İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesi

İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesi

İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesi aslında iş Hukukunun ortaya çıkma nedenidir. Amaç işçinin eşitsiz ekonomik ilişkide işverenin hakim durumundan korunmasıdır. İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesi, bir nevi ‘sosyal adalet’ düşüncesinin sonucudur.

avukatİşçi, işyerinde işverenin emir ve talimatlarına uygun olarak ücretle çalışır. İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesini yaşama geçirmek için Anaysada hükümler konmuştur. Devlet, işçilerin korunmasını, kamu düzeni niteliğindeki hukuk kurallarıyla sağlamaya çalışır. Mutlak emredici kurallar dediğimiz şeklinde mesela iş sözleşmesinde asgari ücretle çalışan bir işçinin haftalık 45 saatin üstünde çalışma süresi belirlenemez. Pek raslanmazsa dad İşçi  yararına olarak yıllık izin süreleri yasal süreden fazla belirlenebilir, artırılabilir, ücrette değişiklik olmamak kaydı ile haftalık çalışma saati 45 saatin altında kararlaştırılabilir. Yine İş Mahkemelerinde ıspatlamada belirsizlik yani tam bir kanıtlama olmazsa bu durumda işçi lehine yorum yapılarak  İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesi devreye girer.

Kamulaştırma bedelinin tazmini davasının devralınması mümkün mü ?
‘İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesi’ hangi durumda uygulanır. 

Yine İş hukukuna dair bir hukuk kuralı yeterince açık değilse, yorum yoluna basvurulur işçi lehine sonuca gidilir. İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesi dava açan her işçinin davasını kazanacağı şeklinde yanlış yorumlanmamalıdır. Pek ala işçinin haksız olduğu hallerde, işçinin yasayı yanlış yorumlaması ya da (istifa eden işçinin her hal ve şartta tazminat alabileceğini sanması gibi) kendini haklı görmesi , haklı olsa bile iddialarını ıspatlayamaması gibi hallerde işçi açtığı alacak davasını kaybedebilecektir. Bu nedenle, İş Hukukunda İşçilerin Korunması İlkesini avukatın yorumlaması gerekir. 6.3.2019

Avukat Tevrat DURAN,İstanbul-İkitelli

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir