İş Mevzuatında (İş,Basın ve Deniz İş Yasasında) İhbar Önelleri

iki elBelirsiz süreli iş sözleşmesinin 4857 sayılı İş Kanununun 13. maddesinde belirtilen esaslara uyulmadan işçi ya da işveren tarafından sona erdirilmesi halinde işi terkeden işçi ya da iş akdini fesheden işveren aynı maddede belirtilen bildirim önellerine ait tazminat ödeyecektir.  İhbar tazminatı; işçinin yeni bir iş buluncaya kadar geçecek süre için ödenmesi gereken tazminattır. Önceden haber vermeden işten çıkarılarak ortada kalan işçiyi tanınmış bir tazminattır. Feshin kötüniyetli olması halinde ihbar önelinin 3 katı tutarınca işveren ayrıca kötüniyet tazminatı işçiye ödenecektir.  Belirli süreli iş sözleşmesinde veya iş akdinin işçi tarafından feshi halinde ihbar tazminatı ödenmez. Bunun istisnası Basın İş Yasası’dır. İhbar önellerine uymayan işveren veya işçi karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek zorundadır. İhbar tazminatı işçinin son brüt ücreti üzerinden belirlenir.


 
Belirsiz süreli İş sözleşmelerindeki İhbar önelleri;
 
4857 sayılı İş Yasası’na göre;
 
İşçinin kıdemi  6 aydan az ise : 2 hafta
İşçinin kıdemi  6 aydan fazla 18 aydan az ise : 4 hafta
İşçinin kıdemi  18 aydan fazla 36 aydan az ise : 6 hafta
İşçinin kıdemi  36 aydan fazla ise : 8 hafta
 
 
5953 sayılı Basın İş Yasası’na göre, bu Kanunun şümulüne giren fikir ve sanat işlerinde ücret karşılığı çalışanlara gazeteci denir.
 
İş sözleşmesinin  işverence feshi halinde
 
Gazetecinin kıdemi 5 yıl ve üzerinde ise ; 3 ay
Gazetecinin kıdemi 5 yılın altında ise ; 1 ay
 
İş sözleşmesinin işçi tarafından feshedilmesi halinde
İş sözleşmesinin süresine bakılmadan; 1 aydır.
 
854 sayılı Deniz İş Yasası’na göre ;
Gemi adamının kıdemi  6 aydan az ise : 2 hafta
Gemi adamının kıdemi 6 aydan fazla 18 aydan az ise : 4 hafta
Gemi adamının kıdemi 18 aydan fazla 36 aydan az ise : 6 hafta
Gemi adamının kıdemi 36 aydan fazla ise : 8 hafta
 
 
 
 

Tavsiye Edilen Yazılar

10 Yorumlar

  1. S.A Sayın Tevrat bey ben 7 sene bi firmada çalışıyorum şimdi çıkıyorum ama kendi isteğimle daha doğrusu sigortamı aldığım maaş üzerinden değilde, asgari ücretten yatırıyor. ben 1500tl maaş alıyorum kendim çıktığım için tazminat alabilirmiyim alırsamda kaç para alırım saygılarımla

  2. Selamün Aleyküm Tavrat bey ben bir şirkette 5 yıl kadar calıştım gece 2 de başlıyoruz ve iş bitmeden paydos etmiyoruz gece 2 gündüz 09 10 bazen 14 bile buluyor çıkış saatimiz benim yerimi deiştirdiler bende orada çalışmak istemedim ve tartışdık ben işi bıraktım ve aynı şirkete 1 ay sonra geri başladım bana başlarken tüm haklrın devam ediyor dediler bayramın 2 günü bile çalışırıyoz mesayi vermiyolar resmi tatilimiz yok işyerinde arkadaşlarım tazminatını yaktın diyorlar bole bişi olurmu ben hiç bir şekilde imza atmadım onay vermedim beni kendi bölgemden alıp agır bir bölgeye verdiler bende işi bıraktım bana yardımcı olursanız sevinirim tşkler

    • Hukuk ofisimizi arayıp randevu alınız.

  3. İYİ GUNLER AVUKAT BEY YARDIMINIZA İHTİYAÇIM VAR BEN 2YILDIR BİRİŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM …İŞİM OTO TAMIRISIYIM ÖZEL BİR SERVİS İŞ HATASI NEDENIYLE MAŞIMDAN PARA KESTİLER BUNU KESMEYE HAKLARI VARMI BİR ARCI 2LİŞİ YAPTIKÖNCAMI ÇATLAMIŞ KİMİN YAPTIGINIDA BİLMİYORUM AMA BENIM YAPMADIGIM GERÇEK VESADECE BENDEN KESTİLER İŞİ BU SEBEBTEN DOLAYI BIRAKSAM TAZMINATIMI ALABİLİRMİYİM… LUTFEN YARDIM EDİN..

    • Haklılığınızı ispatlarsanız olur

  4. ii gunler av bey benim size bir sorum olacak.ben 24 yil bir isyerinde calisiyorum .bu gunlerde patronum cok uzerime geliyor psikolojik olarak .ve ben bu yuzden ise bile gitmek istemiyorum.sorunlari evede tasiyorum .isyerinin de butun yuku ustumde .simdi ben istifa edersem tazminatimi alabilirmiyim .sorumu cevaplarsaniz cok sevinirim .tesekurler.

    • Tazminatınızı alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için ofisimize gelebilirsiniz.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir