İşyerinde psikolojik baskı davası

İşyerinde psikolojik baskı davası ; İşçiler, alınteri karşılığı para kazanmaktadır.
İşyerindeki psikolojik baskının sistemli olması halinde bunu adı; Mobbingtir.
İşyerindeki psikolojik baskının sistemli olması halinde bunu adı; Mobbingtir.
İşyeri ortamında diğer çalışma arkadaşı ya da işveren vekili, işyeri amiri, ustabaşı tarafından işçinin istifa ederek tazminatsız ayrılmasına dönük kasıtlı hareketler sık sık görülmektedir. Bu duruda işçi mutsuz olmaya başlamakta yaşama sevinçleri azalmakta ve işi bırakmaktadır. İşi kendi bıraktığı için de tazminatıdır. Bunun sebebi, işverenin sistemli şekilde işçisine yönelik hareketleri ise bu mobbingtir. İşçinin ailevi,kişisel sorunları buna neden olmuşsa mobbing sayılmaz. Mobbingte işveren işçiye ‘senin işine son veriyorum’ dememekte istifa ederek işi bırakması ve işçinin tazminat alması istenmemektedir. İşyerindeki psikolojik baskının sistemli olması halinde bunu adı; Mobbingtir. Mobiing varsa İşçi, işyerine karşı psikolojik baskı davası açabilir. 
Yargıtay  mobbingi şu şekilde tarif etmektedir;
Mobbingin meydana gelebilmesi için bir işçinin hedef alınarak, uzun bir süre ve belli aralıklarla sistematik biçimde tekrarlanan, mağdurun karşı koymasına rağmen yapılan aşağılayıcı, küçük düşürücü ve psikolojik olarak acı veren, işteki performansı engelleyen veyahut olumsuz bir çalışma ortamına sebep olan tehdit, şiddet, aşağılama, hakaret, ayrımcılık, ağır eleştiri, taciz ve çalışma şartlarını ağırlaştırma gibi eylem, tutum ve davranışların uygulanması gerekir. Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre de mobbing; <bir veya bir grup işçiyi sabote etmek için yapılan, zalimce, kötü niyetli, intikamcı, aşağılayıcı ve eleştirici tavırlarla kendini gösteren davranış biçimi> şeklinde tanımlanmaktadır.
Psikolojik baskı feshi
Psikolojik baskı feshi
Mobbingde, hedef alınan kişinin şerefine, kişiliğine, karakterine, inancına, değerlerine, yeteneklerine, tecrübelerine, birikimlerine, düşüncelerine, etnik kökenine, yaşam biçimine, kültür vb. yönlerine topluca bir saldırı söz konusudur. Bu saldırı, dedikodu ve söylenti çıkarma, iftira atma, toplum önünde küçük düşürme, hafife alma, karalama, kötüleme ve yok sayma gibi kişiyi zihinsel, ruhsal, fiziksel ve bedensel olarak etkileyebilecek eylemlerle yapılmaktadır.’
Mobbing iddiasının yeterli ve inandırıcı delillerle ispatlayacağını düşünen işçi iş akdine tek taraflı son vererek İşyerine karşı psikolojik baskı davası açabilir. 
 yasal haklarını alabilmektedir. Bunun öncesinde işçi işverenine, İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne şikayetlerini dilekçe ile bildirmelidir. Çünkü bazen işverenlerin bu gelişmelerden haberdar olmaması ihtimaldedir. Fakat baskıyı bizzat işveren yani patron yapıyorsa bu dilekçeden bir sonuç çıkamayacağı bellidir. Bu halde işçi, avukata başvurarak noter kanalıyla şikayetlerini ve taleplerini ileri sürmelidir. Çünkü haklı olmak tek başına yetmez, bunun ıspatı gerekir. Bu tür durumların yazılı ıspatı zor belki de imkansızdır. Tanıkların beyanlarının her zaman değişebileceği dikkate alındığında avukat ile birlikte noter ihtarnamesi ve SGK başvuru daha anlamlı ve işe yarar olacaktır.
İşyerinde mevcut uygulamaların İş Kanunu ve bağlı mevzuata aykırı olması halinde de işçi bu baskının yanında diğer nedenleri ortaya koyarak yine kıdem tazminatı hakkını talep edebilecektir.Yazıyı tıklayınız.  istifa tazminatı yazımı okumak için  
Burada önemli olan işçinin iyiniyetli olmasıdır. TMK 2. maddesine göre işçi ya da işveren haklarını kullanırken ve borçlarını öderken dürüst davranmakla yükümlüdür.  Kötüniyetli, dürüstlük kurallarına aykırı davranan işçiyi  ya da işvereni 4857 sayılı İş Yasası korumaz. Haklı olmak tek başına yetmez, haklılığını mahkemede ıspatlamak, başından sonuna kadar hukuki süreci doğru yönetmek gerekecektir.
21.12.2016
AV.TEVRAT DURAN
(Randevu almak için: 0553 254 81 34)

Tavsiye Edilen Yazılar

7 Yorumlar

 1. Merhabalar
  Ben 01.04.2013 tarihinden beri mngshop ta çalışmaktayım. Vardiyam öğrenci olduğum için gece vardiyasi olarak talebim uzerine belirlenmişti. Çalıştığım yerde herkesin vardiyasi sabittir. Değişen bir vardiya düzeni bulunmuyor kişilerin talepleri dışında. Fakat çalıştığım kurum bugün beni arayarak 24.02.2015 vardiyami gündüz vardiyasi olarak ayarladiklarini belirtti. Hiçbir şekilde fikrim alınmadı ve bu yapılırken okul saatlerimden dolayı bu vardiyada calisamayacagim biliniyordu. Bahane olarak da hasta oldugum icin devlet hastanesinin acil bolumunden aldigim raporu bahane gosterdiler. Gittiğim üniversite özel olduğundan ve devam zorunluluğu olduğundan gece vardiyasinda çalışmak veya işten çıkartılıp tazminat almak zorundayım. Okul masraflarimi kendim karşılıyorum. Bu durumda neler yapabilirim. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Şimdiden teşekkürler.

 2. Merhaba .. ben yeni basladigim is yerinden 10 gun sonra tipinizi begenmediler diye cikartildim ise girerken magazadan mecburi ayakkabi ve tsort aldiriyorlar isten ayrildigim gun odemesini nasil yapicaz dedigimde biz hallederiz yok dediler bende sandim 10 gunluk ucret bunu karsiliyor daha sonra 12 gun aradan sonra parayi su saatte getirmeniz gerekiyor diye aradilar bu arada 10 gunluk calistigim parayida yatirmadilar ne yapabilirim

  • Bu soruya cevap veremeyeceğim. İnsan aklı yücedir bu kadar alay edilmez. Hilede çağ atlamışız.

 3. Merhaba Tevrat bey,
  Yaklaşık 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ve çalıştığım firma türkiyenin en büyük havayolu firması. Firmamızda böyle bir talimatname yok fakat birimimiz kendince molalara teker teker çıkılmasını istiyor. Bende bu kurala uyuyorum fakat bir zaman sonra herkes grup olarak çıkmaya başladı ve ben samimi olduğum bir arkadaşımla çıkıyorum nadiren bu nadir zamanlarda her dönüşümde şefimden gelen mailler ve uyarılar tehditkar uyarılar (bu size son uyarımdır gibi) görüyorum. Diğer arkadaşları örnek gösterdiğimde kesinlikle kabul etmiyor ve ayrılmamı istiyorlar ne yapabilirim.
  Konu hususunda yardımlarınızı arz eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Yasin bey, talebinizi yazılı olarak İK’ya iletiniz.

 4. Merhaba, Çağrı merkezinde çalışmaktayım 29.11.2016 tarihinde faranjit rahatsızlığından dolayı işyeri hekimine muayeneye gittim, o gün için çalışamayacağımı belirttim 1 gün rapor istedim, bana sık sık rapor almaya gelen kişiler olduğunu o nedenle vermeyeceğini neden acile yada sağlık ocağına gidip almadığmı söyledi. Acile sevk kağıt vermediklerinide söyledi. Bende askeri ücretle çalıştığımı ve maaş kesintisi olmasını istemediğimi belirttim .O günden beri çalışıyorum Rahatsız olduğum halde çalıştırılıyorum. Mağdur durumdayım. Bununla ilgili nereye şikayette bulunabilirim.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir