İşçinin 15 yıl ve 3600 gün primle istifa ederek tazminat alması

İşçinin 15 yıl ve 3600 gün primle istifa ederek tazminat alması,İşçinin 3600 gün prim ödeyerek tazminat alma şartları
Ayıplı aracın ayıpsız misli ile değiştirilmesi kararının icraya konması
İşçinin 8.9.1999 öncesi sigortası olmalıdır.
İşçinin 3600 gün prim ödeyerek tazminat alma şartları
Çalışanlar istifa ederek işyerinden ayrılmak ve tazminat almak istemektedir. Çünkü kredi ödemesi, toplu paraya olan ihtiyaçları işçiler için ekonomik sıkıntıların arttığı bugünlerde ihtiyaçtır.
3600 günü dolduran işçi Kıdem tazminatı alabilir mi ?
Sigortalılık süresini (15 yıl)  ve prim ödeme gün sayısını (3600 gün) tamamlayan işçi (buradaki rakamlar ilk işe giriş tarihine göre değişebilmektedir), yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış olsa da işyerinden anılan bent gerekçe gösterilmek suretiyle ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir.
SGK’dan belge almalı mıyım ?
Bunun için işçinin önce sigorta müdürlüğünden yaş dışındaki koşulları yani sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurduğunu gösteren bir yazı alması tavsiye ederim. Yalnız bu şart değildir. Sadece faiz başlangıcı için şarttır. SGK, başvuran işçinin yaş dışında emeklilik koşullarını taşıdığını ve bu sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatı isteyebileceğini hizmet dökümüne yazmaktadır.
SGK’dan alınan belge noter ihtarnamesi ile gönderilmesi
Kişi bu yazıyla işverene tercihen ıspat bakımından noter kanalıyla başvurup iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca işçinin işyerinden ayrılmak için  ihbar süresini beklemesine gerek olmadığı gibi işverenin ihbar süresi içinde işinin çalışmasını isteme hakkı da yoktur. Hizmet süresi ve prim gün sayısı esas alınırken işçinin geçmiş yıllardaki Bağkur ya da SSK ‘lı çalışmasının önemi yoktur.
3600 gün şartıyla kıdem tazminatı alma prosedüründe hukuki destek almak ?
İşçi, işyerinden ayrılma ve yeni bir işyerinde çalışması sürecinde ve yine 3600 belgesinin işyerine ulaştırılması ve işçinin varsa izin ücreti, fazla mesai ücretleri, bayram ve genel tatil günleri alacaklarının istenmesinde desteği olacaktır. Ayrıca verilecek tazminatın işçinin gerçek hakkı olup olmadığını avukat hukuki yardım kapsamında işçi müvekkiline sunacaktır. Aksi takdirde işçinin zarara uğraması, hakkını alamaması ya da eksik alması muhtemeldir. Hukuki prosedür ve sürecin uzman avukat eliyle yürütülmesi bu bakımdan önemlidir.
15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim ödeme şartını yerine getirenlerin istifa etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanması için , ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır.

08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arası ilk defa sigortalı olanlar ise 25 yıl sigortalı olması ve en az 4500 gün prim ödemesi gerekir. Bu şartlarda en erken 9.9.2024’te yaşı beklemek üzere istifa edilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanabileceklerdir.
01.05.2008 den sonra sigortalı olarak işe başlayanlar ise 25 yıl sigortalılık ve 5400 prim günü koşullarını sağlamaları ve yaşı beklemek üzere işten ayrılmaları halinde en erken 1.5.2033’te kıdem tazminatına hak kazanabileceklerdir. 25 yılın aynı işyerinde çalışma ile geçmesine gerek yoktur.

Av. Tevrat DURAN

 
 

Tavsiye Edilen Yazılar

4 Yorumlar

  1. 96 girişliyim 4419 günüm var 3 senedir bir firmada çalışıyorum normal maaşım 3000 tl ama asgari ücret gösteriyorlar kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilirmiyim alırsam ne kadar almalıyım cvp verirseniz sevinirim

  2. 3600 den sgk kağıt alarak noterle işverene gönderdim ve işi bıraktım işveren benim ise gitmememden dolayı tutanak tutabilirmi efendim

    • Devamsızlık tutanağı tutmasının hukuki değeri olmayacağı gibi talebinizi noter ihtarnamesinde açık ve net bir şekilde kanun maddesine dayalı olarak açıklamanız daha doğru olurdu.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir