Olimpiyat stadı yanı Başakşehir kamulaştırma işlemleri

Olimpiyat stadı yanı Başakşehir kamulaştırma işlemleri

 1. İstanbul Başakşehir’de bulunan Olimpiyat stadı yanında büyüklüğü 250 metrekare civarında olan arsalar bulunmaktadır. Arsa sahipleri kamulaştırma sürecinin ne zaman başlayacağı, arsaların geleceği hakkında tedirginlik hissetmektedir.  Bildiğiniz gibi  bu arsalar için 2 kamulaştırma teşebbüsü sonuçsuz kalmıştır. 2021 yılında yine ,  yeniden kamulaştırma işlemlerine başlanmıştır. Bildiğiniz gibi belediye bu arslara maliklerinin bina inşaası için imar izni vermemektedir.
 2. Bu aşamada malikleri bilgilendirilmek adına şunu söyleyebilirim; ‘ 2942 sayılı  Kamulaştırma Kanunu kapsamında Başakşehir Belediyesince adreslerine ulaşabildikleri arsa sahipleri uzlaşma görüşmesine  davet edilmektedir. Arsa sahibi görünen ama vefat etmiş kişilerin mirasçılarına ise ulaşım kolay olmamaktadır. Çoğu mirasçı veraset intikal beyannamesi verip tapudan miras paylarını kendi adlarına almadığı için süreçten bihaber kalabilmektedir. Uzlaşma görüşmesinde Başakşehir Belediyesinin teklif ettiği bedel üzerinde iki tarafın uzlaşamaması  ya da hiç uzlaşma görüşmesi olmaması halinde Başakşehir Belediyesi Küçükçekmece Asliye Hukuk Mahkemelerinde 2942 sy 10. maddesine göre bedel tespiti ve tescili davası açmaktadır. Belediyenin teklif ettiği bedeli kabul etmek ya da etmemek arsa sahiplerinin vereceği bir karardır. Mahkeme bilirkişilerinin kaç TL değer belirleyeceğini de kimse bilemez ama öngörülerden bahsedebiliriz sadece.
 3. Kamulaştırma süreci ile mülkiyet hakkı arasında yakın bir bağ vardır. Mülkiyet hakkı hukukumuzda temel metin olarak Anayasanın 35. maddesiye teminat altına alınmış olup Anayasanın 46. maddesine göre ancak ‘… gerçek karşılıkları peşin ödenmek şartıyla’  özel mülkiyetteki taşınmazların kamulaştırması yapılabilir.
 4. 2942 sayılı yasanın 10. maddesine göre bedel tespiti ve tecili davaları açıldığında arsa sahiplerinin arsalarının gerçek değerinin tespitinin sağlanması için hukuki sürece aktif olarak katılmalarını önermek isterim.
 5. Kamulaştırma davalarında maliklerin avukata vekalet vererek davasını takip etmesi yasal zorunluluk değildir. Arsanızın gerçek değerini almanıza yardımcı olması, hukuki süreçteki belirsizliği azaltmak, zihninizin bu dava ile daha az meşgul olması, tebligatlardan haberdar olmak size ulaşmaması ihtimalini bertaraf etmek, yasalarda yazılı usule ve esasa dair haklarınızın mahkemede savunulması için baroya kayıtlı bir avukata vekalet vermeniz lehinize olacaktır. Emsal alım satımların tespiti ve mahkemeye delil olarak sunulması, cevap dilekçesi verilmesi, eskiklik bulunan hatalı düzenlenen bilirkişi raporlarına süresinde itiraz edilmesi gibi aşamalarda ancak bir avukat size hukuki anlamda yardımcı olabilecektir.
 6. Dava dilekçesi tebliğ edilen arsa sahibi, tebliğden sonraki  otuz gün içinde, kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal davası açma hakkına sahiptir. Bu süre dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren 30 gün olup iptal talebinizin yanısıra yürütmeyi durdurma kararı da talep edebilirsiniz.
 7. Yılların birikimi ile satın aldığınız arsanızın gerçek değerinin size ödenmesi için hukuki süreçlerde aktif olarak yer almanız sizin yararınızadır. Hukuk sistemimizdeki temel paradigmlardan biri siz talep etmeden kimse size hakkınızı vermeyeceğidir. Süreçte sizin aktif çaba sarfetmeniz gerekir Emsal alım satımların mahkeme dosyasına sunulup, akit tablosu ile emlak vergisi değerlerinin sunulması ile arsanızın gerçek değerine yakın bir bedel almanız mümkündür. Önceki yıllarda bu arsaların kamulaştırılmasına başlanıp  farklı nedenlerle birtürlü sonuca ulaşılamaması bugün de belirsizliğin verdiği tedirginlik düşüncesini akıllara getirmektedir.  Sizlerin elinde olan yasal haklarınızı ileri sürmek bundan sonra hukuki ve idari süreci takip etmektir. 10 Kasım 2021

Av.Tevrat DURAN,İkitelli/İSTANBUL

GSM : 0553 254 81 34

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

 1. Merhaba.

  Ben hollandadan Nesrin Duman. Benimde orda arsam var ve su anki durumu ogrenebilirmiyim sizden?

  Saygilarimla N.Duman

  • Şu anda uzlaşma anlaşma görüşmeleri yapılmaktadır . Ardından kamulaştırma bedel tespiti ve tescili davasını Başakşehir belediyesi açtığında dosyanızı bizzat takip etmeli ya da avukat ile süreci yönetebilirsiniz


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir