Yeni yasaya göre otomobiliniz arızalandığında tüketicilerin hakları

Yeni yasaya göre otomobiliniz arızalandığında tüketicilerin hakları vardır, 6502 sayılı Tüketici Kanunu 4077 sayılı yasanın yerine kabul edilmiş ve Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

 1. Otomobilin arızalanması halinde aracın sahibi şahsi kullanım için satın almışsa  6502 sayılı kanun uygulanacak
 2. ticari olarak aracı satın alan ve kullananlar ise   6098 sayılı kanun uygulanacaktır. Şirket araçlarıyla ilgili yasal haklarla ilgili yazımı okumak için tıklayınız
 3. Esasında her iki yasa benzer seçimlik haklar tanımıştır. Fakat tüketiciler lehine düzenlemeler vardır.
 4. Garantili araç arıza yaptığında Satıcı,yetkili servisler tamir ya da diğer anlamıyla onarım  seçeneğini teklif etmektedir.
 5. Araç sahipleri ücretsiz tamir seçeneğini cazip bularak daha doğrusu başka bir seçenek olmadığını düşünerek aracın ücretsiz tamir edilmesini istemektedir.
 6. Bu yazıda garanti kapsamında garanti süresi içinde arıza çıkaran aracın sahibine tüketici sıfatıyla tanınan haklardan bir kısmına yer vereceğiz.
 7. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 28.05.2014 tarihinden bu yana yürürlüktedir. 
 8. Otomobilin ayıplı olması durumunda ‘Tüketicinin seçimlik hakları’ vardır. Bu 4 seçenek Türk Hukukunun AB hukuku ile uyumlaştırılması sürecinde mevzuatımıza girmiştir.

Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
 4. ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

 • Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.
 • Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.
 • Belli başlı araçlarda üretim hatalarından kaynaklanan şanzıman,elektrik,motor arızaları kronik olarak vardır. Bu gibi hallerde otomotiv şirketleri ihtarname çekildiğinde fayda maliyet analizi yaparak rasyonel karar vermekte araç bedelini iade etmektedir.
 • Hukuki sürecin başlatılması araçtaki ayıbın arızanın servise ihbarından başlayarak ihtarname çekilmesi ve dava açılması öncesinde delil tespiti, delillendirme gibi aşamalarda bilgili ve tecrübeli bir avukattan hukuki  destek almanızda yarar vardır. Aracınızdaki arızanın tespitine yönelik olarak servis iş emirleri, tamir formları gibi evrakın bir örneğini servisten mutlaka alınız. Bu gibi belgelere araçtaki arıza şikayetinizin ne olduğunu açık, anlaşılır olarak dikte ettirerek yazdırınız. Her bir servis işlemine dair ayrı ayrı belge alınız.

 

Yeni yasaya göre otomobiliniz arızalandığında tüketicilerin hakları
Yeni yasaya göre otomobiliniz arızalandığında tüketicilerin hakları

AV. TEVRAT DURAN, İstanbul
Randevu için: 0553 254 81 34’ü arayınız.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir