2014 yılı Emlak alım satım masrafları ne kadar

tapuBilindiği gibi Tapu Sicil Müdürlüklerindeki alım satımlarda hizmet bedeli olarak sizlerden harç alınmaktadır. Uygulamada buna emlak alım satım harcı denilmektedir. Peki ev,işyeri alım satımı için ne kadar harç ödenmesi gerekiyor

Tapu masrafı, gayrimenkul alım – satımında karşılaşılan masraf kalemlerinden biri. 2014 yılı itibarı ile tapu harcı Gayrimenkul alım – satımına konu olan taşınmazın satış bedeli üzerinden alıcıdan % 2 satıcıdan % 2 oranında tapu harcı alınacaktır. Bu harç alıcı ile satıcı tarafından ayrı ayrı ödenecektir. Tapuda bağış şeklinde yapılan devirlerde ise bu oran artmaktadır. Tapudan bağışlarda ise binde 68,31 oranında harç alınmaktadır. Biz alım satım yani para karşılığı yapılan devirlerdeki harçları örneklerle izah edelim. Mesela 500 bin TL değerinde bir ev ya da işyeri alım satımında tapu harcı 10.000 TL ‘dir.

-100 bin TL lik satış için 2.000 TL
-300 bin TL lik satış için 6.000. TL
-800 bin TL lik satış için 16.000 TL
tapu harcı ödeyeceksiniz. Tekrar belirtelim ki bu harç alıcı ve satıcı için ayrı ayrı olup toplam harç % 4’tür. Yukarıdaki örnekte 100.000 TL lik satış için toplam 4.000 TL harç ödenecektir. Harç ödemesi bankalar eliyle yapılmaktadır. Tapu harcına ilaveten taraflardan toplamda  200 TL civarında döner sermaye bedeli alınmaktadır.
Harçlar Tarifesi aşağıdaki gibidir:

Gayrimenkullerin ivaz karşılığında veya ölünceye kadar bakma akdine dayanarak yahut trampa hükümlerine göre devir ve iktisabında gayrimenkulün beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak üzere emlak vergisi değeri üzerinden (Cebri icra ve suyuun izalesi hallerinde satış bedeli, istimlaklerde takdir edilen bedel üzerinden) devir eden ve devir alan için ayri ayri ” binde 20 tapu harcı alınır.

 

“Gayrimenkullerin ve mülkiyetten gayrı ayni hakların bağışlanmasından, kanuni mirasçılar dışında intifa hakkından kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesinde ve süreli intifa haklarında süre dolarak intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden ise binde 68.31 harç alınır. “

 

AV.TEVRAT DURAN

 

0 553 254 81 34 (hafta içi 09:00-20:00)

 

Tavsiye Edilen Yazılar

21 Yorumlar

 1. Tapudaki satış bedeltapudaki satış bedeli neye göre gösterilir? Normalde alınan değnormalde ödenen alis bedelinin üstünde yada altında göstermenin altinda gosyermenin sonucu nedir ?

  • Alım satım bedeli neyse o tapuda gösterilir, doğrusu budur. Rakamın altında ya da üstünde göstermek; şufa, muvazaa,gabin vs gibi ihtilaflara neden olur ya da bu konularda açılan davalarda leh/aleyhe olabilir.

 2. Merhaba.Ankara,Keçiörende 112000 tl ye ev alacağız.Toplamda ne kadar yasal yükümlülük ödemesi yapacağım?

  • Alıcı ve satıcının ödeyeceği toplam emlak vergisi oranı % 4 yani 4480 TL bir de döner sermaye ile birlikte 4.700 TL civarında öder. Sonuçtan bilgi veriniz.

 3. Etimesgutta bir daire için anlaştık. evin değeri 157.500 TL. bize söylenene göre Ankarada tapu masraflarının hepsini sadece evi alan kişi ödüyormuş. yani emlakçının dediğine göre 6.500 TL civarında tapu harcı ödeyecekmişim. böyle bir konunun bu şekilde olmasında doğruluk payı varmı acaba? bilgi verirseniz sevinirim.

  • Yasal olarak alıcı ve satıcı % 2 şerden toplam % 4 harcı öder. Yalnız teamül dediğimiz yerel uygulamada ısrar, süreklilik halinde taraflar serbest iradeleriyle harcı kimin ödeyeceğini kararlaştırabilirler. Eğer alıcı harcın tamamını ödemek istemezse o halde taraflar anlaşamaz ve alım satım da olmaz.

 4. üzerime kayıtlı bir adet hisseli 650m2 arsa var bu bizim aile olarak aldığımız bir arsa Arnavutköy taşolukta annem arsayı üzerime yap oğlum diyor bende masrafı çok olur önün yerine vergisini ödeyelim ha sende ha bende fark eder mi diyorum ama illa üzerime yap diyor nasıl bir yol izlemeliyim birde ne kadar bir ücrete tabi olur (tapu tarla olarak )geçiyor evrakta. cevaplarsanız çok sevinirim ilginiz için teşekkr ediyorum .

  • Sorunuzu Tapuya sorunuz.

 5. Merhaba Sayın Avukatım.:
  10 yıl ödemeli olarak eşimin üzerine kredi aldık ve tapuda işlemlerde eşimin üzerine yapıldı.Çocuğumuz olmadığı için eşim şimdi tapuyu benim üzerime yapmak istiyor.Kredimiz halen sigortalı ve ödememiz devam ediyor tapuda masraflarımız ne kadar olabilir ve neler gereklidir.Bana bu konuda yardımcı olur iseniz sevinirim. Teşekkürler SAYGILARIMLA

  • Tapu ile ilgili sorularınızı ilgili Kaymakamlık binasındaki Tapu Sicil Müdürlüğü’ndeki yetkili memurlara sorunuz.

 6. 95 bin tl değerindeki krediye uygun konuttun tapu harcı masrafları ne kadar tutar.

  • 3.800 TL artı döner sermaye bedeli toplamda 4.000 TL masrafı olur.

 7. Merhaba….
  2014 kasım ayı içinde reaşh bedeli 120.bin tl olan bir daire satın alacağız nasip olursa tabiki…Evin tapu masrafı ne tutar?yanıt verebilir misiniz lütfen…Teşekkürler,Saygılar.

  • Yüzde 4 harcı ve döner sermeye bedeli sizin tapu devir masrafınızdır.

 8. Merhaba,
  icra ihalesine katilim ve bu ihaleden kazanilacak gayrimenkülün alimi (tapu islemler gibi bütün bürokratik islemler) icin “normal” avukatlik ücreti ne kadardir? Diger masraflari internetten bulmak mümkün fakat avukatlik masraflari ile ilgili bir bilgiye ulasamadim?
  iyi calismalar

  • TD Avukatlık Ofisi olarak Bu şekilde avukatlık hizmeti vermemekteyiz.

   • Anliyorum fakat yine de normal sayilacak bir vekalet ücreti söyleyebilirseniz sevinirim? Cikabilecek masrafi görebilmem icin gerekli.

 9. 50 bin değerinde bin evimiiz var acaba tapu alınırken ne kadar masraf olur. ayrıca yerimiz hisseli (7 hisse), tapuyu alırkan çok sıkıntı olur mu? bilgilendirirseniz çok memnun kalırım. teşekkürler…

 10. iyi günler 400 bin liraya Projeden istanbul’da ev aldim Satici alirken tapu masrafinin yarisini firmanin ödeyecegini söylemisti. simdi ise bana 27 bin küsür fiyat cikarip 8000 bin lirasini firmanin karsilayacagini kalaninini benim ödeyecegimi söylüyor. Su an kendisine ulasamiyorum böyle bir durum mümkün mü?
  Tesekkur ederim.

  • Sözleşmede hüküm var mı ona bakınız aksi takdirde alıcı ve satıcı masrafları yarı yarıya öder.

 11. 60000 degerindeki arsamizi icradan 36000 bine ihale yoluyla aldik.ödeyecegimiz masraf nekadardir?


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir