Devremülk (tatil) hakkını kullanmayanların cayma hakkı

Devremülk (tatil) hakkını kullanmayanların cayma hakkı

 • Sizleri cep telefonlarınızdan arayarak , ‘Hediye tatil kazandınız’ hatta ‘Sağlık Bakanlığı onaylı’ tatil verdiklerini söyleyerek pazarlama ağına düşüren devremülk satıcıları pek çok aileyi  mağdur etmektedir. İşte bu yazıda Devremülk (tatil) hakkını kullanmayanların cayma hakkını size kısaca izah edeceğiz. En sonda diyeceğimizi baştan söyleyelim; Devremülk (tatil) hakkını kullanmayanların cayma hakkı vardır ve bu hakkınızı 14 gün geçse bile kullanabilirsiniz. Nasıl mı ; önce sistem nasıl işliyor ona bakalım;
 • Önce sizi telefonla ararlar ve hediye tatil kazandınız diyerek Yalova’da bulunan devremülk tesislerine davet eder, ücretsiz araçla sizi götürürler.
 • Devremülk Şirket elamanları size devremülk sözleşmesi yapma hususunda değişik pazarlama yönetemleri  ile baskı yapar , iradenize etki ederler siz de dayanamayarak sözleşmeyi imzalarsınız.
 • Sözleşme imzalarken size bono da (senet) imzalatırlar.
 • Bu sırada sizden peşin para alırlar, 48-60 ay vadeli taksitler sunarlar.
 • Siz, internetten yaptığınız ya da danıştığınız yakınlarınızdan öğrendikten sonra firmaya güveniniz kalmadığından ya da yatırımın karlı olmadığını öğrenince caymak istersiniz ve şirketi aradığınızda sözleşme bedelinin % 20-25 arası değişen cezai şart talebi ( 6-7 bin TL arası ) ile karşılaşırsınız.
 • Şirket, sizin cayma hakkınızın olmadığını,sözleşmede cayma bedeli yazdığını davayı kazanamayacağınızı size söyler .

Peki ne yapmalısınız ?

 • Sözleşme imzaladıktan sonra mümkünse 14 gün içinde noterden cayma hakkınızı kullanın. Unutmayın ihtarname metnini bir avukata yazdırınız.
 • 14 günlük ilk cayma süresi geçmişse umutsuz olmayın. Bu sözleşmeler; işyeri dışında yapılmış sayıldığından yani tecrübe ve muayene koşullu satışlardan olduğundan, sizin cayma hakkınız ancak tatil hakkı kullanmanızdan sonra işlemeye başlayacak olup, bu süre içinde sözleşmeniz askıdadır. Özetle Devremülk (tatil) hakkını kullanmayanların cayma hakkı vardır.
 • Tatil hakkını kullanmadıysanız tapunuzu alsanız bile devremülk hakkını kullanmadığınız için bu durumda cayma hakkını kullanma süresi henüz başlamamıştır. Devremülk (tatil) hakkını kullanmayanların cayma hakkı kapsamında Noterden cayma hakkınızı, sözleşmenin feshini talep edin.
 • Devremülk şirketi, senedinizi icraya koymadan önce cayma hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü haciz ile sizden senet bedelini almaya çalışacaklardır. İcraya koyulan senetler için Tüketici Mahkemesinde menfi tespit / istirdat davası açma hakkınız da vardır.

Devremülk (tatil) hakkını kullanmayanların cayma hakkı olduğundan ‘ödediğiniz paranın iadesini, senetlerinizin geri verilmesini hukuk yoluyla sağlayabilirsiniz. Aksini iddia eden şirketin tuzağına düşmeyiniz. Noter ihtarnamesi ile cayma hakkı tıklayın
AV. TEVRAT DURAN, İstanbul,Teknikyapı Metropark 
av.tevrat duran logo SİYAH
GSM: 0553 254 81 34

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir