Mirastan mal kaçırma halinde haklarınız ?

Bilindiği üzere yakınımızın vefatı üzerine kanunen miras hakk doğmaktadır. Miras hakkı tanınan kişiler Türk Medeni Kanunu’nda sayılmıştır. Ölen kişinin mirası kanunda sayılan kişiler arasında paylaştırılacaktır bu konuda tartışma yoktur. Fakat uygulamada kişi ölmeden önce malını mirasçılarından birini satmış gibi göstererek diğer mirasçıları tercihen kızları bu haktan mahrum bırakmaktadır. 

Mirasın ya da hayatta iken malların nasıl ve kimler arasında paylaştırılacağı Genellikle patriliniyal yani mirasta baba soyu hakimiyet ve üstünlüğüne faydalıdır. Yasalarımız ise bilateral yani hem anne hem baba tarafından eşit pay alma sistemini benimsemiştir. İşte çerçevede kızların ya da izole edilmiş oğulların yasaca tanınmış haklarını almasına dayalı bu davalara Uygulamada ve öğretide <muris muvazaası> olarak tanımlanan muvazaa niteliği itibariyle nisbi (mevsuf-vasıflı) olabilir. Söz konusu muvazaada miras bırakan gerçekten sözleşme yapmak ve tapulu taşınmazını devretmek istemektedir. Ancak mirasçısını miras hakkından yoksun bırakmak için esas amacını gizleyerek, gerçekte bağışlamak istediği tapulu taşınmazını, tapuda yaptığı resmi sözleşmede iradesini satış veya ölünceye kadar bakma sözleşmesi doğrultusunda açıklamak suretiyle devretmektedir.

Bu durumda, yerleşmiş Yargıtay İçtihatlarında ve 1.4.1974 tarih 1/2 sayılı İnançları Birleştirme Kararında açıklandığı üzere görünürdeki sözleşme tarafların gerçek iradelerine uymadığından, gizli bağış sözleşmesi de Medeni Kanunun 706, Borçlar Kanunun 237 ve Tapu Kanunun 26. maddelerinde öngörülen şekil koşullarından yoksun bulunduğundan, saklı pay sahibi olsun veya olmasın miras hakkı çiğnenen tüm mirasçıların dava açarak resmi sözleşmenin muvazaa nedeni ile geçersizliğinin tespitini ve buna dayanılarak oluşturulan tapu kaydının iptalini isteyebilirler.

Hemen belirtmek gerekir ki; bu tür uyuşmazlıkların sağlıklı, adil ve doğru bir çözüme ulaştırılabilmesi, davalıya yapılan temlikin gerçek yönünün yani miras bırakanın asıl irade ve amacının duraksamaya yer bırakmayacak biçimde ortaya çıkarılmasına bağlıdır. Gerçekte ölen kişinin zihninde gizlediği gerçek iradesinin ve amacının tespiti gerekir. Bunun içinde ülke ve yörenin gelenek ve görenekleri, toplumsal eğilimleri, olayların olağan akışı, mirasbırakanın sözleşmeyi yapmakta haklı ve makul bir nedeninin bulunup bulunmadığı, davalı yanın alış gücünün olup olmadığı, satış bedeli ile sözleşme tarihindeki gerçek değer arasındaki fark, taraflar ile mirasbırakan arasındaki beşeri ilişki gibi olgulardan yararlanılmasında zorunluluk vardır. Örneğin 500.000 TL’lik bir  apartman dairesini tapuda 100.000 TL göstererek oğluna satan kişinin gerçekte bu daireyi oğluna bağışlamış olduğu kabul edilir.

Ölen kişinin yaptığı satışın gerçekte satış olup olmadığının sağlıklı olarak belirlenmesi gerekir. Örneğin miras bırakanın mal satmaya ihtiyacının olup olmadığı, davalıların alım gücüne sahip olup olmadıkları, murisin başka taşınmazlarının ve sosyal güvencesinin bulunup bulunmadığı, ölümünden önce nerede ve kiminle yaşadığı araştırılmadığı gibi hususların titizliklikle araştırılması gerekir. Yukarıdaki örnekte mirasbırakanın yaptığı satış zamanaşımı engeliyle karşılaşmadan iptal edilecek ve mirastan mahrum bırakılan kişi dava açarak hakkına kavuşabilecektir. Son bilgi notu olarak söylemek gerekir ki her olaya göre yukarıdaki kural değerlendirilmelidir.

 
Av. Tevrat DURAN
avukattevrat@gmail.com

Tavsiye Edilen Yazılar

196 Yorumlar

 1. merhaba.. cevap yazarmısınız bilmem..
  mirasla ilgili danışacaktım
  babam amcamla ortak iş yaptı ,almanyada çalışan babam kazancını türkiyedeki amcam gönderdi,amcamda yatırım yaparak gayrimenkul edindi..babam annemden boşanmak üzere olduğundan anneme mal bırakmamk için tapu kayıtlarının amcam üzerine yapılmasına onay verdi,boşanmadan sonra mallar eşit olarak paylaşılacaktı,ne olur ne olmaz diye amcamdan mal tutarı kadar senet aldı…boşanma bittiğinde babam malların yarısını istedi amcamda vermek istemedi senet devreye girdi ve babam mahkemeyi kazandı..
  amma ; yalnız bu dava amcamla babam üzerinden görülmedi,babamın 30 senedir nikahsız yaşadığı metresi üzerinden görüldü,yani babam senedi ciro edip metresine vermiş,metreside amcama alacak davası açımış ve kazanıldı,yasal olarak alacaklı metres..metresi babama alacak davası açmamış ve zaman aşımmına uğramış..bu metres babamın 40 yıllık birikimi olan 3 milyon lirayı alıp bize bir şey vermek istemiyor..icra satışı başladı muhtemelen 3 ay sonra satılıp dosyaya para yatacak ve biz bir şey alamayacağız..her ne kadar babamın ve metresin avukatları ,metresin 2 daire aldıktan sonra geri kalanını bize vereceğini söylesede yazılı bir anlaşmaya yanaşmıyorlar,bizim avukatta yanaşmıyor:) sanırım bize bir şey vermeden paylaşacak metres ve iki avukat..
  ne yapabiliriz ?nasıl bir dava açabiliriz,en önemlisi kazanabilirmiyiz?

  • Sorunuz içeriğinden avukatınızın olduğu görünmektedir, vekil meslektaşımın olduğu bir davada görüş belirtmeyi etik olarak doğru bulmuyorum.

 2. Selamlar.
  Dedem sağlığındayken değer olarak yüksek olan evin tapusunu 2 erkek kardeşe veriyor. değer olarak daha düşük olan 2 adet tarlayıda 3 kızkardeşe şahitler huzurunda sözel olarak bıraktığını söylüyor. Tapuda işlem yapılmıyor. Dedem vefat ettiğinde bu 2 adet tarlaya doğal olarak erkek kardeşlerde yasal mirascı oluyor. 2 erkek kardeşe ait olan ev yıkılıyor ve apartman yapımına başlanıyor. Bu durumda kız kardeşlerden herhangi birisi değer olarak daha yüksek olan diğer miras hakkından pay almak için ne yapabilir. Ve bu durumda süre sınırı varmıdır ?

  • Süre sınırı yok fakat dedeniz kabul edilebilir sınırlar içinde mallarını paylaştırmışsa Yargıtay, ölenin işlemlerine saygı duyuyor ve iptal etmiyor.

 3. babamın 300 tane koyunu, 200 kovan arısı var.bunların gelirinden büyük abime 11 dönüm tarla, traktör; diğer erkek kardeşime de 11 dönüm tarla, 4 dönüm arsa, 200 kovan arı,30 tane koyun; 2 kız kardeşime de beş buçukar dönüm tarla verilmiştir. ayrıca kalan koyunları da abim almıştır ve koyunların kayıtları abimin üzerinedir.Koyunlar satıldı, bütün parayı abim aldı aslında bu koyunlar babamındı. biz 10 kardeşiz ve 6 kardeşe bu paylaşımdan hiçbirşey düşmedi.Bu paylaşımı babam kendisi yapmadığını beyan ediyor.Senelerdir bunların gelirlerinden onlar faydalanıyor.Hak talebimize karşılık bize birşey vermeyeceklerini söylüyorlar.Mağdur olarak bizim yasal haklarımız nelerdir?

 4. Merhaba
  biz uc kiz kardesiz .annem ve babam tum herseyi satip kiz kardesime veriyor.ablam ve benim yasal olarak ne yapacagimizi bilmiyoruz .bize yardimci olabilirmisinz

  • Anne baba hayatta iken bu tür mal paylaşımlarına karşı dava açamazsınız çünkü; şu anda miras hakkınız bulunmamaktadır.

 5. Merhaba Tevrat bey.
  Bizim söyle bir sorunumuz var. Ve avukat aramaktayız.
  Öncelikle olay 19 yıl evel halamın babamı kaldırması ıle baslıyor
  Baba.dan ev alacağını söyleyerek babamın üstüne olan evi kendisine vermesini ıstıyor.gerı vereceği skyluyerek gerekce olarak kredi cekebılmesı ıcın hıpodek edırmek dıyor.babamla Noter huzuru nda bınde bir ı fiyatına tabuyu veriyor. Olaydan bizim haberimiz evı mutaaıte vermek ısteyınce oluyor. Babam tabuyu geri ıstıyor ve gerı vermiyor benım diyor ve mutaıtle kendi anlaşma yapıyor…ne yapmamız gerek mal kaçırma davası mı acsak yoksa babammı dava acsa kazanabılırmıyız

  • Zamanaşımı süresini iyice inceleyiniz.

 6. Merhabalar,
  bizim yillardir söyle bir sorunumuz var. Biz bes kardesiz. Babam 10 yil önce vefat etti. Sonradan paylasmasi daha kolay olur diye mallarin hepsini annemin üstüne devrettik. Ama annem bir kac senedir sürekli mallarini özellikle iki kardese dagitiyor (birine cok daha fazla). Kalan üc kardesi disarida birakiyor. Son bir ayda son iki kardesede birer 3+1 daire verdi bana ise 1+1 vermek istiyor ama hic bir sekilde esit olmadigi icin ve kalan daha bir cok mal oldugu icin kabul etmek istemiyorum.
  Bu kafasina göre dagitimi durdurabilirmiyim veya esit bir dagitim olmasi icin birsey yapabilirmiyim daha bir ölüm durumu olmadan?
  Yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.
  Selamlar

 7. Merhabalar benim annem yetmis yasindaki uzak arkabasi ahmet beyle evlendi . ahmet bey sahip oldugu mal varliginin tumuyle anneme kalmasini istiyor kardeslerinin mirasci olmasini istemiyor bu mumkunmu munkunse nasil bir yol izlemeliyiz. Yardimci olurmusunuz???

 8. Tevrat bey merhaba
  Benim sorunum babam vefat etmeden önce bir dairesine erkek kardeşime kimsenin haberi olmadan satış göstererek bağışlamıstir bizde babam vefat edince öğrendik ve dava açtık fakat avukatımız bir tek annem den vekalet aldı. Dava sonucunda da 4/1 i annemin 4/3 erkek kardeşimin olduğu yazıyor. Bu durumda bizim yasal hakkımız oluyormu yoksa birtek annemin ve kardeşimin mi oldu yardimci olurmusunuz şimdiden tsk ederim

 9. annemler 7 kardeşler 3 erkek olmak uzere dedem 1981 yılında oldu mallarını dayımlar annem ve teyzemlerde tapudan bize satın biz size paranızı odeyeceğiz dediler kızlarda inandılar imza verdiler tapudan sattılar hala dayılar ödeme yapmadılar ennem 2003 te oldu arkadan teyzemler öldü bir teyzem yaşıyor 2 dayım hayatta ne yapmamız gerekiyor zaman aşımı varmı tapudan annemlar sattılar fakat tek kruş alamadılar yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla ..

 10. babam 2 yıl evvel öldü ve küçükken anne ve babası ayrılmış. bir daha da arayıp sormamışlar. annesi daha sonra tekrar evlenmiş ve ondan da çocukları var babasından bir haber yok. ben şimdi onlardan hakkımızı almak istiyorum nasıl bir yaptırımı vardır bilgilendirir misiniz ? anne ve baba hala hayatta.

 11. Babam ölmeden önce ikinci eşinden olan oğluna evin tapusunu vermiş ve kardeşim bu evi sattı yasal olarak ne yapabilirim saygılar;

 12. Merhabalar.Sorum şu.Annemin annesi vefat etti ve annemin iki erkek kardesi ondan kalan para ve altinlari kendileri talan ettiler.annemin babasi hayatta.Annemin annesinden kalan bu mirasta hakki varmiydi yokmuydu.Bu mirastan pay almasi gerekmezdiydi.Dava acilabilir mi?

 13. Öncelikle Selamlar. Babam annemin vefatından sonra evlendi (20 yıl önce). Şimdi öğrendiğime göre yeni eşine evlenirken bir ev almış. Ayrıca yakın zamanda kendi üzerine olan arabayı satıp ehliyeti olmayan eşinin üzerine sıfır bir otomobil almış. Şimdiki oturdukları babamın üzerine olan evi de satmayı düşündüklerini söylüyorlar. Belli ki elindeki mallarını yavaş yavaş bizden kaçırıyor. Bu durumda bizler ne yapabiliriz.

  • Mal sahibi, kazanırken de harcarken de özgürdür alıp satabilir. Ancak mirastan mal kaçırmak amacıyla yani bir mirasçıyı mahrum edip diğerine kazanç sağlar şekilde yani bağışlama varsa bu halde diğer hakları ihlal edilen mirasçılar dava açabilir. Bu işlemi de mirasçı vefat etmeden yapamaz.

 14. Biz 3 kız 1 erkek kardeşiz. Babam Ölmeden yaklaşık bir yıl önce 2 dükkanından birini erkek kardeşime devretti. Bu devri yaparken kardeşime Demiş ki diğer dükkan paylı mülkiyette diğer pay sahibi mahkemeye verirse bu dükkanı sat ve paylı mülkiyetin olduğu Binayı al dedi. Aradan 11 yık geçti babam vefat edeli. Şimdi babamin bize bıraktığı paylı mülkiyette olan dükkan diğer pay sahibi yarasından mahkemeye verildi. Ama kardeşim babamın kendisine verdiği dükkanı satmak istemiyor bunu bana babam verdi benim hakkım diyor deyim yerindeyse ne hâliniz varsa görün demek istiyor kanunen erkek kardeşim paylı mülkiyette olan dükkanın da mürisi. Annem de halen hayatta ama o da kardeşime söz geçiremediği için onu destekliyor. Biz 3 kız Kardeş mirastan mal kaçırma Davası açabilir miyiz? Ve 11 yıldan beri oradan aldığı kira için de tazminat isteyebilir miyiz cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler mail da atabilirsiniz.

  • Buradan sorulara hukuki cevaplar vermiyoruz, hukuki danışmanlık hizmeti almanızda yarar var.

 15. babam babasından kalan tarlayı annemin vefatından sonra evlatlarına hiç haber vermeden satmış.babam hem alkol alıyor,hemde hastalıkları var.babamınepilepsi vealzehimer hastalığıvar. bu olayın üzerinden 5 yıl kadar oldu.babamın uzun süredir kullandığı ilaçlar var.bu satış bozulabilirmi

  • Tapu kaydına esas olan vekaletnameye bakmanız yararlı olur. Bir de satışın amacı sizden mal kaçırma amaçlı mı değil mi ? Babanız hayatta ise bu hakkı kullanamazsınız herkese sağlıklı ömürler dilerim.

 16. Merhaba, babam hayatta iken malini bana devretti. Vefat ettikten sonra kiz kardesim mal kacirma davasi acti dava aleyhime sonuclandi ve mulk uzerinde 3/8 payini kardesime tapu da satis yaptim. Bu olaydan sonra annem de vefat etti kardesim bu mal.kacirma davasina istineden annem adina da bana karsi dava acabilir mi

 17. Merhaba avukat bey bundan 4 yıl önce dedem Elinde bulunan dükkanı 3 kardeşe eşit olarak dağıttı ve diğer 4 kıza bir şey vermedi fakat verirken eşinden kalan 2 daireyide eşit olarak 7 kardeşe pay etti ve kendi hakkı olan yarısınıda almadı cocuklarına dağııtı siz benden birşey istemeyin diye ve dükkanı cocuklarına bağışladı şimdi sorum kızlar bu tapuyu bozabilirmi dedemin vefatından sonra ? gerekli delilleri toplayabilirlerse tabi toplayamazlarsa sonuc ne olur teşekkürler şimdiden.

 18. Merhaba ,
  babamın ilk evliliğinden 3 ,
  2. evliliğinden 2 çocuğu var .
  5 yıl önce 2. evliliğinden boşanırken üzerine olan evi yiğeninin üzerine geçirdi ,
  boşanma sırasında üzerinde ev bulunmaması için ..yakın bir zaman da vefat etti ,
  şuanda tapu sahibi olan yiğeni , evi en küçük çocuğun üzerine yapacağını iletiyor . amcamın bu şekilde vasiyeti vardı diyor , hak talep edebilir miyiz ? Hukuk yoluna başvurulmalı mı , konu ile ilgili görüşlerinizi rica ederiz

  • Konuyla ilgili detaylı bilgi- belge incelemesi sonucu hukuki kanaatimi paylaşırım bu şekilde bir şey söylemem doğru olmaz.

 19. İyi günler,
  Eşimin annesi vefat etti. Eşimin 5 kız kardeşi ve 1 Abisi var. Babaları 70 Yaşın üzerinde. Abileri Miras korkusu yüzünden TR ye tatil amaçlı gidip Babasından kendi üzerine tapuyu geçirmiş hediye olarak. Kızlara hiç birşey kalmadı. Abilerinin böyle birşey yapmaya hakkı varmıydı? Yani tapu Abisinin üzerine geçti diye diğer 6 kıza hiç birşey kalmıyormu? Yaşayan Baba ölmeden tüm varlığını 1 oğluna vermeye hakkı varmı diğer tarafta 6 kızı daha varken? Cevap verirseniz sevinirim. Saygılarımla

  • Hayatta iken kişi kendine ait malını satabilir bağışlayabilir isterse parasıyla tatil yapar dünya turuna çıkar yani kendi bileceği iştir. Bu sizin için de geçerlidir. Sizin bir katkınız yoksa babanıza bir şey söyleme hakkınız yoktur. Burada dava konusu olan baba bağışlamak istediği mülkünü şekil şatlarına uymayarak satış göstermesidir. Bu halde dahi malını elinden çıkaran vefat etmeden bir dava açılması da hukuk tarafından kabul edilmeyecektir. Tatsız can sıkıcı bir durum sizin için farkındayım yalnız hukuk düzeni böyle buyurmakta.

 20. Merhaba avukat bey Benim dedem 84 yaşinda dedeminarsa ve binasini amcam üstüne almak istiyo bunu için sağlik raporu alacak sonradan dedem vefat ettikten sonra baba dava açipta hakkini geri alabilirmi

  • Resmi işlem tapuda yapıldıktan sonra size net bir yanıt verebilirim.

 21. Merhaba,
  Annem sun anda sag yasiyor ve Abime bir ev verdi kucuk kiz kardesime de Tarlayi verdi tapulariylan. Gerekcesi benim yurt disin da yasiyor olmam mis ve bana birsey vermek istemedigine belirtti durumum iyi oldugundan dolayi!.
  Size sorum burda ne yapmaliyim ve hangi davayi acmam gerek ve zamn asimi varmi 2 yil gecti zaten tapu larin verilisi?
  Cevaplarsaniz sevinirim Saygilar.

 22. kolay gelsin hayirli calismalar avukat bey oncelikle cok ciddi bir sorun ile karsi karsiyayim ne yapabilirim bilmiyorum ..
  benim ailem epey karisik olmakla birlikte babamin 2nci esinden (imam nikahli olarak) tek cocugum ilk esinden yani resmi nikahli olandan 3 cocugu mevcut ve hepsi bana cocuklugumdan beri dusman . aile sirketimiz vardi tum kardesler ortakti bende okul icin yurt disini sectim bu arada onlarda firsattan istifade daha babam olmeden sozlesmeli olarak aralarinda ne kadar mal varsa paylastilar .. en buyuk abim sirketteki yari mallari karisinin ustune yapti ortanca abim sozlesmeli olarak (babama ait sozlesme) usulsuz olarak payini aldi en buyuk ablam da baskasiyla evli olmasina ragmen mal paylasimina girdi ulkeye dondugumde beni evlendirdiler .. evliligimde olan butun harcamalari hakkimdan keseceklerini soylediler oylede yaptilar bir ev vereceklerini soylediler ve bir miktar ayakta durmam icin nakit para ve verilen sozlerin hicbirisi tutulmadi evimi kendim dayadim dosedim en buyuk abim oturdugum evin tapusunu karisinin ustune yapti .. nakit olarak ta telefonda agza alinmayacak kufurlerle birlikte SENIN BIZDE HAKKIN YOK dedi .. ve bunuda babam destekledi ..
  ve avukat bey bunu soyleyen herseyin basinda olan en buyuk abim suan devlet tarafindan kacak olarak sehri terk etmis nerede yasadigi bilinmeyen bir adam simdi size sorum su .. ben bu insanlardan hakkimi nasil alabilirim? cevabinizi bekliyorum saygilar sunuyorum !

 23. Merhaba Babamdan kalan malları kardeşim ben yurtdışındayken kadostora gelince kendi üzerine yazdırdı ve sonrasında bu malların birkısmını sattı ve kardeşim vefaat etti kardeşimin sattığı arazilerin nerede olduğunu ada pafta no sunu öğrenebilirmiyim elindeki mallara ve satmış olduğu arazilere mahkemede hak talep edebilirmiyim teşekkür eerim

  • Elbette. Bu tür davalarda askı süresine göre 10 yıl zamanaşımı süresi var bu süreyi kaçırmayın

 24. meraba benim dedem kardeşine arazi vermiş bundan bizim haberimiz yoktu tapu geçti mi bilmiyoruz ayrıca dedemin şeker fabrikasında daha önce hissesi varmış eğer tabu geçmişse biz bişeyler alabilir miyiz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

 25. Benimde sorum hemen hemen dier arkadaşlarla aynı. Beni suanki ailem 10yıl önce noter aracılığı ile üzerine almış. Ben şuan onların soyadını taşıyorum. Babam öldü annem babamdan sakat maaşı alıyor. 5 yıl önce bn bazı nedenlerden dolayı çocuk esirgeme kurumunda kaldım. Bu zaman çerçevesi içinde beni mahkemeye vermiş. Üzerinden sildirmek için. Ama mahkeme düştü. Ben geçen yıl yurttan çıkıp evlendim. Annemde mallar bana kalması diye her şeyi dayımın oğlunun üzerine yapmış. Benim bu durumda dava açma hakkım yokmu

 26. Hocam iyi gunler diliyorum . Annemin adına 38 dönüm değerli arazi var. Annem bu arazileri yalnızca 6 erkek çocuğuna bağışlamak için bir takım calssmalar yapıyorlar . Geri kalan 4 kızına ise babama ait 19 donum araziden kalan payimida alacam diyor sizin hakkınız bir dönüm diyor . İhtiyacı olmayan gayet varlıklı annem 69 yaşında ne yazikki en değerli araziler zamanında babam satın alıp annemin adına yapmıştı . Kardeşlerim ise annem biraz rahatsız olduğundan hasta döseginde onu böyle bir şey yapması için ikna etmiş durumdalar . Yalnız annemin korkusu aralarında kan çıkmasından korkuyor şayet öyle bir şeyler olursa muhtemeldir ki bir şeyler olur. Lâkin benim kanaatim hukuksal olrak gidebildiğim yere gitmek . Ve kardeşlerim annemin ölümünden sonra gerçekleşecek davalardan da korktuklari için mirasi alır almaz satacaklar. Durumum inanin hiç iyi değil ben yıllardır sürünerek çocuklarını okumaya çalıştım onlar arazinin yaklaşık her yıl 200 milyarlık gelirini yediler zevkü sefa içinde yaşadılar. babam öleli 17 yil oldu o olsaydı asla öyle bir şeye mahal vermezdi neye yazikki geleneksel toplum yapımız erkekten yana. Ne yapabilirim maddi durumum hiç iyi değil dava açarSam dahi sağdan soldan borç alarak açacağım. Lâkin önemli olan netice eğer ki buna dava açarsam taşınmaz malin iptalini gerçekleştirebilir miyim annem ölene kadar mirasın adında kalması kesinlikle satış yapmamasıni sağlayabilir miyim ?

  • Bu kapsamda soru danışmanlık ücreti gerektirir.

 27. İyi gunler hocam benim sorum şu dedem 1995 te vefat etti Dedemin 5 erkek 4 kız çocuğu var her birine tam bilmiyorum ama yaklaşık 650 dönümlük arazi kaldı dedemden. dedemin vefatindan beş yıl sonra erkek çocuklar kız çocukların okuma yazması olmadığı için kağıtlar imzalatip mirasın hepsini kendi uzerine yaptilar diğer kız cocuklar bu durumdan şikayetçi değil ama annem hakkını almak istiyor dava acilirmi açılsa nasıl sonuçlanabilir cevap verirseniz çok sevinirim hayırlı günler

  • Mirastan mal kaçırma davaları için ofise gelerek danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

 28. Mrhb ben 6 aylıkken annemin halası beni almış büyüttü evlendirdi şimdi kendisi 78 yaşına hiç evlenmemiş beni üstüne almadılar şimdi Bi tane oturdukları ev var bana vermek istiyorlar ama mirasçısı var kardeşi ve olen kardeşinin çocukları ben bu evi bakma karsilgiylami almam gerekir yoksa hibemi bana yardımcı olursanız sevinirim Nasıl bir yol inceliyimki olunce mahkeme açılmasın

  • Bu konuda ücretli danışmanlık almalısınız.

 29. Merhaba benim babam ölmeden önce rahatsizligindan dolayi (felcliyken) aileden habersiz bir arkadaşına vekâlet vermiş bu vekâlet ile akrabamiz olan birisine satış yapmış öğrendiğimiz zaman vekâlet iptal ettirdik ama satış yapılmıştı mallar üzerindeki hakkımızı alabilir miyiz bilgilendirebilir misiniz ? TEŞEKKÜRLER

  • Tapu akit tablosunu, azilnameyi görmeden söz söylemek imkansız.

 30. Meraba benim sorum su biz uc kardesiz babam dukkanini 500 bin liraya satarak erkek kardeslerime birer ev aldi diger mallarinida bir sekilde kardeslerime ölmeden. once vermeye calisiyor. Bu durumda bana hukuki bir hak dogarmi? Dava acabilirmiyim? Babamin vefatindan sonrami dava hakkim doguyor? Dava acmam durumunda hakkimi alabilirmiyim? Yardimci olursaniz sevinirim

  • Baba hayatta iken adil paylaşım yaparsa temlikler iptal olmaz aksi halde vefatından sonra kardeşler arasında ihtilafa neden olur.

 31. […] Mirasbırakan kişi mirastan mal kaçırmak için yaptığı satış, zamanaşımı engeliyle karşılaşmadan dava açılarak iptal edilecek ve mirastan mahrum bırakılan kişi dava açarak hakkına kavuşabilecektir. Örneğin baba 2000 yılında tapuyu büyük oğluna vermiş olsun 2015 te de vefat etmiş olsun. Hakkı çiğnenen mirasçı davasını 2016 da açabilecektir. Bu davayı kazanması için yasanın aradığı şartların varlığı şarttır. Konu ile ilgili olarak yazımı okumak için tıklayınız. […]

 32. Dedemden kalan toprakları amcalarim babamı kandirarak vekalet yolu ile almislar sonrasında birçok tapuyu kendi üstlerine geçirmişler babam şimdi bunu fark etti ve hakkını olanı alabilir mi ? Sonuçta babadan olan hiçbir şey için herhangi bir şey alamadı satış vs yok

 33. Merhaba avukat bey babam 1975 100 metrekarelik bir arsa alıyor o zaman arsanın tapusu yoktu tanıdık birinden alıyor 2 dukkan yaparak burayı isletiyor. Arada 15 yıl geçiyor tapusu başkasının üzerine yapılıyor. 40-50 yıldır biz isletip kirasini alıyoruz ama tapusu baskasinjn üzerinde tapumuzu geri alabilir miyiz

 34. dedem bakicisina 3sene önce bi ev sattti annemde ayni gün bakicisindan evi saatin Aldi baska sina gitmesn diye ama komik rakamlarla babamin ablalari daa bir dava acmislardir kara nedir

  • Kararı açıklıyorum; hakkınızı aramak için bir avukata gidiniz.

 35. Tevrat bey merhaba,
  Geçen gün bir yakınımla konuşurken bazı yeni şeyler öğrendim şöyle ki;
  Babam 2003 yılında vefat etti. Dargın olduğumuz için ne hastalığı ne de vefatı bana bildirilmedi. Mal paylaşımı yüzünden mecburen beni buldular. Sadece bir ev ve bir araba olduğunu söylediler. Bunlar ben, babamın karısı ve oğlu yani kardeşim, arasında bölündü bana bir miktar para verip tekrar yolları ayırdık. Geçenlerde bir yakınımın bana dediğine göre babam kendi üstüne olanları satıp yeni bir ev veya herhangi bir gayrimenkul hep eşinin üstüne almış. Bu durumda geçmişe dönük benim yapabileceğim birşeyler var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Miratan mal kaçırmak amacıyla sizi mahrum etmeye yönelik satışlar varsa bağışlama iradesi babanızda var demektir. O halde tapu kayıtlarının tedavüllü resmi senetlerin avukat tarafından incelenmesi halinde net bir yanıt vermem mümkün olacaktır. Zamanaşımı yoktur.

   • Merhaba,
    Öncelikle hızlı geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim
    Bu durumda tapu kayıtlarını mı çıkarmam gerekecek? Öyle ise tapudan bana bu bilgileri verirler mi acaba? Ayrıca babamın tc numarası falan yok bende..

 36. Merhaba avukat bey kayinpederim bundan bir yil önce
  oturdugu müstakil evi önce bir komsumuzun üzerine devretti iki ay sonra beyimin üzerine devretti bunu
  6 kardesim var bozabilirlermi .

  • Gerçek bir satış yoksa bağış var fakat tapuda satış gösterilmişse MUVAZAA DAVASI AÇILIRSA sizin tabirle SATIŞ bozulabilir.

 37. Merabalar efendim bir soruda benim olcakdi babam tarlayi birisine satmis o sattigi kisidende kardesim almis tapuyu yani yeri kardesime vermis oluyor buna bir itiraz etme seklim varmi.cevaplayabikirseniz sevinirim tesekkurler

  • Dolambaçlı olarak kardeşiniz tarlayı üzerine almış bu durumda dava hakkınız var demektir. Burada önemli olan gerçek bir satışın olmaması gerekir.

 38. Annem 15 sene önce %50 hissesi bulunan zeytinliği tapuda üzerime geçirdi.vefatı halinde soyadları değişik üç kardeşim hak iddia edebilirmi?

 39. merhaba dedemin vafet edeli 2 yıl oldu dedem babama ewlenirken bi dölüm tarla vermiş tapusu babamın ustüne Şuan babamında ewleleli 25 sene oldu şimdi babamın kardeşleri tapuyu bozabilirlermi saygılar

 40. salam öncelikle kolay gelsin biz beş kardeşiz ben kardeşlerimden ayrı ilde yaşıyorum . babam 90 yaşında kardeşlerim babama yerleri satırıyor ve bana hak vermiyorlar bu konu hakkında ne yapa bilirim babam ben yanına gidince beni cıkartamıyor . yardımlarımızı bekliyorum

 41. Merhaba Tevrat bey
  Ailemizde miras paylaşımı konusu açılmıştı
  Herkese eşit paylaşılacak hak yenmeyecek dedi baba ve daha sonra ihtiyacı olmadığı halde evlerini satıp yeni yerler alıp oğulları üzerine yaptı ayrıca oğullarının şuanda oturduğu evi onlara BAĞİŞLAMIŞ kalan 1 2 yeri de 2 kız 2 oğlan ortak paylaşacak deniyor . Fakat bu durumda oğullar hak aldıkları halde kız kardeşlerin paylarını alacaklar . Şuan hepsini de üzerine verebilir aklına girmişler ve baba çok alakasız ve bizim demediğimiz şekilde konuşuyor . ( örneğin kızlar miras istemiyor haklarını helal etti gibi fakat 2 kız da böyle bişey demedi ) kısaca oğullar miras kaçırıyor . Bu durumda dava açıp kazanma ihtimalimiz ne durumdadır bir hak arama durumumuz var mıdır
  Teşekkürler

  • İhtimal hesapları ayrı bil bilim dalı, hukuken haklarınızı almak için TENKİS DAVASI AÇILABİLİR.

 42. Merhaba sayin Tevrat bey
  Benim babam bütün tasinmazlarini en büyük agebeyimin üzerine vermis nasil aldigini bilmiyoruz muhtemelen babam cok yasli oldugu icin kandirarak almis ve simdide kimse ondan haktalep edemesin diye bütün tasinmazlari karisinin kardesinin üzerine yapmis.simdi ben ve kiz kardeslerim bu tasinmazlardan hakkimizi alabilmemiz icin hukuki olarak ne gibi bi yol izlemeliyiz yada biz bu kisiden kendi hakkimiza düsen tasinmazlari hukuki olarak nasil alabiliriz.
  Simdiden cok tesekkür ederim

  • Babanız vefat etmişse hakları ihlal edilenler birlik olup dava açmalıdır.

 43. Merhaba Tevrat bey.benim sorum şu.biz 4 kardeşiz.2 kız iki erkek.87 yaşında babam var.annem 12 yil once rahmetlik oldu.o gunden sonra babama ben bakiyorum.(ne olrsa olsun olene kadarda bakacagim.hznimimda bu konuda bana destek)babam baba kim bakarsa evi ve onundeki tarlayi ona verecegini soyledi.buyuk abim asla bakmam dedi.2 ablamda bizde bakamayiz dediler.ohalde ben bakarim dedim ve babam evin tapusunu bana verdi.(ev+tarla 5 dönem)abime ev yapmasi için 4donum tarla verdi.şimdi ablalarimdan birisi surekli bizi ozellikle hanimimi taciz ediyor.geride kalan arazimiz ise 40 donum.babam nereyi istersen vermeyim diyor ama ablam.illa evi isterim diyor.bilakis evin yapiminda benim emegim hem parasal hem bedenen cok fazla.babam oldugu zaman mahkemeye verecegini soyluyor.ileride mahkemeye verse kazanirmi?veya benim ne yapmam gerekiyor.babam bu durumdan ckk uzuluyor.bana bilgi verirseniz sevinirim

  • Danışma ücretlidir.

 44. Merhaba Tevrat bey, Temmuz ayında Vefat eden annanem adına belediyeden yaklaşık 20.000 tl tutarında arsa vergisi geldi.Annanem 12 sene önce vefat etti.Lİste yaklaşık 2 sayfa ve sayfanın en sonunda 2015 yılı da dahil edilerek ödeme emri gönderilmiş.Bu ne anlama geliyor annanem üzerine bir arazi mevcut olduğu içinmi bu evrak gelmiş.Soyle de bir durum var daha önceden bazı yerler satılmış ve kardeşlere paylaştırılmış.O zamanlar belediye hastane ve okul yapılacağını söyleyerek arazilerin bir bölümüne el koymuş.Bize gelen bu arsa vergisini hayatta olan iki kızının (annem ve teyzem)ödemesi gerektiğini söylüyorlar.Sonuç olarak vergi geliyorsa herhangi bir arazi mevcutmudur.Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Bu sorunuzun yanıtını belediyeden alabilirsiniz.

 45. Iyi aksamlar avkat bey ben almanyada yasiyorum benim bir avkata ihtiyacim var size nasil ulasanilirim cok acil simdiden tskler

  • 0553 254 81 34 ten hafta için 09:00-18:00 arası ulaşabilirsiniz.

 46. mrb sayin teveatbey ben almanyada yasiyorum annem 40 sene almanyada calisti sonra kesin dönüs yapti 5 sene öncede vefat etti
  uvey kizkardesim annemle beni görüstürmedi annem butun mal varligini duydugum kadariyla baskasinin ustune satis yaparak kiz kardesime birakmis oglan kardesim ve bana bir igne birakmadi ben 62 yasindayim yavrum hastayim calisamiyorum
  kiz kardesim annemden kalan parayla sefa suruyo bana haber yollamis buraya gelme bir igne alamaz diye dört senedir bekledim
  simdi ögrenmek istedigim acaba ben annemden miras alabilirmiyim avkata versem sonuc alamamiycagimi dusundugum icin bugune kadar bekledim bana ricam etsem bilgi verirmisiniz simdiden cok tsk ediyorum
  saygilarimla

 47. Merhaba avukat bey bi sorum vardı cevaplarsaniz çok memnun olurm biz beş kardeşiz iki erkek üç kız. babam iki ay önce vefat etti. Iki evi vardı. Smdi öğrendik ki babam küçük oğluna ölmeden noterde evin tekini ölene kadar bakarsa onundur diye imza vermiş. Ne yapmamız lazım. Hangi dava açılır.

  • Eğer sözleşme gereği küçük oğul babasına bakmışsa eve sahip olur davanız reddedilir. Aksi halde hakkınız vardır.

 48. Merhaba
  Dedem 40 dönüm tarlasını2 dayımın oğullarına tapu etti .4 kızına ise kırsal bir mevkide 18 dönüm ayırmış ama 2 dayım buralardan da pay istiyor .Dedem tapu işini ölmeden 10 yıl önce yapmış ve verdiği torunlarının da o dönemde yaşları 18 ila 20 arasında alma durumları yok .Biz tapu davası açabilirmiyiz ? Teşekkürler

 49. Sayın Tevrat Bey,
  Sorumu cevaplarsanız çok mutlu olurum. Annemin 2 evi var. Benim haricimde 2 çocuğu daha var(öz ama ben görüşmüyorum onlarla) Annemin onlara birşey bırakmasını istemiyorum, sebep para değil. Annem onları mirastan men edip herşeyini bana bırakabilir mi sağ iken? Bunu nasıl yapar ve sonrasında bu kişiler bana dava açabilir mi, hak alacakları olur mu? Yol göstermenizi rica ederim. Teşekkürler.

  • Sorunuz için danışmanlık hizmeti alınız.

 50. Merhaba avukat bey biz 5 kardesiz babam annem hala yaşıyor fakat bizim haberimiz yokken 3 dükkan ve bir evini kendisine bakma karşılığında sözleşme imzalatip erkek kardeşime vermiş bunu tesadüfen vergi borcundan öğreniyoruz ne yapmamız gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

 51. Merhabalar Tevrat Bey,
  Kardeşim babamın evini kendi üzerine yapması için 2 yıldır baskı uyguluyordu. Bizimkilerde artık bezdi üzerine verecekler. Benim uyanık kardeşim noterden evden hakkımızı aldığımıza dair sözleşme yapmamızı istiyor. Tabiki bana verilen birşey yok. Ailemde sesini çıkarmıyor. İmzayı atmamı istiyorlar. Bizde kadına mal varlığından paylaşım yapan olmaz, böyle geldi böylee gidiyor. Ailemle kötü olmamak için mecbur imzayı aticam. Ilerde bunu bozma gibi bir durumum olabilir mi?? Noterde bedelsiz olarak verdiğimi yazdirmam bir ise yarar mı? Lütfen yardımcı olun

  • Canan hanım, gerçek iradeniz ne ise ona imza atın yoksa arkadan iş çevirmeyin ya imzayı atın ya da imzanızı bozdurmayı düşünmeyin açık ve net olun.

 52. Merhaba Tevrat Bey
  Dedem dayıma ölmeden önce 4 evini veriyor biz hukuksal yol ile mahkeme açtık annem bu davada hakkına ne düşer evlerden hakkını alabir mi ?

  • Davanızı nasıl ve neşekilde açtığınızı talebinizin ne olduğunu bilemiyorum.
   Açılmış davalarla ilgili sorulara yanıt vermemiz mümkün değildir. Ancak uzman görüşü kapsamında ücreti mukabili rapor verebiliriz.

 53. Merhaba Tevrat bey;
  Annemin babası tum mal varlığını dayım a vermis. Fakat dayıma mal varlıgı direk olarak gecmedi mallar baska birinin ustune gecirildi. Ve bu yıl icinde o kisi tarafından yerler satıldı ve tum mal varlıgı daire ve toprak karsılıgı esinin uzerine gecirildi. Benim sormak istedigim bu olaya dava acılırsa annem ve diger kız kardesleri haklarinı alabilirmi ve babalari oleli 5 yıl oldu zaman asımına ugrama yada kazanama gibi durumlarla karsilasabilirmi yazima cevap verirseniz cok sevirim cunku konu hakknda bilgi almadan hareket etmek istemiyolar

 54. Sayın Tevrat Bey;
  Babam geçen ay vefat etti. Babamın memleketinde arsaları olduğunu, ancak ne kadar ve tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum. köye kadastro gelmediği için bu arsaların tapuları da yok. Buradaki arsaları miras yoluyla nasıl alabiliriz?
  İlgiiz için şimdiden teşekkürler.

  • Kadastro geçmesi için ilgili bürokratik işlemleri yapmalı takip etmelisiniz

 55. Eşimin iki dairesi var ikinci hanımıyim eşim kanser ben bakıyorum çocukları aramiyor bile vana bir daire verirse eşim ölünce elimden alabilirler mi

  • Ölüme bağlı tasarrufla size mülk bırakması mümkün, tenkis davası ile muhatap olabilirsiniz

 56. Merhaba babam 2 sene once evi abime tapuda verdi abim bu gunlerde 50 bin tl babamin hesabina para yatirmis ancak babam sag dava acarsam sonuc ne olur saygilar

 57. Eşimin eski karısınin arsaları var eşim vefat ettiginde bana hak düşüyorum tsk ederim

 58. Annemin ikitane dairesi var ikisinide satip kardesime vericek.Annem sag bu durumda ben nasil hak idda ederim..Öldükten sonra dava acabilirmiyim alabilirmiyim hakkimi???tesekkurler…

 59. mrb babam 85 yaşında sağ yeni öğrendim babam 2.5 dönüm arsayı torununa ipotek 300.000 yapmış tapuya şerh koydurmuş dahaa onra öncede kredi çekip biçerdöver aldı dahaynı torununa başka araç alıp onun üzerne vermiş yine bir traktörüde takas yapıp kendi üzerlerine traktör almışlar ne yapmalıyız

 60. Tevrat Bey yazılarınızı okudum ve birçok konu hakkında bilgi sahibi oldum.Kendi adıma teşekkür ediyorum.Benim size şöyle bir danışmam olacak cevaplarsanız çok mutlu olacağım.Bizim köyümüzdeki orman arazisi ve Vakıf arazileri toprağı işleyen köylülere tapu halinde verilecek.On sene önce tapu kadastro elemanı köye gelip bilirkişi eşliğinde yerlerin sahiplerini belirleyip köyü parsel parsel sahiplerine böldü.Üç sene önce tapuların kimin adına hangi yer çıkacağı askıya asılmış.Annem ve dört kız kardeşe hiçbir şey sorulmadan dedemin yerleri üç tane oğlunun üstüne yazılmış.Yaklaşık 60 dönüm yer üç erkek arasında pay edilmiş ve üçü de nisan ayında tapularını alacak.Annem de bu yerlerden payını istediğini söylüyor.Önceden tapusuz olan ve şimdi tapuya çıkacak olan ve vergisi dedem tarafından verilen bu topraklarda annem de hak iddia edebilir mi?Annemin okuması ve yazması yok böyle bir durumun olduğunu yeni öğrendi sizce bu topraklardan hak iddia edebilir mi?
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

 61. Merhaba Tevrat Bey,
  Babam arsamizi kat karşılığında mutaite verdi ve daireler bitmek üzere. Fakat babam har vurup harman savurgan bir kişiliğe sahip olduğu için şimdiden dairelerin bir kısmını satma düşüncesini paylaştı. Hatta iki daireden para dahi alınmış.
  Biz bu dairelerin satılmasına razı değiliz. Bu durumda mirasçısı olarak mani olmak için ne yapmamız gerekir.
  İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla.

  • Bu davayı mirasçı olarak değil babanızın savurganlığı gerekçesiyle açıp kısıtlama kararı aldıramak için Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

 62. Merhabalar babam 3 sene önce vefaat etti biz beş kardeşiź ama babam 6 sene önce evin tapusunu komşumuzun üzerine yapmış şimdide o komşumuz küçük olan kardeşimize evin tapusunu verecek ne yapmalıyız. Teşekkürler

  • Komşunun üzerine taşınmaz malı diğer 4 kardeşlerden ve anneden kaçırmak için yapmışsa bu tasarrufi muamele için dava açılması mümkün.

 63. Acilabilirse sizinle iletisime gecmek istiyorum zamani kararlastirabilirmiyiz.bu hakkimiz olan yeri alabilirmiyiz.

 64. Merhaba esimin dedesinin raporu var bu rapor ile araba almak istiyoruz esimin halasinda vekaleti var dedenin esimin halasi notere gideriz arabayi senin aldina dair imza atariz diyor bu durumda dede vefat etse ogullari benim rapor uzerine aldim araca hak sahibi olurmu

 65. Babam 11 yıl önce vefat etti ben o zamanlar 10 yaşındaydım amcam babam öldükten 1 gün sonra tapuları aldı bir hafta sonrada annemden işleri yürütmesi adına babamın bütün mallarını annemden almış (rızası olmadan) amcam hiç bir zaman bize 1₺ katlısı olmadı malların çoğunu bankada ki bütün parayı da satıp yemiş şimdi ben bu kalan malları ve satılan malları amcamdan alabilirmiyim dava açsam mahkeme bu malların babam hemen öldükten sonra babamın adından amcamın adına geçmesinde bizleri haklı görür mü geri alma şansımız var mı? Şimdiden teşekkür ederim

  • Belirttiğiniz işlemler suçtur, zamanaşımı konusunun da dikkate alınarak dava konusunu avukat ile görüşünüz

 66. Mrba benimde bir sorum olcak cevaplarsaniz sevinirim benim annem öldu babam baska biryle evlendi elinde nevar ne yok hep satti yediler 4 kiz kardesik kizlarina hic bisey birakmamak icin satti.suanda babam sağ bababa dava acabilirmiyiz yada ne yapmam gerekir yardimci olursaniz tsk

 67. SAYIN AVUKAT BEY ;
  BİZ 19 KARDEŞİZ , BABAM VEFAT ETTİĞİNDE , BANA VE 18 KARDEŞİME MİRASIN 3/4 , ANNEME 1/4 MİRAS KALDI. FAKAT MAL PAYLAŞIMI YAPILMADI. BEN BABAM ÖLDÜKTEN HEMEN SONRA ABİME BABAMDAN KALACAK YERLERİ NOTER KANALI İLE SATTIM. BEN SATTIKTAN SONRA KARDEŞLERİM ANNEMİ KANDIRARAK MAL PAYLAŞIMINDA BULUNMUŞLAR VE ANNEME 11 PARSELDEN KALAN 1/4 YERİNE , DEĞERSİZ 1 PARSELDEN YER VERMİŞLER. DEĞERLİ YERLERİ KENDİ ARALARINDA PAYLAŞMIŞLAR. ANNEM VEFAT ETTİ VE BEN BU DURUMU ÖĞRENDİM. BANA ANNEME VERİLEN DEĞERSİZ YERLERDEN MİRAS KALMIŞ OLDU. ŞİMDİ NE YAPMAM LAZIM ?
  SAYGILARIMLA
  ONUR ARTAR

 68. Merhaba,
  Benim 4 ablam var. Babam 1992 vefat etti. Annem sag ve üstüne olan mallari kizlarinin üstüne kacirdi.
  1. Daire.. ablamin enistesinin üstüne yapti…
  2. 2.ablamin tanidigina simdi kizina devredilmis durumda.
  3. Kizinin üstüne yapilmis.. su an orayi satti.
  4. Enistemin kardesinin üstüne yapildi.
  Bu 4 ablama yapilan mallar benden mal kacirmasi olayi ile gerceklesti.
  Neler yapabilirim hakkimi aramak icin, bana yardimci olursaniz sevinirim.
  Ben yurtdisindayim, anneminde babamin vefatindan dolayi her ay 5500 TL aliyor.
  Satmasina muhtaci olmadiginin kanaatindeyim,
  Saygilarimla
  Adnan Taskaya

  • Danışma ücretlidir. Ücretini yatırmanız halinde sorunuz yanıtlanacaktır.

 69. Bizim sorunumuz eşimin dedesi 220 metre arsanın 4 üçünü 3 oğluna satıyor üç kardeş 5 katlı ev yapıyorlar dede para katmıyor ama yapı kullanma izin belgesinde onun adı yazıyor Daha sonra dede kendine ayırdığı hisseyi 1 oğluna bağış yapıyor ve daire olduğu iddia ettigi evi vasiyetle yine aynı oğluna veriyor bu hisseyi alan amca evde dedenin hakkı olduğunu hem kendi hakkı olduğunu söylüyor kayınpederi oyalıyor Evi3 kardeş paylaşlaşıcaz diye 4 yıl geçiriyor şimdi eşim kayın peder in hissesini bağış yoluyla bende diğer kadir olan amcanın hissesini bağış yoluyla aldım ön alım hakkı olurmu ve biz bu dedenin hissesini alan amcanın dedenin hissesiyle evden hak almasını istemiyoruz evin arkasındaki 80 m olan arsadan almasını istiyoruz ve mümkün olursa dedenin hissesini 3 e paylaşılsın istiyoruz ben ve eşim amcaya dava açıp kazanabilir miyiz zamanaşımı gibi problemler olurmu 2013 yılında dede hissesini veriyor 220 m arsa bütün çözüm varmı kat mülkiyetine geçmek istiyoruz amcayla anlaşamıyoruz dedenin olduğu iddia ettiği e i boşaltmıyor cevap verirseniz çok sevinir

  • Danışma ücretlidir. Ücretini yatırmanız halinde sorunuz yanıtlanacaktır.

 70. Iyi günler Anem vefat edelli 1,5 sene oldu, Babamla Anemin 2 dairesi vardi ama daireler babimin üzerine imis.Babam tekrar evlendi 5-6 ay oldu babam simdi 1 daireyi satip kadinin östüne baskabir daire almis ve simdi 2 daireyide satiliga cikarmislar, Babam benle ve kardeslerimden mal kaciriyor bu durumda nasil davrana billiriz dava acma hakkimiz varmi

 71. Merhaba babam 85 yaşında kanser hastası biz 4 kardeşiz babam üzerine olan malları kardeşim adına yaptığını söyledi bunun için herhangi bir beyanda bulunabilir miyiz teşekkür ederim

  • Babanıza Allah uzun ömürler versin, ancak vefat sonrası dava hakkınız vardır.

 72. İyi geceler
  Eşime anneannesi 2008 yılında 87 yaşındayken oturduğu evi hediye etti (tapu değeri 28 000 Tl) 8 tane mirasçı var bunlardan 3 tanesi olayı biliyor. Anne annenin 4 tane daha dairesi var bu yıl vefat etti mirasçılar elimizden daireyi alabilirlerMi? Teşekkür ederim. Saygılarımla

  • Bağış olarak tapu kayıtlarında ise satış bozulmaz sadece saklı paylarını tenkis hükümlerine göre alabilirler.

 73. Avukat bey benimde bir sorum olucak simdi babam akli basi yerindeyken beni evlendirmek yerine ev al diger ev abimin ablamada para veririz dedim babam beni evlendirmek yerine ev aldi tapusunu filn herseyini ben yaptirdim direk gittik mutaitten evi aldim sifir olarak simdi babam vefat etti kardeslerim dava acsa bu evi tapusunu bozdurabilirlermi bana diyorlarki ev sende kalsin bunu resmiyete dokmeye gerek varmi sorum buydu

  • Danışma ücretlidir. Ücretini yatırmanız halinde sorunuz yanıtlanacaktır.

 74. Merhaba benim kayinpederim bes alti sene once babasindan kalan suanda cok degerli olan sekiz donum tarlayi kiz kardeslerine verip kendine eski kohne iki evi almis. Var olan evlerin daha degrrli oldugunu dusunmus ve suandada yanlis yaptigini kabul etmiyor benim istedigime veririm diyor biz cocuklari olarak bir dava acabilirmiyiz hakkimizi alablrmiyiz

  • Kendisi dava açabilir fakat aldatılmadan sonraki 1 yıllık süreyi geçirmiş bu nedenle hakkınız var görünmüyor ama yine de avukattan randevu alarak tapu kayıtlarını inceletebilirsiniz.

 75. Babam 2001 rahmetli oldugunda 17 yaşındaydım annem babam dan kalan tapuları kız kardeşleri ile pay etmiş , babamın üzerinde n devredimenlerin parsel numaralarını nasıl bulabilirim ve hakkıma düşeni nasıl alabilirim bu işlemler 2004 te devrelmis

 76. Merhaba Tevrat bey,
  Oncelikle yazilarinizi cok faydali buluyorum ve cok tesekkur ederim.
  Benim sorum şu; babannem hayattayken 2014 subatta kendisine ait evi torunu yani bana satış gosterdi. Cunku evi bana vermek istiyordu. Bu satisi hayattayken yapti ve 2016 kasimda vefat etti. Bu satis gerceklesirken akli dengesi yerinde olduguna dair saglik raporu ve 2 sahit ile satis islemi gerceklesti.
  Babannemin vefati uzerinden 6 ay, tapu satisinin uzerindense yaklasik 3,5 yil gecti. Amcam ve babam evi benden almak icin dava acabilir mi

  • Gerçek bir satış yoksa bağış var demektir ve bu halde diğer mirasçılar haklarını dava açarak alabilir.

 77. Tevrat Bey,
  Tahminimce; tapu – satış vb. işlem olsaydı muris muvazaası olduğu tarafımızdan kolayca ispatlanacağı ve iptal edileceği (bir avukata danışılarak) öğrenilmiş ve bundan dolayı Muris notere götürülerek vasiyet yaptırılmıştır. (Kendisi gitmiş değil).
  Her ne kadar ortada tapu işlemi yoksa da vasiyet ile bağışlamış gibi yaptırılmıştır ve üstelik murisin okuma yazması yokmuş gibi gösterilip (kendisine böyle beyan ettirilip) imza yerine parmak bastırılmak suretiyle… (Ki imza örnekleri var, sadece okul mezunu – diplama sahibi değildi merhum).
  (Yine tahminimce, prensip olarak mahkemelerin olabildiğince vasiyetin yerine getirilmesinden yana olmasından yararlanmak ve diğerine göre iptalini zorlaştırmak istemişler)..
  Kısacası miras muvazaası sadece tapu işlemlerinde mi olur yoksa vasiyet yoluyla olursa da bundan bahsedilebilir mi?, Vasiyetin iptali davasında da bu kavram ileri sürülebilir mi?
  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 78. Merhaba Tevrat bey,
  Biz 3 kardeşiz annemden kalan bütün mallardaki hakkımızı erkek kardeşime tapuda satış göstererek devrettik. Annemin vefatından sonra kardeşimin evinden yaşıyorduk ,biz evlenene kadar bize bakmasına karşılık verdik. Biz evlendik ve benim eşim mallarınızı geri alın diyor , ne yapabilirim. Mallar şuan çok değerli , Diğer kız kardeşimde erkek kardeşimin yanında ve onun tarafında oluyor.çok teşekkürler

 79. slm avukat bey
  kayınpederım yaklaşık 40 gun önce vafat ettı.1 oğlan 2 kız üç çocuğu var.yaklaşık 12 yıl önce maddı değerı yuksek olan arazıyı eşime satış yoluyla babası vermiştı.eşim de 3 yıl kadar önce bu arazıyı sattı.
  bıkaç gun önce öğrendıkkı eşimin sattığı arazıyı alan kişiye ve eşime mal kaçırma davası açmış ablalarından bırısı.
  bu dava nasıl sonuçlanır bılgı verırsenız sevınırım…

 80. Tevrat bey iyi günler ;
  babam ile amcam kendilerine miras kalan arazi ve evleri ortak olarak bölüştüler. halama hiç bir hak tanımadılar. Halamda ihtiyacı olmadığı için sorun çıkarmadı. şimdi babam kendi payına düşen arazileri satılığa çıkardı 1 tanede tarla sattı yakın zamanda evide satacak. kimse engelleyemiyor. alkol ve kumar borçları var bilğim kadarıyla. Halam bu satışları engellemenin tek yolu kendi hisseleri olduğunu ve bana vekalet vererek haklarını almamı dolasıyla babamın tapuları üzerinde hissedar olmamı istiyor. kadostra 5 yıl önce geçti ve bildiğim kadarıyla 10 yıl itiraz sürem varmış. Ama şimdi bu durumda amcam itiraz ediyor. Tapular yeniden bozulup taksim edilirse baban benim yatırımlarım üzerinde hak iddia edecek ben arazi üzerinde ev yaptım yerleştim ( eski evi tamir ettirdi ). benim sormak istediğim eğer vekaleti alırsam mevcut tapuları bozmadan her ikisine ayrı ayrı ortak olma imkanım yokmu zira benim amcamın arazilerinde gözüm yok sadece babamın tapularına ortak olup satış yapmasının önüne geçmek istiyorum

 81. merhaba irfan bey. anneannem 2004 dedemde 2007 vefat etti.dedem ve dayım 2006 bütün mallarını annemden imza alarak dayımın üzerine geçirdi dayım anneme ben sana mirastan vericem diyyerek kandırarak atırdı. fakat şehirdeki 2 katlı olan ev dedemle anneannemin üzerineymiş şimdi bize bazı tanıdıklar siz mirasçısınız evi satamazlar diyorlar bize bir yol gösterirmisiniz

  • Aynı soruyu tekrar tekrar yazıp meşgul etmeyin. Bu soruyu okumamı sağlamaz. Aksine ısrarla aynı soruyu sormanız tarafımızdan silinmesine neden olur. Neden sorumu sildiniz ya da cevaplamadınız şeklinde sormayınız. Burada amacımız yol gösterici olmak yoksa danışmanlık vermek değil. Sorulara yanıt verme gibi mecburiyetimiz bulunmadığı gibi size sorunuza yanıt olma hakkı vermez.

 82. merhabaTevrat bey. anneannem 2004 dedemde 2007 vefat etti.dedem ve dayım 2006 bütün mallarını annemden imza alarak dayımın üzerine geçirdi dayım anneme ben sana mirastan vericem diyyerek kandırarak atırdı. fakat şehirdeki 2 katlı olan ev dedemle anneannemin üzerineymiş şimdi bize bazı tanıdıklar siz mirasçısınız evi satamazlar diyorlar bize bir yol gösterirmisiniz bu durumda mirasçı oldugumuzu nasıl ortaya çıkaeabiliriz

 83. Merhaba;
  Dedem ve anneannem aynı yıl içerisinde vefat ettiler. ikisi de yaklaşık 80 yaşında idiler.2 dayım .vefat eden bir teyzem ve annem olmak üzere 4 kardeşler.dedem vefat etmeden bir kaç ay önce büyükçe bir arazisini dayımlar, annemlerden kaçırmak amacıyla alakasız birinin üzerine satış gerçekleştirmişler.Bağış olma ihtimali de bulunuyor.Bu şekilde daha önceleri de arazi almışlıkları vardı.Biz bunlar için dava açsak kazanma ihtimalimiz var mıdır,var ise yüksek midir?Zaman aşımı falan var mıdır bu tür davalarda?Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Tapudaki işlemin niteliğine göre ( satım, bağış, muvazaa) yanıt değişir.

 84. Merhaba, mart ayında babam vefat etti ve agustos ayında mahkeme aracılığıyla bütün mirasını anneme biraktigini ogrendik .Bu benim evlat olarak zoruma gitti benim öğrenmek istediğim itiraz edebilirmiyim?Ne yapmam gerek?
  4 kardeşiz yurtdışında yaşıyoruz kardeşlerim konuyla fazla ilgilenmiyor .

 85. İyi günler biraz uzun olacak Ama cevap verirseniz çok sevinirim olay biraz karışık bizde tam olarak anlamadık bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Şuan bizim oturduğumuz müstakil ev ile yanımızda 2 amcamın oturduğu 3 katlı apartman var. Bu evler aynı Arsa üzerinde. Eskiden dedem bu müstakil evde oturuyor yandaki apartman yokmuş. Babam almanyada çalışıyor evin parasıda babam tarafından veriliyor. Babam geldiği zaman dedem de yandaki apartmanı yaptırıyor(fakat şöyle o apartmana yapım izni çıkmıyor ve dedemde nasıl yaptıysa artık bu müstakil evi tapuda yıkılmış gösteriyor ama ev yıkık değil ve biz oturuyoruz) apartmanı yaptırdıktan sonra Ölmeden önce üst katı 1 amca alt katı bir amcamın üstüne yapıyor. Biz tapuyu İstediğimizde ise bişey söylemiyordu. Bu arada müstakil evimizin Belediyede kaydı var ve elektrik su bizim adımıza. Tapuya gittiğimzde bizimle ilgilenmiyor. Nasıl bi yol izleyebiliriz. Mümkünse mahkeme son çözüm olsun

 86. Merhaba, dedem vefat etmeden önce bankada bulunan parasını çekip amcama verdi amcam ise o kadar yüklü miktarda parayı kazandığını ıspat edebilecek bir mesleğe ve vergiye tabi değildir bu durumda diğer kardeşler o parayı yasal yollar ile bozabilir mi?

  • Para dedenizin ve parasını dilediğine verebilir siz de kendi paranızı istediğinize verebilirsiniz, hayattaki birinin mirasçısı olmaz, öldükten sonra mirasçısı olur. Hayattaki adamı diri diri öldürmek de nedir ? Siz dedenizin malına hayatta iken ortak mısınız ? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Kanunun iptal ettiği sağlar arası işlemler sınırlıdır ve bunlar arasında sizin sorunuzdaki işlem yoktur. Detaylı bilgi için avukattan danışmanlık alabilirsiniz.

 87. Slm kardeşimle ortak tarla aldık ben yurtdışıydım tapu kardeşimin üzerine aldı .ortak aldıgımız tarlanın bana düşen payımı vermiyor.saygılarımla

 88. Merhaba Tevrat Bey,Merhaba Biz 5 kardeşiz babamdan kalan tarlalardaki hisselerimizi hepimiz kardeşimize devrettik. Tapuda “Satış yoluyla Pay Temliki” yazıyor.Biz para falan almadık , tarlalar çok değerliymiş , kardeşimiz bize bundan bahsetmedi, bizi kandırarak tarlaları aldı. Biz dava açıp , malllarımızı geri alabilirmiyiz.

 89. merhaba eşim ile annesi daire alıyorlar eşim ödüyor kredisini fakat tapu annesinin üzerindeydi. daha sonra satış yaparak eşimin üzerine verdi . fakat birde abisi var hiç bir katkısı olmadığı gibi evin yarı payını para olarak istedi eşimde kredi çekti ve ödedi. ilerde annesinin ölümünden sonra herangi bir dava açabilir mi eğer acabilirse ne gibi önlemler alabiliriz.

 90. Babam 2011 yılında vefat etti. Anneme bir dairenin %50 hissesi miras kaldı,
  Annemin kendine ait bir dairesi daha vardı. Annemin üzerinde ki 1 daire ve 1 bir dairenin 1/4 hissesi kardeşimin üzerine yapılmış. Annem 78 yaşında, yatalak ve Alzheimer hastalığı olmasından dolayı yaklaşık 300 bin tl gibi büyük bir paraya da ihtiyacı olamayacağını, kardeşimin benden mal kaçırmak için yaptığı bu satışların iptali için itiraz yolu olur mu? Kardeşime karşı mal kaçırma, dolandırıcılık gibi konularda dava açabilir miyiz?
  (kardeşim anneme kendi evinde bakıyor ve bakım aylığı da alıyor devletten,)
  Bu konuda yapılabilecek bir şey varsa hukuk davamızı yürütmeniz için irtibata geçeceğim.

  • Anneninizin vefatından sonra muvazaa davasını açabilirsiniz. anneniz hayatta iken bu dava açılamaz.

 91. Siz cevap verene kadar annem vefat etti. nasıl bir iş ciddiyetiniz var sizin. yazıklar olsun. hadi yaşarken dava açmak gerekiyorsa. yazık yazık. birde avukatım diye geçiniyorsunuz. insanlara böyle cevap vermeyerek mi yardım ediyorsunuz. aferin size.

  • Rumuzla yazan kişi, bu web site bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki danışmanlık hizmeti verilmemektedir. Dediğiniz gibi hukuki sorununuz size göre acil ise bir meslektaşımın ofisine giderek, danışma ücretini ödeyerek hukuki destek alabilirsiniz. Saygısız üslubunuz nedeniyle sizi kınıyorum. Cevap vermek size bir lütuftur bizim için zorunluluk değildir. Türkiyede mal satımı ve hizmet sunumunun karşılığı ücreti ödemeden bu şekilde hesap sorar tarzda ifadeleriniz maksadını aşar niteliktedir. Bilgisayaraınızın ip adresi sistemde görünmekte ve tarafımızca da bilinmektedir. Bu sayfalarda paylaşımlarımız nedeniyle binlerce kişi tarafından takdir edilmemiz bizi daha da azimli kılmaktadır. Hukuki sorunuzu avukattan danışmanlık hizmeti satın alarak gidermenizi öneririm.

 92. Merhabalar annem sağ 2 kardeşiz kız kardeşime miras vermek istemiyor ne yapması gerekir teşekkürler

  • Mirastan red gerekçeleri kanunda yazılı. Bunlardan biri mirasçı adayının murisin canına kasdetmesidir. Yasa mirastan reddi zor koşullara bağlamıştır. Gerisi mirastan mal kaçırma anlamına gelir ki iptali mümkün.

 93. Öncelikle şimdiden teşekkür ederim
  Babama ait olan müstakil evin (başka mülkü yok) tapusunu benim üzerime yaptırmak istiyoruz (özel sebepler var)Diğer 4 kardeşim dava açarsa sadece saklı paylarını almalarını nasıl sağlarım
  Bağış olarak alırsam ciddi vergi ödeyeceğim dava açılırsa Komple iptal mi olur
  Yoksa payları yarıya mı düşmüş olur
  İyi çalışmalar

  • Bağış mantıklı görünüyor, diğer türlü tamamından oabilirsiniz.

 94. İyi çalışmalar
  Dedem ölmeden önce ona bakıcılık yapan oğluna 2 taşınmazın tapusunu vermiştir.Dedem Akli meleke raporu ve noter onaylı vekaletname ile devir işlemlerini gerçekleştirmiştir. Her iki tarafın şahitleride mevcuttur. Dedemin bir kızı muris muvaazası davası açmıştır. Fakat oğlu zaten taşınmazları satmıştır. Bu durumda dava hangi taraf için olumlu sonuçlanacak yada sizin tecrübeleriniz nelerdir?
  Teşekkür ederim

  • Dosya içeriğini görmeden yanıt vermek mümkün değil. Yargılama, geçerli bir akıl yürütme sonucu hakimin doğru diye adlandırılan ikna olduğu sonuçtur. Elbette hakimin çıkarımı kanıtlama süreci sonrası olacaktır. Bu nedenle, yargılamada delillerinizi, agümanlarınızı süresi içinde mahkemeye sunmanızı öneririm.

 95. İyi çalışmalar Tevrat Bey ve Değerli Çalışma Arkadaşları.
  Babaannemin vefatının üzeirinden 7 yıl geçmesine rağmen babam ve amcalarım babamız ölmeden mal paylaşılmaz miras oldugu gibi dursun babannemin üzerine olan 2 daireye ihtyacı olan geçsin otursun herkesin yeri belli demişlerdir. Fakat dedemin üzerine olan bir apartman dairesini amcam dedemi kandırarak akli dengesi yerindedir raporu alarak kendi üzerine geçirmiştir. Kalan tarlalarıda rızamız ile ona devir ettirmez isek babanneden kalan diğer 2 daireyi orada mirasçı oldugu icin satışa çıkartmak ile tehdit etmekte. Dedemin yaşı 70 üzeri amcama yaptığı satışın iptali sağlanabilir mi?

  • gerçek bir satış olmazsa bağış var sayılır ve bu halde satış muvazaalı olduğu için dava açanlar yönünden payları iptal edilir.

  • Satışın iptali akli melekelerinin yerinde olmadığı ya da gerçek bir satış olmadığı iddiasının ıspatlanması ile sağlanabilecek ya da dava reddedilecektir.

 96. miras bırakan sağlığında tüm mirasını satabilirmi?

  • Kişi kendine ait tüm malvarlığını satabilir, parasını alıp harcayabilir, ruhsal hastalık değilse çöpe de atabilir. Mülkiyet hakkı sahibine, Roma hukukundaki deyimle ifade edecek olursak ‘usus abusus fructus’ yani malını kullanabilir, gelirinden yararlanabilir, malını yok edebilir, terk de edebilir. Özetle, mal sahibini köle yapmaz, onu kısıtlamaz aslolan kişidir, mal değil.

 97. Merhabalar Sayın Tevrat
  Öncelikle karşılıksız hizmetleriniz ve emekleriniz için çok teşekkürler. Soruları ve cevaplarınızın tamamını okudum ancak benimkine benzer bir soruna rastlayamadım. Eğer yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım. Durumum şöyle ki;
  Annemler 5 kardeşler. 3 erkek 2 kız. Dedem ve aneanem 1991 yılında peşpeşe vefat etti. yıllar sonra dayımlar ve annemler sözlü olarak miras paylaşımı yaptı. Bu paylaşıma uygun oarak Dayımlar dedemin en ve çok çok değerli arazisinin tapusunu resmi satış yoluyla üzerlerine alıp ifraz ettiler ve 3 e böldüler.
  Ancak sonradan ortaya çıktı ki annemlere kalan arsada yabancı hisedarlar mevcutmuş (biz tapumuzu almak isteyene kadar bu durumu kimse bilmiyordu) . Bu yüzden bu arsanın tapusunun temiz olarak anneme ve teyzeme teslim edilmesi mümkün değil. 2 dayım yapılan sozlu anlaşmayı inkar etmemekle birlikte arazi ifraz edilip, 3 dayım da her biri sadece kendine ait arsalara kavuştuğu için mağduriyetimizi gideremiyorlar.
  Çok uzattım kusura bakmayın. sonuç olarak annemler yaptıkları sozlu paylaşıma binaen rızaları ile yaptıkları tapu satışı için, kendilerine verilen soz yerine getirilmediği için muriz muvazaası davası açabilir mi?
  Saygılarımla

  • Tapu kayıtlarına bakılmadan yanıt verilmesi mümkün değil.

 98. İyi günler
  Babaannem sağ. 4 tane dairesi bulunuyor. Babam ve annem kendisine baktığı için bir daireyi babamın üzerine geçirmek istiyor. Babaannem vefat edince halamın dairede hakkı oluyor mu ?

  • Mirasçılardan mal kaçırmaya yönelik taşınmaz satışları muvazaa sebebiyle iptali edilebilmektedir.

 99. Tevrat bey ilginizden ve yardimlarinizdan dolayı tesekkurediyorum. Benim şöyle bir sorum olucak annem dedemden önce rahmetli oldu dedemde 2015 te rahmetli oldu 2013 yılında iki katlı evini dayima hibe olarak devretmis devir yapildiginda dedem 85 yaslarindaydi konuyla alakali itiraz sansimiz varmi bununla ilgili nasıl bir yol izlerim. Birde bu gibi durumda zaman aşımı mevcutmudur.tesekkurederim iyi calismalar dilerim

  • Hibe durumunda tenkis davası ya da muvazaa olgularının dikkate alınarak tapu kayıtları, tanıkların, tarafların iradeleri birlikte değerlendirilerek düşünülmelidir.

 100. Merhaba babam ve 3 kızkardeşi var.Köydeki tarla ve ev 4 hisseli.Babam ve annem 5 yıl önce vefat etti tapuya bildirdik.(bizde 5 kardeşiz)Muhtemelen tarlaların değeri fazla değil toplam 20 dönüm dür.
  Hayatta olan babamın kardeşi halam kendi hissesini bana (hibe )devir etmek istiyor.Kardeşlerimde biliyor.Tarlamız köyde artvinde.Ben antalya manavgatta Halam istanbulda yaşamakta.Halamın 4 çocuğu var eşi de 10 yıl evvel vefat etti.Sizce nasil bir ‘yi izlemeliyim,Ne yapmalıyım

  • İstanbul dışı dosyalarla ilgilenmeye iş durumumuz elvermediği için üzgünüm, Bulunduğunuz ildeki avukatlardan elinizdeki belgeleri ibraz ederek hukuki destek almanızı öneririm.

 101. merhaba
  umarım bir cevap alabilirim. Sorunum şöyle dedem köydeki her şeyini satıp İstanbul’a geliyor. En büyük oğluyla birlikte iki katlı alt katı dükkan olan bir bina yapıyor herkes kendi parasıyla bir daire yapıyor yani.Amcamin parası yetmeyince dükkani da kendisi yapıyor çünkü diğer amcamlar yardımcı oluyorlar. Dedem evi bitirdikten sonra babam annem kardeşim ve diğer amcam toplamda 7 kişi bir dairede yaşadık yillarca. Oğluna güvenerek hiç bir şekilde tapuyla ilgilenmiyor. kendi parasını paylastirmiyor. Ama babam ve annem evin içine baya para harcayıp evi ev yapıyor hatta amcamın kapılarına kadar yardımcı oluyorlar neyse uzun yıllar evin vergisini amcam ödüyor dış cephesini amcam yaptırıyor falan tabi bu sürede babam ödemiyor sorumsuz bir insan olduğu için dedem babaannem ölüp gidiyor annem babam ayrılıyor bizimle kalan amcam evleniyor ev boş kalıyor. son 2 senedir surekli amcam evi kiraya vericem zaten vergileri odemediniz zaten dış cepheyi odemediniz evi kiraya vericem eşyalarınızi alın diyodu annem vergi borcu dış cephe ne kadar şimdi şöyle ödeyelim dedi kaç defa oralı olmadilar şuan evimizdeki bütün eşyaları atıp ya da vermişler birilerine annem babam şuanda sessiz bir şey diyemiyolar ne yapabilirim dava açabilir miyim? bütün herkes biliyor ki o ev babam ve annemin ama kimse amcama sen napiyosun diyemiyor ben de diyemiyorum kendimi yalnız hissediyorum hukuksal olarak hakkım nedir ogrenebilirsem ona göre bütün gemileri yakacağım 🙂 teşekkürler

  • Baro adli yardım komisyonuna evraklarınızla başvuru yapabilirsiniz. Av. Tevrat DURAN

 102. İyi çalışmalar .. ben sadece şunu öğrenmek istiyorum eğer böyle bir şey hukuk sistemimizde mümkün derseniz hakkımı arıycam.. ben 40 yaşında bir bayanım bir devlet okulunda müdür Yardımcısı ve boşanmış 8 yaşında bir kız çocuğuna sahip bir anneyim.. evet işim maaşım da var ama babamın manevi desteğini ne büyürken ne de hayatım boyunca yanımda bulmadım sadece işe girene kadar icrayla maaşından zorla kesilen cüzi bir miktar nafaka alabildim şimdi aradan geçen bunca zaman içerisinde çok zor günler ve büyük acılar yaşadım ve hepsinin tel sebebi bir babanın yokluğuydu.. şimdi maddi sıkıntılar da yaşamaktayım kendisinden destek alıp alamayacağımı öğrenmek için onu aradım ancak gerçekten büyük bir anlayışsızlık ve acımasızlık ile reddedildim.. kısacası benden sonra sahip olduğu kızlarının önüne cömertçe serdiği hiçbir imkanı bana tanımadı.. maddi veya manevi tazminat davası açma ve bir sonuç alma ihtimalim var mı? Teşekkürler

  • Aile hukukuna dair paylaşımlarımız bulunmadığı , yorum yaptığınız konu başlığının miras hukukuna dair olduğu için sorunuza yanıt veremiyoruz. Av. Tevrat DURAN

 103. tevrat bey iyi calismalar dedem almanyaya 60 lı yillarında gitti 2006 yılında vefat etti vefatından cok zaman önce söylemelerine dedem kredi çekerek almanyadan mülkaliyo kredinin çoğunu ödedikten sonra krediyi ödemekte zorlaniyo ortancı dayımda dedeme baba kalan taksitleri birak ben öndeyim burayı benim üstüme yap bende türkiyedeki yerlerinden birsey istemiyorum benim turkiyedeki haklarımdan bisey istemiyorum diyerek 5 kardeşiyle almanyada soylemelerine göre anlasiyolar noter huzurunda yanliz anneme bu anlasmanin hicbir yerinde yok annem icinde senoturduguna say sana cok yarsim ettik gibisin den seyler soyleyerek annemi saymiyolar annem geçen sene vefat etti bi 3 kardesiz biz turkiyedeki ve almanyadaki yelerimiz le alakali nasil bi ilerleme salaya biliriz yani dedemin ogluna sattigi yerden annem hak alabilirmi almamiz icin ne yapmamiz gerekiyo yardim olursaniz cok sevinirim uzun oldu üzgünüm okudugunuz icin COK TEŞEKKÜR EDİYORUM SİZLERE

  • Taşınmazın buluduğu yerdeki bir avukattan hukuki destek almanızı önermek isterim. A.Tevrat DURAN

 104. Merhabalar dedemiz ilk eşinden olan çocuklarından mal kaçırmak için tüm mal varlığını ikinci eşinin erkek kardeşine satış yapmış olarak göstermiş sonradan ikinci eşi malları üzerine almış bu durumda ilk eşinden olan çocukları miras alabilirler mi?

  • Muvazaa nedenine dayalı tapu devirlerinde zamanaşımı süresi bulunmamaktadır.

 105. İyi günler Av bey bizim bir sıkıntımız var eşimin babası kendisine annesinden kalan evi oğluna satmış yani benim eşime 1995 de .Kayın peder 2002 de vefat etti benim eşim de 2010 da vefat etti birtane de kızım var bu senede anneleri vefat etti. Birde artık mirasa dahil olan bir ev daha var iki ablası bana bu kalan evden feragat etmemi aksi taktirde tapusu eşimin üzerine olan evden paylarını istiyceklerini söyledi bu durumda ne yapabilirim bu gibi durumlarda zaman aşımı falan yokmu yada böyle bir şey bana yol gösterebilirmisiniz lütfen

  • Muvazaa nedenine dayalı tapu devirlerinde zamanaşımı süresi bulunmamaktadır.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir