İşçinin 3600 gün prim ödeyerek tazminat alma şartları

İşçinin 3600 gün prim ödeyerek tazminat alma şartları
Çalışanlar istifa ederek işyerinden ayrılmak ve tazminat almak istemektedir. Çünkü kredi ödemesi, toplu paraya olan ihtiyaçları işçiler için ekonomik sıkıntıların arttığı bugünlerde ihtiyaçtır.
3600 günü dolduran işçi Kıdem tazminatı alabilir mi ?
Sigortalılık süresini (15 yıl)  ve prim ödeme gün sayısını (3600 gün) tamamlayan işçi (buradaki rakamlar ilk işe giriş tarihine göre değişebilmektedir), yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış olsa da işyerinden anılan bent gerekçe gösterilmek suretiyle ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir.
 SGK’dan belge almalı mıyım ?
Bunun için işçinin önce sigorta müdürlüğünden yaş dışındaki koşulları yani sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurduğunu gösteren bir yazı alması tavsiye ederim. Yalnız bu şart değildir. Sadece faiz başlangıcı için şarttır. SGK, başvuran işçinin yaş dışında emeklilik koşullarını taşıdığını ve bu sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatı isteyebileceğini hizmet dökümüne yazmaktadır.
SGK’dan alınan belge noter ihtarnamesi ile gönderilmesi
Kişi bu yazıyla işverene tercihen ıspat bakımından noter kanalıyla başvurup iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca işçinin işyerinden ayrılmak için  ihbar süresini beklemesine gerek olmadığı gibi işverenin ihbar süresi içinde işinin çalışmasını isteme hakkı da yoktur. Hizmet süresi ve prim gün sayısı esas alınırken işçinin geçmiş yıllardaki Bağkur ya da SSK ‘lı çalışmasının önemi yoktur.
Avukat 3600 şartından tazminat almak için ne yapar ?
İşçi, işyerinden ayrılma ve yeni bir işyerinde çalışması sürecinde ve yine 3600 belgesinin işyerine ulaştırılması ve işçinin varsa izin ücreti, fazla mesai ücretleri, bayram ve genel tatil günleri alacaklarının istenmesinde desteği olacaktır. Ayrıca verilecek tazminatın işçinin gerçek hakkı olup olmadığını avukat hukuki yardım kapsamında işçi müvekkiline sunacaktır. Aksi takdirde işçinin zarara uğraması, hakkını alamaması ya da eksik alması muhtemeldir. Hukuki prosedür ve sürecin uzman avukat eliyle yürütülmesi bu bakımdan önemlidir.
Av. Tevrat DURAN

logolar siyah

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir