Tutuklanan/cezaevine giren işçinin tazminat hakkı var mı ?

Tutuklanan/cezaevine giren işçinin tazminat hakkı var mı ? İşçi, işyeri ile ilgilisi olmayan bir suç sebebiyle tutuklanması üzerine iş sözleşmesinin işveren tarafından sona erdirilmesinin şartları vardır. İşlenen suçun niteliğine göre ceza dosyaının incelenmesi gerekir. Eğer işyeri ile ilgisi olmayan ve işyeri dışında işlenen suçlardan dolayı tutuklanan işçi, ihbar süresini aşan sürede cezaevinde kalmışsa işveren işçnin işine son verebilir. Bu halde işverenin ihbar süresi vermesine gerek yoktur. Bu halde ise işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesinin IV. bendinde, işçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın aynı yasanın 17. maddesinde sözü edilen bildirim süresini aşması durumunda işverenin derhal fesih hakkının olduğu hükme bağlanmıştır.
İşverenin derhal fesih hakkı ancak tutukluluk süresinin artırılmış ihbar önellerini aşması halinde ortaya çıkar.
İşçinin cezaevinde kaldığı süre için ücret ödenmez. Yani işçinin gözaltına alınması veya tutuklanması sebebiyle çalışamadığı süre için ücret talep hakkı yoktur.
İşçinin gözaltında kaldığı veya tutuklu olduğu sürenin ihbar önelini aşması halinde 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25/IV maddesi uyarınca fesheden işverenin bildirim şartına uyma, ihbar tazminatı yükümlülükleri bulunmamakla birlikte, kıdem tazminatı ödemesi gerekir.
AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir