10 yıldan fazla çalışan işçinin işi bırakması

 

Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL Tel: 0553 254 81 34
Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL
Tel: 0 553 254 81 34

 
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu (TBK) (YÜR. TAR.: 01.07.2012)  04.02.2011 tarihinde 27836 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Bu kanunda 4857 sayılı yasa, Deniz İş Yasası,Basın İş Yasası  vs. gibi özel yasalarla düzenlenmeyen iş ilişkilerinde ( ev hizmetinde çalışanlar,sporcular vs gibi)  yasa kapsamına girmeyen işçiler için ise genel yasa olan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu uygulanacaktır.
Bu yasanın 430. maddesine göre 10 yıldan fazla çalışan işçiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre
‘Belirli süreli hizmet sözleşmesi, aksi kararlaştırılmadıkça, fesih bildiriminde bulunulmasına gerek olmaksızın, sürenin bitiminde kendiliğinden sona erer.
Belirli süreli sözleşme, süresinin bitiminden sonra örtülü olarak sürdürülüyorsa, belirsiz süreli sözleşmeye dönüşür. Ancak, esaslı bir sebebin varlığı halinde, üst üste belirli süreli hizmet sözleşmesi kurulabilir.
Taraflardan her biri, on yıldan uzun süreli hizmet sözleşmesini on yıl geçtikten sonra, altı aylık fesih bildirim süresine uyarak feshedebilir. Fesih, ancak bu süreyi izleyen aybaşında hüküm ifade eder.
Sözleşmenin fesih bildirimiyle sona ereceği kararlaştırılmış ve iki taraf da fesih bildiriminde bulunmamışsa, sözleşme belirsiz süreli sözleşmeye dönüşür.’
Bu durumda 10 yıldan fazla çalışan işçi 6 ay önceden bildirim yaparak işyerinden ayrılabilecektir.
22.8.2016
 

Tavsiye Edilen Yazılar

10 Yorumlar

 1. Ben 20 yıldır sgk lı olarak aynı işyerinde çalışmaktayım izin haklar8m verilmiyor kendim işi bıraksam bütün haklarımı alabilirmiyim

  • Yıllık ücretli izin işçinin anayasal hakkıdır. Bu izin size kullandırılmıyorsa İŞİ BIRAKMA HAKKINIZI KULLANMAK İÇİN NOTERDEN İHTARNAME GÖNDERMEK GEREKİR Kİ AVUKATLIK DESTEĞİ ALMANIZ İÇİN OFİSİMİZE GELEBİLİRSİNİZ.

 2. 6 yildir calisiyorum ilk bir yil sgk girisim yapilmamis ve sonrasinda da hep asgari ucretten yatmis. isyerinde tartistim ve kovildun dediler. tszminatlarimi alabilir miyim.

  • Kovulmak, hukukta işverenin tek taraflı işçinin iş akdine son vermesidir. Tazminat ödememek için işverenin haklı olduğunu sebep ve delilleriyle ortaya koyması gerekir. Sizin yazdığınız beyanlarınıza göre ani,fevri bir hareketle işveren işinize derhal son vermiş görünüyor. Bu durumda kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmışsınız.
   Haklı olmak önemli ama tek başına yeterli değildir. Bu hakkınızı almak için hukuka uygun dava dosyası hazırlamak, dava öncesi dava hazırlığının çok iyi yapılması gerekir. Bunun için delillerinizle birlikte avukata başvurmanızı önermek isterim.

 3. Merhaba Tevrat bey,
  1996 yılında çıraklık okulu sigortası verilerek ,2003 yılından itibarinde normal sigortalı olarak çalışmaya başladım, 2006 yılından buyana aynı işyerinde 10 yıldan beri görev yapıyorum ,işimden tazminatlı olarak ayrılabilirmiyim ,saygılar

  • SGK dan alacağınız 1475/14. madde yazısı ile pekala alabilirsiniz.

 4. merhaba Tevrat bey ben 99 yılından sicil var fakat pirim yok eski işyerim başlatmış ama hiç yatırma yapmamış bu yüzden ben tazminat hakkı alamıyorum bunu nasıl yaparız saygılarımla

  • Tespit davası açmalısınız.

 5. Merhaba 10 yılıma girmek üzereyim 2.çocugum oldu ve izinlerim bitti yasal olanlar 6 ay ücretsiz izindeyim şu an , ve tazminatımı almak istiyorum nasıl yardımcı olabilir siniz?
  Çok teşekkürler yada alma şansım varmı 2 çocuğum var ve bakıcı yok bakamıyorum iş koşullarım çok ağır..

  • Evet Allah bağışlasın,
   3600 gün 15 yıl koşulunu hatırlatmak isterim


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir