3600 primle tazminatın yasal şartları

3600 primle tazminatın yasal şartları şu şekilde sıralanabilir. 3600 günü dolduran işçi kıdem tazminatı alabilir. Fakat tek başına 3600 primle tazminatın yasal şartları bu değildir. 
1475 sayılı yasaya 4447 sayılı yasa ile eklenen 5. bentte, “506 Sayılı Kanunun 60 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle” işçilerin kıdem tazminatına hak kazanabileceği hükme bağlanmıştır.
Düzenlemenin amacı, prim ödeme ve sigortalılık süresi yönünden emeklilik hakkını kazanmış olsa da, diğer bir ölçüt olan emeklilik yaşını beklemek zorunda olan işçilerin, bundan böyle çalışma olmaksızın işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktır. 3600 primle tazminatın yasal şartlarının bir diğeri de 8.9.1999 öncesi ilk sigorta başlangıcının bulunmasıdır. Staj sigortası başlangıçta dikkate alınmaz.
İşçilerin 3600 primle tazminatın yasal şartları konusunda bir sorusunu da yanıtlayalım. İşçi ayrılıp tazminat aldıktan sonra da başka işyerinde çalışabilir. Yeter ki, hakkını kötüye kullanmasın.
AV. TEVRAT DURAN,İstanbul
İletişim randevu, 0553 254 81 34
 
Burayı tıklayarak bizi arayabilirsiniz
Bizi arayın
+905532548134

Tavsiye Edilen Yazılar

10 Yorumlar

 1. Tevrat Bey merhaba,
  Yukarıdaki gibi şartla işçi daha önce çalıştığı şirketten taminatını alıp çıktıysa ve aradan 6-7 yıl sonra başka bir şirkette çalışıp yine aynı şartlarla çalıştığı yerden istifa edip yine tazminat alabilirmi? Yoksa bu sadece bir kereye mahsusmudur?

  • Bu hak 1 defa kullanmak içindir. Her ne kadar bu hakkın birden fazla kullanılmasını engelleyen yasa hükmü yok şeklinde görüş olsa da katılmıyorum. Evlilik durumu ise birden fazla kullanılabilecek haklardan. 3600 gün ise bir defa kullanılabilir.

 2. Merhaba;
  26-10-1999- sigorta girişliyim 10 senedir aynı firmadayım 4620 gün primim var 5500 gün primle tazminat alarak ayrılma konusunda bilgi verebilir misiniz? teşekkürler

 3. Tevrat bey bu 3600 gün için ssk dan onay cevap geldi fakat işveren vermedi yasal yollardan almayi düşünüyorum mahkeme ssk nin verdiği onay belgesi olduğu halde ne kadar sürer mahkeme. Saygılar sunuyorum

  • İş davası adliyeye ve hatta mahkemeye göre değişiklik gösterir, İstanbul ortalamalarında 500 gün davalar sürmektedir.

 4. Iyi akşamlar av tevrat bey ben şuan çalıştığım yerde 10 yıldır çalışıyorum tazminat hakkım varmı kıdem tazminat davala biliyormuyum
  Eyer varsa beni bilgilendirirmisiniz teşekür ederim

  • Hangi kanuna göre çalıştığınıza göre yanıt değişecektir.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir