitelerdeki hukuk öğrencilerini, akademik camia gibi dar bir çevreye göre yazılmıştır. Bu yayınlar araç sahiplerine ulaşmadığı gibi bu yayınlar araç sahiplerince okunsa bile kullanılan ağır hukuki  dil anlaşılamayacaktır. İnternet sitelerinde konu ile ilgili açıkaayıcı bilgi vermek yerine Yargıtay kararları paylaşmak moda oldu açıklayıcı bilgilere pek rastlanmamaktadır.  Bu alandaki ihtiyaç ve eksiklikleri dikkate alarak bu web sitesi üzerinden bilgilendirici yazılar yayınlama ihtiyacı duyduk. Kısa ve öz ifadelerle bunu yapmaya çalışıyoruz. Detaylı bilgi isteyenler için yazılmış Tüketici Hukukuna dair kitaplar ve bilimsel makaleler okuyabilirler.
 3. Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
  Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.

  Üretim hatası olan araç ayıplı mal olarak kanunda tarif edilmiştir.  6502 sayılı yasaya göre Ayıplı mal ‘ tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.
 4. Bu gibi hallerde arç sahibi aracındaki üretim hatasından dolayı yaralanmış ise manevi tazminat talep edebilir. Aksi halde araçtaki arızalar nedeniyle sinirleri yıpranan araç sahibinin maalesef manevi tazminat hakkı Yargıtay tarafından kabul görmemektedir.

Arıza halinde sahip olduğunuz hakları buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
AV.TEVRAT DURAN,İstanbul

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

 1. ERZURUMDAN YAZIYORUM. NİSSANDAN ALDIĞIM ARAÇ HER AY SORUN VERİYOR. SERVİS ÇÖZECEĞİM DİYOR VE BECEREMİYOR. BU DURUMDA HAKLARIMIZ NELERDİR?
  SİZ BURADAKİ BİR DAVAYI YÜRÜTEBİLİR MİSİNİZ?

  • Murat Bey, Nissan X trail araçta şanzuman sorunu vardı ve ihtarname çektik ve müvekkilin ödediği 140 bin TL yi alarak aracı servise iade ettik. Öncelikle ihtarname çekmenizde yarar var. Kesin olarak değişim ya da para iadesi olur demiyorum. ama öncelikle bu yöntemi kullanmayı tavsiye ediyorum. İş hemen davalık olmamalı öncesinde iyiniyetli girişim denenmelidir. Mahkemelerin işyükü oldukça fazla ve yeni iş yüklerinden kaçınmalıyız. Eğer Nissan şirketi talebinizi kabul etmezse de dava açmak gerekir.
   Not: Sorulara yanıt verip vermemeye bizler karar veririz. Sorulara yanıt verme zorunluluğumuz yoktur. Bu bilgiler kısa içeriklere sahip olup ayrıntılı sorunuza yanıt almak için danışmanlık hizmeti almalısınız. Danışmanlık hizmeti almak için tıklayınız Aynı soruyu tekrar tekrar yazmayınız, dikkate alınmayacaktır. Hukuka,ahlaka aykırı sözler sahibine cezai ve hukuki yaptırım olarak geri dönecektir.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir