Olimpiyat stadı yanı Başakşehir kamulaştırma işlemleri

Olimpiyat stadı yanı Başakşehir kamulaştırma işlemleri

 1. İstanbul Başakşehir’de bulunan Olimpiyat stadı yanında Başakşehir belediyesince büyüklüğü 250 metrekare civarında pekçok arsa bulunmaktadır.  Bu arsalar için önceki 2 kamulaştırma teşebbüsü sonuçsuz kalmış bu sefer yeniden kamulaştırma kararı alınmıştır.
 2. Kamulaştırma Kanunu kapsamında belediyece malikler uzlaşma görüşmelerine davet edilmektedir. Uzlaşma görüşmesinde anlaşma olmaması ya da hiç görüşme olmaması halinde arsaların değeri mahkemece belirlenecektir.
 3. Mülkiyet hakkı hukukumuzda temel metin olarak Anayasanın 35. maddesiye teminat altına alınmış olup Anayasanın 46. maddesine göre ancak ‘… gerçek karşılıkları peşin ödenmek şartıyla’ kamulaştırma yapılabilir.
 4. 2942 sayılı yasanın 10. maddesine göre bedel tespiti ve tecili davaları açıldığında arsalarının gerçek değerinin tespiti için savunmalarını, delillerini sunmalarını tavsiye ederim.
 5. Şunu ifade edelim ki, bu davalarda avukat tutmak mecburi değil fakat arsanızın gerçek değerini almanız için avukata vekalet vermeniz lehinize olacaktır. Emsal alım satımların tespiti ve mahkemeye delil olarak sunulması, cevap dilekçesi verilmesi, bilirkişi raporuna itiraz edilmesi gibi aşamalarda ancak bir avukat size hukuki anlamda yardımcı olabilecektir.
 6. Dava dilekçesi tebliğ edilen arsa sahibi, tebliğden sonraki  otuz gün içinde, kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal davası açma hakkına sahiptir. Bu süre dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren 30 gün olup iptal talebinizin yanısıra yürütmeyi durdurma kararı da talep edebilirsiniz.
 7. Yılların birikimi ile satın aldığınız arsanızın gerçek değerinin size ödenmesi için hukuki süreçlerde aktif olarak yer almanız sizin yararınızadır. Unutmayın kimse size hakkınızı vermez, sizin de çaba sarfetmeniz gerekir. Komşuda pişer bize de düşer mantığıyla davalara katılmamak size bir şey kazandırmaz. Aksine kayıplar yaşayabilirsiniz. Emsal alım satımların mahkeme dosyasına sunulup, akit tablosu ile emlak vergisi değerlerinin sunulması ile arsanızın gerçek değerine yakın bir bedel alabilirsiniz. 14 Ekim 2020

Av.Tevrat DURAN,İkitelli/İSTANBUL

GSM : 0553 254 81 34

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

 1. Merhaba.

  Ben hollandadan Nesrin Duman. Benimde orda arsam var ve su anki durumu ogrenebilirmiyim sizden?

  Saygilarimla N.Duman

  • Şu anda uzlaşma anlaşma görüşmeleri yapılmaktadır . Ardından kamulaştırma bedel tespiti ve tescili davasını Başakşehir belediyesi açtığında dosyanızı bizzat takip etmeli ya da avukat ile süreci yönetebilirsiniz


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir