Ölümlü yaralamalı trafik kazalarında tazminat ve ceza davası

Ölümlü yaralamalı trafik kazalarında tazminat ve ceza davası mahkemelerin işyükü arasında ön sıralardadır. Trafik kazası sonucu sadece maddi hasar oluşmuşsa taraflar anlaşarak tutanak düzenleyip haklarını trafik sigortasından almaktadır. Fakat yaralama ve hatta ölümle sonuçlanan trafik kazasında mağdurlar haklarını mahkemede ve savcılıkta aramaktadır. Bu halde dahi zararın bir kısmı sigorta şirketlerinden talep edilebilmektedir.
Trafik kazası, beraberinde maddi ve manevi pek çok yıkımlara sebep olmaktadır. Trafik kazası sonucunda siz ya da yakınınızın sakat kalması veya bir yakınınızın vefatı halinde yasalar size ne gibi  hukuki haklar veriyor. Kısaca özetleyelim;

I- TAZMİNAT DAVALARI SÜRECİ

youtube 

 1-Zorunlu mali mesuliyet ya da kasko sigortası kapsamında malüliyet ya da diğer adıyla sakatlık tazminatı; 
2-MANEVİ TAZMİNAT ALACAĞI
 Trafik kazasında yaralanma halinde kişinin kendisine ya da vefatı halinde yakınlarına ; kazaya sebep olandan alınmak üzere manevi tazminata hükmedilir. Manevi tazminatın belirlenmesinde “Trafik Kazasının oluş şekli”, “kusur durumu”, “yaralanmanın ağırlığı” “tarafların ekonomik ve sosyal durumları” “vefat edene yakınlık derecesi” vs.  kriterleri etkilidir. Halk arasında kan parası da denmektedir. Bunun bilgisini avukatlardan alabilirsiniz. 
3-MADDİ TAZMİNAT ALACAĞI
 a-Trafik kazasında vefat halinde geride kalanlar; (kişinin anası,babası,eşi,çocuğu,bakmakla yükümlü olduğu varsa halası,teyzesi,yengesi vs.) destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanmaktadır.
 b-Trafik kazasında yaralanan kişinin, sakatlığı (malüliyet hali) varsa işgüç kaybı tazminatı, hastane ve tedavi giderleri, işyerinde çalışamamaktan kaynaklı kazanç kaybı tazminatına vs. hak kazanmaktadır.
4-CEZA DAVASI
Ceza davasının açılması için C.Svcılığı aracılığı ile haklarınızı alabilirsiniz. Ceza soruşturması-davası sürecinde müdahil olarak aktif şekilde şikayetinizi bildirmeniz davayı takip etmeniz çok önemlidir. 
Son olarak ifade etmek isterim ki; Kazanın yarattığı mağduriyete ek olarak bir de piyasada el ilanları, broşürlerle müşteri avlayan  eğitimsiz ama boylarından büyük sözler söyleyen simsarlar  “trafik kazası mağduru iseniz bizi arayın” sloganı ile sizleri mağdur etmesini istemiyorsanız güvendiğiniz avukat kanalıyla hakkınızı arayınız. 
Av.Tevrat DURAN

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir