Üçüncü 3. Havalimanı inşaatında çalışan inşaat işçileri avukat

Üçüncü 3. Havalimanı inşaatında çalışan inşaat işçileri avukat , formenler,hafriyat kamyon şoförleri,ekskavatör işçileri, beton mikseri işçileri vs  kanunsuz oÜçüncü 3. Havalimanı inşaatında çalışan inşaat işçileri  haftalık 45 saatin çok üstünde çalışmaktadır. Yine bu inşaatlarda gece çalışması 7.5 saatten fazladır.

Üçüncü 3. Havalimanı inşaatında çalışan inşaat işçileri avukat
Üçüncü 3. Havalimanı inşaatında çalışan inşaat işçileri avukat

 • Fazla mesai, Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle yapılır. Fazla mesai, yasaya göre Haftalık kırk beş  (45) saati aşan çalışmalardır. Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli % 50 yükseltilmesi suretiyle ödenir.
 • Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.
 • Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda iki yüz yetmiş saatten fazla olamaz.
 • İş Kanunu 102. maddesine göre işçinin hakettiği fazla mesai ücretini  ödemeyen , fazla saatlerde yapılacak çalışmalar için işçinin onayını almayan işverene her işçi için idari para cezası verilir.
 • İnşaat sektörünün büyümesiyle inşaatlarda çalışan işçilerin hak ihlalleri, ağır çalışma koşulları yeniden gündeme gelmiştir. Hızlı büyüme isteği, inşaat pojelerinin zamanında bitirilmesi gibi amaçlarla  inşaat işçileri yasadaki haftalık 45 saatin çok üzerinde çalışmaktadır. İş Kanunu 41. Maddesine göre fazla çalışan yani haftalık 45 saatin üstünde çalışan işçinin yüzde 50 zamlı olarak saat başına ücret alması gerekir. Yine işçi günlük 11 saatten fazla çalıştırılamaz ve fazla mesai günde 3 saati geçemez.
 • Vardiyalı çalışılan 3. Havalimanı inşaat, büyük altyapı üst yapı inşaatlarındaki gece çalışmasının 7.5 saatin üstünde olduğu bilgisi işçiler tarafından bize gelmektedir.
 • Bu durumda işçiler çalışırken fazla mesai ücretlerini dava edebilir ya da işyeri ile tartışmaya gerek kalmadan noterden ihtarname çekerek işyerinden ayrılma halinde dahi işi kendi bırakmış olsa da kıdem tazminatıyla birlikte fazla mesai ücretlerini alabilir.  Fazla mesai ücreti 5 yıllık zamanaşımına tabi olup 5 yıl içinde fazla mesai alacağınızı dava açarak talep edebilirsiniz.   
 • İşten haksız çıkarılan işçinin 1 ay içinde işe iade,işe dönüş davası açabilieceği gibi kıdem ve ihbar tazminatı vs açabilir.
  AV. TEVRAT DURAN,İstanbul İkitelli
  Randevu için: 0553 254 81 34

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir