Amerikan Hustle/Düzenbaz

Bu hafta sonu izlemeye fırsat bulduğum bir film “American Hustle, Türkiye’deki ismiyle Düzenbaz ” Film kritiğinden önce mutlaka yazmam gerekir. Filmi Akbatı Avym’deki Cinemaximum’da izledim. 25 dakika boyunca süren film öncesi reklam olukça abartılı,sıkıcı. Sinema salonu konforlu fakat reklamın abartılmış olması, gişe dışında biletin kredi kartıyla alınması sisteminin kaldırılması benden eksi not aldı.

Filme gelince; film senaryosunu ayrıntılı anlatmayayım, emek ve zaman ayırıp filmi izlediğinizi varsayıyorum. Filmin hikayesi sıradan, anlatım biçimi ve diyalogları oldukça etkileyici ama aksiyon sahneleri bekleyenleri tatmin etmeyebilir…

American Hustle,  oyuncu kadrosunda Christian Bale,Amy Adams,Jennifer Lawrence, Bradley Cooper ve Jeremy Renner. 

Batman Başlıyor (Batman Begins), Kara Şövalye ” gibi gişe filmlerinde rol almış Christian Bale’in Batman-Bruce Wayne ile özdeşleşmiş karakterden sonra bu filmdeki performansı ve Yönetmenin Günışığım filminden sonraki yönetmenliği hayli merak ediliyordu.  2013  yapımı suç ve dram türünde bir film. Başrol karakterlerinin Oscar ödülleri alması ve 86.sı düzenlenecek Oscar’da filme  10 adaylık verilmesi ilk bakışta filmi izlenilir kılıyor. 

Filmin yönetmenliğini Dövüşçü (C.Bale), Üç kral, Umut ışığım ( o) filmlerine imza atan David O. Russell yürütüyor. Yönetmen, önceki filmlerinde oynattığı oyunculardan vazgeçmiyor.

Bir not; Filmin imdb puanı 7.7 gibi iyi bir rakam.

1970’lerde ABD’de geçen gerçek bir hikayeden uyarlanan film. Dolandırıcı Irving Rosenfeld ve ortağı Sydney Prosser genç ve hırslı FBI ajanı Richie DiMaso tarafından yakalanır. Kurtulmalarının 2 yolu var biri yurtdışına kaçmak diğeri de FBI için çalışmak ve 4 dolandırıcının yakalanmasını sağlamak… Ana karakterler  2. şıkkı tercih ederler; “içeriden biri olarak büyük dolandırıcıları teşhis edip yakalanmalarını sağlamak“. Parantez açalım; senaryo bu haliyle ;Di Caprio’nun başrolünü paylaştığı Sıkıysa Yakala- Catch Me if You Can filmini anımsatıyor. Bu bakımdan senaryonun orjinal bir yönü yok.

Neyse senaryomuza dönelim  Ajan DiMaso ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan plana göre, bir kumar cenneti olan Arap Şeyhi’nin yönettiği Atlantic City’de ünlü kumarbazların katıldığı geniş çaplı bir oyun organize edeceklerdir. Başlarda sıradan görünen bu hikaye, filmin ilerleyen dakikalarında değişime uğramaya başlar. Oyunculuklar harika; özellikle C.Bale’in rolünü  oscarlık oynamış, iyi iş çıkarmış diyebilirim.

Filmdeki düzenbaz ikili ile onları yakalamak için efor sarfeden polisin ortak özellikleri “ kişinin olduğundan farklı, olduğunun dışında biri olmak isteği“. Çünkü hem dolandırıcılar hem de polis kenar mahallelerde yokluk içinde büyümüş, emir alan, kullanılan değil kullanan , emir veren olmak için uğraş veriyorlar.  Şaşırtıcı şekilde bu hastalıklı karakter yapısı; aynı anda  suçlu ve polis tarafından paylaşılıyor.

Yerel yöneticilerin, belediye başkanlarının bölge halkına iş,ekmek sunmak için kumarhanelerin açılması hatta bu yolda rüşvetler verilmesini,mafyayla işbirliği yapmayı;  sırf iş,ekmek için kutsallaştırması gibi yozlaşmış ve hiçbir kutsal değer tanımayan tek kutsal değer olarak para kazanmayı, ekmek kazanmayı kabul etmeleri gözler önüne serilmiş.

Dolandırıcıların, hareket tarzını da bu filmde görmek mümkün. “ Kendini dahi  kandıran kişinin herkesi kandırabilmesi ve insanların tamahkarlıkla, hırslarının peşinde koşması” dikkat çekici temalar.

Düzenbaz “ fakir ailelerden gelen yükselmek isteyen, bunu da olduğundan farklı görünmek şekliyle başaracağına inanan hırslı insanların “ filmi de diyebiliriz. Hayatta kalmak için yalanlara sarılan kadın/erkek, suçlu/polis hikayesi.

Filmin anlatımına gelince; Yönetmen yarım kalan oyuncu diyaloglarına başvururarak izleyiciyi filme bağlıyor. Filmin ilk yarısındaki yavaş,sıkıcı anlatım C.Bale ve özellikle Amy Adams  oyunculuklarıyla filmi kurtarıyor. ikinci yarısında aksiyon,heyecan dolu anlatıma terk ediyor ve yönetmen işte burada devreye girerek işi kotarıyor.Kurguda ters köşe yapmalar, finalin tahmin edilmezliği,yarıda kalan anlatımlar gibi atraksiyonlarla yönetmen bu noktada eline gelen malzemeyi iyi işlemiş.

 Senaryo orijinal olmasa da , eğlenceli,oyunculukların harika olduğu bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.  10 dalda adaylığı bulunan filmi 86.Oscar ödül töreni öncesinde izlemenizi tavsiye ederim zaten sömestr tatiline girdiğimiz , kaçınılmaz olarak çocuk filmlerinin öne çıktığı bu haftada başka öneçıkan bir film de yok. 27 Ocak  2014


Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir