İşçilerin işyerindeki yemek mola süresi kaç dakika ?

Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL Tel: 0553 254 81 34
Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL
Tel: 0553 254 81 34

İşçilerin işyerindeki yemek mola süresi kaç dakika ?
Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;
a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde 15 (on beş) dakika,
b) Dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde 30 dakika,
c) Yedi buçuk saatten fazla 11 saate kadar işlerde 60 dakika (bir saat) Ara dinlenmesi verilir.
d) 11 saatten fazla çalışmalarda 90 dakika (1,5 saat)
mola verilir. Bu molalar yemek, çay,sigara gibi ihtiyaçlar için verilmek zorunludur. Günlük 11 saatten fazla çalışma yasaktır. Fakat iş yaşamında olan 11 saaten fazla çalışmalar için fazla mesai ücreti ödenmelidir.

 • Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.
 • Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.
 • Dinlenmeler bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.
 • Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.
 • 4857 sayılı İş yasasının 41.maddesine göre haftalık 45 saatin üzeri çalışmalar % 50 zamlı olarak fazla mesai ücretine hak kazandırır. Peki haftalık 45 saate öğle arası ve çay molaları, ihtiyaç molaları dahil midir ? Bu soru bize sıklıkla sorulmaktadır. Kısa bilgilendirme ile bu soruya cevap verelim.
 • Fazla çalışma süreleriyle ilgili olarak işyerinde 1 saatlik yemek molası dışında 15’er dakikalık kuşluk ve ikindi vakitlerinde 2 defada toplam 30 dakika çay ve ihtiyaç molası varsa işçinin ara dinlenmesi 1,5 saattir. Bu ara dinlenmeler fazla çalışma hesabında haftalık 45 saat olan çalışma süresinden sayılmaz.
 • Örneğin sabah 08:00-18:30 arası haftanın 5 günü çalışan işçi 45 saat çalışmış demektir ve fazla mesaiye hak kazanmaz. Bunun üzeri çalışma varsa % 50 zamlı olarak fazla mesai ücretine hak kazanır. Ara dinlenme saatleri yukarıda sayılan saatlerden az kullandırılırsa işçi fazla mesai ücretine hak kazanır. Ödenmeyen fazla mesailer için işçinin 5 yıl içinde dava açması gerekir.

AV.TEVRAT DURAN
logolar siyah

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

 1. Ben işten haksız yere çıkarıldım
  Ocakta işe dönüş davası açtım
  Hala tazminat alamadım bu mahkeme ne kadar süre içinde sonuçlanır


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir