İşçinin kişisel ya da özel nedenlerle istifa dilekçesi vermesi

İşçinin kişisel ya da özel nedenlerle istifa dilekçesi vermesi iş hayatında rastladığımız bir durumdur. İşçi işyerinden ayrılmak isterse ya da işverenin isteği ile işi bırakırsa muhasebeden “kişisel nedenlerle” istifa ettiğini yazan dilekçe vermesi istenmektedir.
İşçinin istifa dilekçesindeki iradesinin fesada uğratılması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yani işçiye zorla-talimatla istifa dilekçesi yazdırılması sözkonusudur. İşverenin tazminatların derhal ödeneceği sözünü vermek ve benzeri baskılarla işçiden yazılı istifa dilekçesi vermesini talep etmesi ve işçinin buna uyması halinde gerçek bir istifa iradesinden bahsedilemez. Bu halde feshin işverence gerçekleştirildiği kabul edilmelidir. O halde işçinin (şartları varsa) kıdem ve herhalde ihbar tazminatı hakkı doğacaktır.
İşverenin baskı uygulaması sonucu işçinin el yazısı ile ya da hazır dilekçeye imzasının alınması şeklinde düzenlenen istifa dilekçesine değer verilemez. Bu gibi hallerde feshin işverence gerçekleştirildiği bununla birlikte işveren feshinin haklı olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. Yani işveren haklı olarak işçinin işine son verdiğini kanıtlaması gerekir aksi halde ise işçi tazminat haklarını dava ederek alabilecektir. 11.11.2017
AV. TEVRAT DURAN
+905532548134

Tavsiye Edilen Yazılar

2 Yorumlar

  1. Merhaba, 7 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. 4 sene önce gurbetçi olan eşimle evlendim. Türkiye de yaşamaktaydık. Ancak eşim türkiyenşartlarına alışamadığı için çocuğumla birliktentekrar yurt dışına yerleşti. Bende gitmek durumundayım. Tazminatımı alabilmemin bir yolu var mıdır? Teşekkürler.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir