İş kazası sonucu gözde görme kaybı maddi manevi tazminat davası

İş kazası sonucu gözde görme kaybı maddi manevi tazminat davası

İŞ KAZASI HALİNDE TAZMİNAT DAVASI

6331 sayılı yasa ile iş güvenliği ve işçi sağlığı hükümleri özel olarak düzenlenmiştir. İşveren bu yükümlülüğe uymadığı hallerde meydana gelen iş kazaları sebebiyle tazminat ödemekle yükümlü tutulmuştur.İş kazası sonucunda yaralanma varsa işçi, ölüm varsa mirasçıları SGK’dan tazmin edemedikleri maddi zararlarını ve manevi zararlarını işverenden tazmin edebileceklerdir.

İş kazası sonucu gözde görme kaybı maddi manevi tazminat davasını bu yazımızda özel olarak ele alacağız.

Tazminat işçinin yaşı, işverenin olaydaki kusuru,işçinin  geliri, malüllük durumu vs.gibi pek çok veriye göre belirlenir.  

İşçi avukatı olarak takip edip sonuçlandırdığımız bir davada işverenin % 70 kusurlu olduğu, % 39 oranında maluliyet oranı (sakatlık), 2014 yılında 32 yaşında olan ve 2014’te 1.550 TL net ücretle çalışan bir işçi 400 bin TL tazminat almıştır. 2019 yılında ise faizleri ile birlikte bu rakam 600 bin TL’ye ulaşmıştır. 

İŞ KAZASI SAVCILIK BAŞVURUSU VE CEZA DAVASI

İş kazası sonucu gözde görme kaybı maddi manevi tazminat davası ile birlikte olayın ceza davasının da takibi gerekir. Ayrıca SGK nezdinde de gerekli başvuru ve işlemlerin takibinin eş zamanlı yapılması

İş kazası sonucu gözde görme kaybı maddi manevi tazminat davasını olumlu etkileyecektir.

Her iş kazasındaki kusur oranı, maluliyet oranı,işçinin aylık geliri gibi parametrelere göre belirlenecek tazminat değişecektir. Unutyın ‘Hukuk uykuda olanlara değil, uyanıklara yardım eder.’ Bu nedenle hukuk yoluyla hakkınızı arayın, sizin başvurunuz olmadan size hakkınızı kimse veremeyecektir.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir