17.madde tazminatı (İhbar tazminatı) nedir, ihbar tazminatına haz kazanma koşulları nedir ?

-İhbar süreleri ve ihbar tazminatı işçi işveren arasındaki uyuşmazlıklardan biridir. 17. madde tazminatı olarak adlandırılır.

İhbar tazminatı, belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir nedeni olmaksızın ve usulüne uygun bildirim öneli tanımadan fesheden tarafın, karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminattır. Bu işçi de işveren de olabilir. Biz bu yazımızda işçi bakımından ihbar tazminatını ele alacağız.

-İşveren işçisini işten çıkaracaksa bunu önceden işçisine bildirmeli işçi de bu arada kendine iş bulabilsin. Bir anda parasız kalmasın.

-İhbar süresi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesindeki yazılıdır bu süreyi işveren azaltamaz.  Ancak, sürelerin sözleşme ile arttırılabileceği Kanunda düzenlenmiştir.

-İşveren , işçisine önceden haber vermeden işine son verirse işçisine kıdeme ilavetem bir de ihbar tazminatı öder. İhbar tazminatı, belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir nedeni olmaksızın ve usulüne uygun bildirim öneli tanımadan fesheden tarafın, karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminattır. Buna göre, öncelikle iş sözleşmesinin Kanun’un 24. ve 25. madde yazılı olan nedenlere dayanmaksızın feshedilmiş olması ve Kanun’un 17. maddesinde belirtilen şekilde usulüne uygun olarak ihbar öneli tanınmamış olması halinde ihbar tazminatı ödenmelidir. Yine haklı fesih nedenine rağmen işçi ya da işverenin 26. maddede öngörülen hak düşürücü süre içinde fesih yoluna gitmemeleri halinde sonraki fesihlerde karşı tarafa ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğar.

-İhbar tazminatı iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğu için, iş sözleşmesini fesheden işçi feshi haklı bir nedene dayansa dahi, ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz.

-İşçinin 1475 sayılı Kanun’un 14. maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı yoktur.

-İhbar tazminatının miktarı “bildirim süresine ait ücret” olarak Kanunda belirlenmiştir. Buna göre ihbar tazminatı, 10 yıllık zamanaşımı süresine tabidir.

-İşçiye bildirim süresi içinde yeni iş arama izninin kullandırılmamış olması, tanınan ihbar önelinin geçersiz olduğu sonucunu doğurmaz.

-İhbar tazminatının hesabında Kanunun 32. maddesinde yazılı olan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülebilir menfaatler de dikkate alınır. Ücret dışında kalan parasal hakların bir yılda yapılan ödemeler toplamının 365′ e bölünmesi suretiyle bir günlük ücrete eklenmesi gereken tutar belirlenir.

-İhbar tazminatı ödenmeyen işçinin avukata başvurup işverenden noter ihtarnamesi ile hakkını talep etmesi gerekir. 13.4.2015

AV.TEVRAT DURAN, İstanbul

Randevusu için;

0553 254 81 34

Tavsiye Edilen Yazılar

50 Yorumlar

 1. Ben iş bırakma istiyorum 2 sene oldu bana tazminat verilermi

  • İşi yasada sayılı haklı neden olmadan bırakan işçi tazminat alamayacağı gibi 17. madde tazminatını işverene ödemek zorunda kalır.

 2. Merhaba hocam evlilik nedeniyle ocak ayında işverene haziran ayı sonunda işten çıkacağım ve haziranın 26ında nikah yaptım ay sonu işten çıkacağım ihbar tazminatı için nikah gününü mü. Baz alırlar yoksa söylediğim ayı mı baz alırlar ihbar tazminatı için 56 gün daha mı çalışmam lazım 4yıl ve 6aydır çalışıyorum

  • İhbar süresine ihtiyaç yok,
   nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde bu hakkınızı kullanabilirsiniz.
   Mutluluklar

   • Tşk ederim cevap verdiğiniz için

 3. Merhaba hocam 3.5 senedir çalısıyorum 17.cı maddeden işten çıkartıldım ne yapmam gerekiyor

  • İhbar tazminatı hakkınız vardır

 4. Merhaba. 3 yildir kurumsal bir sirkette calismaktayim. 10.10.2015 tarihinde evlendim. Agustos 2016 da ise dogum yapacagim. Dogum iznindeyken ( raporlu) evlilikten dolayi sozlesmeyi fesih edip kidem tazminatimi alabilir miyim? Isverenin feshi kabul etmesi icin raporun bitmesini mi beklemesi gerekmektedir ya da boyle bir hakki var midir? Eger raporun bitmesi beklenir ise 2016 ekim sonunda bitmekte olup tazminatim yanmaktadir. Nasil bir yol izlemeliyim? Fesh durumunda ihbar suresi olmali midir? Konu hakkinda yardimci olursaniz cok sevinirim.simdiden tesekkurler

 5. hocam9 yıl bir firmada pazarlam bölümünde çalışıyordum.firma 20/08/2015 tarihinde ticaret mahkemesinden iflas erteleme kararı çıkardı ve firmaya 2 adet kayyum atandı.25/11/2015 tarihinde işten çıkarıldım ve alacağımın bir kısmı için ,21.500 tl ‘lik ,2 adet senet verdiler fakat bunlar öden medi.Çalışma bakanlığına şikayet ettim ,bakanlık alacağım olduğunu ve dava açmam gerektiğini söyleyen bir yazı gönderdi.Firma sahibini arıyorum., iflas ertelememiz var , hiç bir şey alamazsın diyor?

  • İcra iflas hukuku kapsamında işçilerin alacağı öncelikli alacaklardandır. Hukuki süreci önce başlatmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır.

 6. Merhaba hocam ben ağustos 2014 yen beri özel bi hastanede hasta kayıt ve on muhasebe olarak çalışmaktayım 1300 tl maaş alıyorum eylül 2015 de evlendim ve su an işten çıkmak istiyorum tazmınat hakedişim neye göre hesaplanır ortalama ne olur ve istifa sureci nasıl olur bana ihbar suresi çalıştırırlar mı ? Yardımcı olur musunuz

  • Evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkı sadece bayanlara tanınmış erkeklerin bu yönde bir hakkı bulunmamaktadır.

 7. Is yerinde farkli bir pozisyon teklif edildi kabul etmedigimden dolayi is akdi feshi oldu kidem ve ihbar tazminati alabilir miyim konuyla ilgili mahkeme yolu acik midir ? Simdiden tesekkurler

 8. Merhaba,8yil9aydir özel bir bankada çalışıyorum eşimle ilgili ve benim de üzerinde fazla borçlanmadan dolayı 17.ve 18.md e dayanarak 5dk.icinde sözleşmem feshedildi.ve 1hafta idari izne cikartilip ardindan isten cikarildim.karşı dava açma hakkim var mı ?teşekkürler

  • İşe iade dava hakkınız vardır 1 ay süreniz var

 9. Merhaba hocam ben 10 Haziran 2015 tarihinde kendi bünyesinde olmak üzere bir sitede Güvenlik görevlisi olarak işe
  başladım ancak muhasebecinin iş girişimizi unutması sebebiyle 1 Temmuz 2015 günü işe girişim yapılabildi 20 günlük bir kaybım var ikinci olarakta 30 haziran 2016 tarihinde işten çıkış ahdim gerçeklşeşti tam bir yılımı doldurduktan sonra 1.temmuz 2016 yılı itibari ile işyerimden ayrıldım 08 haziran 2016 Tarihli ihbarneme dilekcesi işverenimiz tarafından bana ibra edilidi ihbarnamenin içeriği şöyleki sayın personelimiz iş haddiniz 30.06.2016 tarihinde sona erecektir iş kanunun 17. maddesi geregince tüm haklarınız tarafınıza verilecektir. ben ve işveren tarafından imza altına alındı bir nushası bende diğer nushasıda işverende olmak üzerer elimde böyle bir dilekçem var bu bir yıllık çalışma karşılığım olan tazminatımı ve hak edişim olan senelik izin ücretimi alabilirmiyim ve tazminat ne üzerinden hesaplanır en son elimize geçen net maaşımız 1.600 tl idi bize söylenende aldığınız maaş üzerinden sigorta primlerimizin yattığını biliyoruz ben işten ayrıldıktan 40-45 gün sonra şehir dışında olduğumdan tarafıma tazminatımın şimdilik hepsini veremeyeceklerini bir kısmını verebileceklerini kalan kısmınıda daha sonra verebileceklerini söylemeri münasebetiyle 1.500 tl kadar isteğim üzere ptt tarafından yatırıldı. Benim tazminat olarak hak ediş ücretimin senelik izin ücretimin toplam olarak ne kadar olduğunu bilemiyorum 27 Ekim 2016 tarihinde yani dün işvereni aramam münasabetiyle sitemizin avukatının yapmış olduğu hesaplama ile toplamda 1900 tl hak edişim olduğu tarafıma söylendi 1500 tl daha evvelinden aldığımdan 400 tl daha alacaklı olduğumu öğrenmiş bulunmaktayım ve işten ayrıldıktan bu zamana dört ay dolmuş olmasına rağmen hesabı kapatamadılar şimdi bir işci asgari ücretten bile çalışıyor olsa bir yıllık tazminat ve senelik izin ücreti olarak ne kadar alması gerekir eğer bu rakamla arasında fark var ise bu farkı alabilmem için hangi yollara başvurmalıyım bu konu hakkında bilgilerinizi talep ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

  • Dava açabilirsiniz, bu kadar uzun soru sormayınız.

 10. merhaba Tevrat bey ben özel bir şirkette çalışıyorum iş başlangıcım 1 mart 2010 sigorta primlerim asgari ücretten yatırılıyor
  ama elime geçen aylık maaş 2000 tl dir. buna rağmen işden çıkartılcam tazminatımı aldığım ücretten mi hesaplaması gerekiyor bunun için bana bir yol gösterirmisiniz ne yapmalıyım ilginiz için tşk ederim şimdiden

  • Gerçek maaşınız üzerinden tazminatlarınız hesaplanmalıdır. Hesabın doğru yapıldığından emin olarak ibranameye imza atınız

 11. Selamın aleyküm hocam benim 33 tane personelim var hepsini aynı gün işten çıkara bilirmiyim

  • Toplu işten çıkarma için bildiriminizi Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne iletmeni ve tedricen işten çıkarma işlemi uygulamalısınız.

 12. Merhaba tevrat bey 2002 den bu yana calışmakta olduğum iş yeri kapanacak ben orda taşron firmada güvenli personeliyim bana şirket tazminat vermek zorundamı yoksa şirket başka projede değerlendirmek isterse. o projede calışmak istemesek tazminat alabilirmiyiz. sağolun.

 13. Iyi aksamlar. Ben 2012den beri belediyede taseron olarak calismaktayim. Benle birlikte 10 kisiyi isten cikariyorlar. Fakat bize”” isveren uygun gorurse kidem tazminatimi vermek suretiyle is akdimin feshini talep ediyorum “” diye bir belge imzalatiyorlar. imzalarsak kidem tazminati alabilir miyiz ve issizlik maasi baglanir mi?

 14. Hocam merhaba 4.5 yıldır çalıştığım işyerimden 17.maddeye göre iş hakkım feshedilmiş fakat ben geri iade davası açmayı düşünüyorum. acaba böyle bir şansım varmı hiçbir evrağıda imzalamadım bu benim için bir sıkıntı olabilirmi ?Birde ocak ayı bitmeden iş hakkım feshedildiği için önceki yıl aldığım ücretlerden hesaplama yapılıyor yeni yıl zammı yansıtılmıyor.İşverinimin böyle bir hakkı varmı?

  • İşe iade dava süresi 1 ay olup size bildirim tarihinden başlar,

 15. Hocam 1.5 yillik calistigim isyerimden sendika ya uye olacagim diye paylasim yaptiktan sonra cikartildim fakat bana haklarimin verilmesi icin bana dilekce yazdirdilar geri donus davasi acabilirmiyim benim sozlesmemi 17.nci madde ye dayanarak fesh ettiler.

  • Dilekçe yazarken sonuçlarını düşünerek yazın, imza attıktan sonra neden işe iade istiyorsunuz, onu imza atarken düşüneceksiniz. İmza atıp sonradan inkar etmek, kabul etmemek olur mu ? İyiniyetli ve hakkaniyetli olarak davranmak hukukun en temel ilkesidir.

   • Mrh bir fabrikada 11 senir çalışmaktayım işveren mesaileri elden veriyor 20 saati bankaya yatıyor mahkeme versem kazanirmiyim saygılar

    • Bordrolarda imzanız yoksa evet

 16. merhaba tevrat bey çalıştığım iş yerinden yılı doldurmama 12 gün kala 17. maddeden çıkışımı verdiler oysa iki yönetici amirim bana gelen icra borçlarımdan ötürü çıkış verildi dedi çıkarmış oldukları madde iş yeri kapanması ile ilgili şu an iş yeri açık ve 20 kişi çalışmaya devam etmektedir benim haklarımı nasıl talep etmem gerekir acaba yıllık izin – iş kaybı ve kıdem tazminatı teşekkür ediyorum

  • İhbar ücretniniz peşin ödenmemişse kıdem tazminatından da hak sahibi olabilirsiniz.

 17. Hocam sineyemi cekeyim öncelikle saygılar 2009 da işi girdim 2017 5 ayda 25 2 den ve sgk da ise 26 dan iş feshim var sendika temsilcisiydim ve 7 yılın sonunda 40 gün izin kullandırdılar şu an 182 gün iZin alacağım var ve bir aydaha calışsam 22 gün daha izin alacağım olacakdı en son portrom 3200 lira tazminat alamıyorum herhalde ama son 11 aylık calişmam nasıl hesaplanmalı ve bukadar izin kullandırmamak yasalmı beni
  Marketden dışarı ürün çıkarmakla ilgili ğörüntü dililleri varsa tazminat a çsam sonuç hakkında ne olur cok mersi

  • Kıdem tazminatı için en az 1 yıl çalışmak yeterli ve izin hakkınız fesh ile birlikte ücrete dönüşür.

 18. slm 4857 sayılı iş kanunu ve 17. maddeden dolayı işten atıldım bugün bana işten ayrılışımı imzalattılar ancak ben hastayım 10 gün raporluyum bu imzam geçerli olurmu

 19. Merhabalar
  Çalıştığım fabrikada 22 mayısta iş veren tarafından iş sözl şmem karşılık olarak feshettik.(iş kanunu 17.maddeye istinaden )
  Bütün alcaklarımı aldım.hemen iş kur a gidip işsizlik ödeneği için başvuru yaptım.kabul edildi.1 ay issizlik maaşı aldım.
  Daha sonra hemen işe girdim ( 04.07.2017 “ise giris tarihim ) ve işkur a işe girdiğimi issizlik ödeneğinin kesilmesi için telefon ile müracat ettim.Fakat 21.07.2017 bu hafta cuma günü memlekete fındığa gitmek zorunda kaldık.
  Haliyle işten çıkmam lazım
  Benim sorum şu ; tekrar işssizlik ödeneği için başvuru yapıp bu ödenekten faydalanabilirmiyim.İssizlik maaşını tekrar alabilmem için işveren mi beni işten çıkarmalı.Ben işyerime yukarıdaki durumu memleket durumumu anlatsam kendim ilten çıksam alabilir miyim? Bu arada sirketten maas avans vs almadim
  Yiklr

 20. MERHABA DEVLETE GECTİĞİM İÇİN İHBAR SÜRESİNİ BEKLEYEREK İŞTEN AYRILDIM.BRÜT MAAŞ 4529 5YIL 7 AY 15 GÜN ÇALIŞMA SÜREM.22 000 KÜSUR TAZMİNAT HESAPLANDI DOĞRUMU NASIl OLMALI?teşekkürler

 21. Iyi günler ben 3 sene 9 aydır aynı firmada çalışmaktayım adres değişikliği yapmam gerekti ve bu sebepten işi bırakıyorum . Aynı zamanda is veren benim mesai ücretimi bordroya yansıtmıyor elden veriyor . Haklı fesih yapabilir mıyım bu durum da

  • Adres değişikliği nedeniyle tazminatlı fesh daha önce pek çok defa yazdığım gibi mümkün değil.

 22. Maraba ben 40aydan beri çalıştığım firmadan ayrimmk istiorum sebebi zam yapılacak denildi ama 500tl zam yerine 250tl yaptılar ben de çıkmak istiorum dedim tazminat nasıl alırım.

  • Zam oranı ya da miktarının yazılı olduğu iş sözleşmeniz varsa hakkınız vardır. AV. TEVRAT DURAN


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir