İş Mahkemelerinde şahit delili;işçi davasını şahit dinletmeden kazanabilir mi ?

 • AV.TEVRAT DURAN
  AV.TEVRAT DURAN

  İşçiler davasında haklı olduklarını bu nedenle de mahkemenin haklarını vereceğini düşünerek dava açarlar. Yalnız işçi arkadaşına kimse şahitlik yapmak istemez, isminin dilekçeye yazılmasını istemezse ne olacak. Ya da şahit arkadaşı delil listesine isminin yazılmasını kabul etti fakat dava açıldıktan sonra  şahit mahkemeye gelmedi gelmek istemiyor. Peki işçi davasını kaybedecek mi ? Yaptığı masaraflar boşa mı gidecek, ya hakkı işyerinde mi kalacak ?  Bu soruya açılan davada hangi alacağın istendiğine göre yanıt vereceğiz.
 • İşçi örneğin ‘fazla mesai’ alacağını talep etmiş ve elinde yazılı delili de yok; şahit de mahkemeye gelmedi bu halde işçinin açtığı dava İşverenin yemin etmesi durumunda reddedilir. Bu halde mahkeme masrafları davayı açıp şahit getrmedeği için işçiye yükletilir.
  Diğer seçenekte;
 • İşçi izinlerini kullanmamış işten de çıkıp izin ücretini istemişse o halde işyeri işçisinin izinlerini kullandığını işçinin imzasını taşıyan belge ile ıspatlamak zorundadır. Bu halde işçi şahit göstermese, gösterse de şahiti mahkemeye gelmese bile işçi davasını zamanaşımı süresinde de açmışsa davayı kazanacaktır
 • Peki şahit bakımından mahkemeye gelmemenin cezası ne olacak ?
  6100 sayılı yasanın ‘Çağrıya uyma zorunluluğu’ başlıklı 245. maddesine göre;
  MADDE 245 – (1) Kanunda gösterilen hükümler saklı kalmak üzere, tanıklık için çağrılan herkes gelmek zorundadır. Usulüne uygun olarak çağrıldığı halde mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanık zorla getirtilir, gelmemesinin sebep olduğu giderlere ve beşyüz Türk Lirasına kadar disiplin para cezasına hükmolunur. Zorla getirtilen tanık, evvelce gelmemesini haklı gösterecek sebepleri sonradan bildirirse, aleyhine hükmedilen giderler ve disiplin para cezası kaldırılır.’ Bu şahitin cezasıdır.
 • Hangi davalarda şahit gerekir hangi davalarda şahit gerekmez sorusunu dava türlerine göre vermek gerekir ki bu listeyi   uzatmak mümkün. Siz işçi davalarında uzman avukata başvurun yeterli yanıtları alacaksızın.  Delillerinizi yazılı olarak elde etmeniz, saklamanız sizi şahide mahkum etmez ; şahitle uğraşmadan şahidi de uğraştırmadan kolaylıkla davanızı kazanabileceksiniz. 17.4.2016

AV. TEVRAT DURAN,
İSTANBUL HALKALI-İKİTELLİ
adres ve Randevu almak için
 
 
T.C YARGITAY
22.Hukuk Dairesi
Esas: 2014 / 34332
Karar: 2016 / 5995
Karar Tarihi: 01.03.2016
ÖZET: Mahkemece davalının cevap dilekçesinde bildirmiş olduğu tanıklar dinlenerek karar verilmesi gerekirken, tanıkların dinlenmeden eksik incelemeye dayalı olarak hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.(4857 S. K. m. 41) (1475 S. K. m. 14)
Dava ve Karar: Davacı, kıdem tazminatı ile fazla çalışma ücreti alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
Davacı İsteminin Özeti:
Davacı vekili, davacı müvekkilinin davalı işyerinin kuruluş tarihi olan 2009 yılından itibaren çalışmaya başladığını, mağazanın her biriminde görev aldığını, aldığı en son net ücretin 1.000,00 TL olduğunu, yasal haklarının ödenmemesi nedeniyle 21.09.2012 tarihinde ihtarname göndermek suretiyle sözleşmeyi feshettiğini, davalının ise bu tarihten sonra 01.10.2012 tarihinde ihtarname çekmek suretiyle davacı işe gelmiyormuş gibi işlem yaparak sözleşmeyi feshettiğine dair ihtarname gönderdiğini, davacının işyerinin açılışı aşamasında sabah 09.00’dan ertesi sabah 05.00’e kadar 15 gün bu şekilde çalıştığını, işyerinin faaliyete geçmesinden sonra ise çalışma saatlerinin günlük 10.00-22.00 saatleri arası olduğunu, yaz mevsiminde çalışmaların 23.00’e kadar sürdüğünü, satış danışmanlığı dışında ayrıca davacının çevre illere ürün teslim ve montaj işi için gittiğini, özellikle Elazığ iline ayda 2-3 defa gittiğini, söz konusu günlerde çalışmasının günlük 20 saati bulduğunu, ancak fazla çalışma ücretlerinin ödenmediğini, fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla kıdem tazminatı ile fazla çalışma ücreti alacaklarının tahsiline karar verilmesini talep etmiştir.
Davalı Cevabının Özeti:
Davalı vekili, davacının belirsiz iş sözleşmesiyle müvekkil şirkette satış danışmanı olarak 15.12.2009 tarihinden iş sözleşmesinin davalı tarafından 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II-g maddesine dayanılarak haklı nedenle feshedildiğini savunarak davanın reddini talep etmiştir.
Mahkeme Kararının Özeti:
Mahkemece davanın kabulüne karar verilmiştir.
Temyiz:
Kararı süresi içinde davalı vekili temyiz etmiştir.
Gerekçe:
Mahkemece davalının cevap dilekçesinde bildirmiş olduğu tanıklar dinlenerek karar verilmesi gerekirken, tanıkların dinlenmeden eksik incelemeye dayalı olarak hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, sair yönlerin şimdilik incelenmesine yer olmadığına, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 01.03.2016 gününde oybirliği ile, karar verildi. (¤¤)

Tavsiye Edilen Yazılar

96 Yorumlar

 1. ne kadar kotu bir yasa sahit olmaya herkes korkuyor bu nedenle is verenler bu acigi kullanarak is ciyi 12 saat haftanin 6 gunu calistiriyor yani hem devleti hem ssk yi hemmde milleti somuruyor hrmde adaleti kandiriyor

  • Şahit en son delildir fakat bizim mahkemelerde iş davalarında hep ilk delil olarak kullanılıyor. Buna neden olan yasa değil uygulamadaki aksaklıktır. Şöyle bir önerim var; her işyerinde parmak basma sistemi olsa ve bunun tek bir merkezi olsa dışarıdan müdahale olmasa giriş çıkış saatleri net belirlenir ve şahite gerek kalmaz. Şahitlik yapmaktan çekinen bir milletiz. Şahiti de düşman gören bakışımız var.

 2. merhabalar tevrat bey.ben hayatımda ilk defa bir iş mahkemesinde iş yeri adına şahitlik yaptım.çok heyecanlıydım.hakim o kadar soru sordu ki bir iki ifademi aşırı heyecanla yanlış vermişim.bana iki yıl önceki mesaileri sordu.iki yıl önce kadar bankaya yatan mesailerin elden alındığı kanaatiyle o şekilde ifade verdim.öyle sanıyordum. ve sonradan farkın vardım ki bankaya yatıyormuş.birde yol parası miktarını yanlış söylemişim..iş yeri bölge sorumlum sıkıntı olmaz dedi ama ben rahat değilim…iki ay sonraya ertelendi mahkeme.kasım ayında..ne yapmam gerekiyor sorun olurmu yoksa o verdiğim ifadeleri düzeltmelimiyim.

  • İş mahkemesindeki tanıklığınız ile ilgili olarak bilginize başvurulmuş. Tanık olarak 2. defa davet edilmezsiniz. Ama içiniz rahat olsun isterseniz doğruları dilekçe ile mahkemeye verebilirsiniz. O zaman tekrar dinlenme durumunuz olasılık içinde.

   • çok teşekkür ediyorum tevrat bey.peki tekrar dinlenmek için dilekçe verirsem benim açımdan ceza bakımından bir sıkıntı doğar mı..

    • Yalan tanıklığın cezası var.

     • çok özür dileyerek son bir soru sormak istiyorum.ikinci kez dinlenmek için dilekçe verirsem mi cezai işlem olma olasılığı var yoksa hiç birşey yapmayıp dava sonucunu beklersem mi.ve birde heyecanla yanlış ifade verdiğim zaman da ceza oluyor mu. bunu nasıl kantılarım.yani bilmeden yanlış ifade verdiğimi.bu sorumu da cevaplarsanız minnettar kalırım .teşekkürler.

     • Gerçek bildiğinizi samimi olarak yazılı olarak mahkeme hakimi ile görüşerek dosyaya vermeniz halinde hakim tarafından ihbar edilme ihtimaliniz düşer. Çünkü kenidiliğiniden bu süreçte beyan verdiğinizi inandırmalısınız.

 3. çok teşekkür ederim tevrat bey..

 4. Merhaba tevrat by ben 2003 yılında iş gırdım 2013 de istemedım ama zorla 25 bın iş yeri verdı ve butun alacaklarım aldım diye imza atırdı bana ve işe devam etim cıkarmadı işden 2016 da kendı isteyımle ayrıldım ve dava acmak istıyorum aynı donem calıstıgım arkadslarım cekindikleri icin sahit olmuyorlar bu dutumda dava aca bılırmıyım yada acarsam şahit olmadan kazanma dutumum nedir ilginiz icin cok tskler

 5. merhaba tevrat bey 01/06 1999 da işe başladığım halde 05/10/1999 da sigortam başlatılmış.şimdi tazminatımı almak için başvurunca bu yasayı öğrendim.08/09/1999 dan öncesi ve sonrası varmış.önce girmiş olmama rağmen kurumun bu yanlış bildirimi yüzünden bu yasadan ve dolayısıyla yaş sınırına takılıyorum vede tazminat hakkın olmuyor. e tabiki kurum inkar ediyor bu durumu nasıl ispat edilir bilmiyorum ama sadece şahitlerim var ama yaptıkları yolsuzluğun herhangi bir belgesi yok.zaten belgem olsa sıkıntı kalmazdı.3-5 tane şahidim var 2 si hala kurumda çalışıyor.2-3 tane şahit ne yüzde ile kazanmama yardım eder acaba ona göre dava açayım.Bir kaç muhasebeci arkadaşım kesin kazanırsın diyolar.Ama 2 sene sürer dediler.Yüzde 80-90 kazanma şansın var diyolar.Sizin fikriniz daha önemli avukat olarak yardımcı olursanız sevinirim.

  • Davanızı açınız, tanıklarınız o dönemde bordrolu ise sizin için güçlü delil demektir.

 6. Tevrat bey merhaba.sahitlikle alakalı olarak yukarıdaki yorumlarımla bilginize basvurmustum. mahkemede şahitlik yapmıştım.sonra ifademde hata yaptığımı anladım. doğruları dilekçe ile mahkemeye verebilirsiniz demistiniz..şahitlik yaptığım mahkemeye gitmem mi gerekiyor.nereye basvurmaliyim…yani dilekçeyi hangi makama nasıl verebilirim.bilgilendirirseniz çok sevinirim..

 7. Merhaba Tevrat bey benim yaklaşık 1 yıldır işçi mahkemesinde davam sürüyor sorum şu karşı taraf 1 yıldır her seferinde tanık beyanında bulunuyor ama tanık ne gelmiyor bu daha ne kadar böyle dewam eder acaba

  • 6100 sayılı HMK ‘daki usul hükümlerinin işletilmesi gerekir. Bu konuda avukat desteği alabilirsiniz

 8. Merhaba haklı fesih nedeniyle is akdini fesih edip isyerinden ayrıldım.isveren ahk çıkış kodumu 003 olarak vermis oysa ben belirli süreli is sozlesmemi 4857 sayılı kanunun 24 .maddesi uyarınca verdim..kıdem tazminatımı ödemiyor.çalışma bakanlığına şikayet ettim onlarda inceleme yaptılar..işkur bünyesinde bir çözüm uretemediklerini yazmışlar.is mahkemesine başvurmam gerektiği yazıyor.fazla mesai yaptığına dair sabitim var.ama mahkemede vazgecedebilirler çokta guvenmiyorum..başka da fazla mesaimi ispatlayamiyorum dava acarsam davayı kaybedip ekstra ücret ödemek zorunda kalirmiyim..ne yapmaliyim

  • Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız dava açabilir fakat risk almak istemiyorsanız hiç girmeyin. Kimse yüzde 100 davayı kazanacağını söyleyemez yalan olur.

 9. 3600Kağıdını sskdan aldim işyerine verdim noter ile istifaname gonderdim fakat isyeri odeme yapmadığı gibi bana is huzuru bozmaktan cikis vermisler ayni tarihte …e şahit tutmuslar bu durumda tazminat hakkım riske girer mi

  • Bu durumda iş mahkemesinde dava açmak yolu görünüyor bu işlemleri avukatla gerçekleştirseydiniz muhtemelen başınıza bu gelmezdi.

 10. Merhaba Tevrat Bey,
  2 ay önce çıkarıldığım iş yerine işe dönüş davası açmıştım. Mahkeme Nisan ayına duruşma tarihi atamış ancak o tarihte benim farklı bir şehirde olmam gerekiyor. Mahkemeye vekil olarak avukatım katılabilir mi? Benim katılmam zorunlu mu?
  Bilgilerinizi rica ederim.

  • Hukuk davasında avukatın davaya katılması yeterlidir yemin teklifi isticvap yoksa bu şekildedir.

 11. Tevrat bey merhaba. İşçi sınıfındaki insanlara bir şekilde sıkılmadan yol gösterici tavırda yardımcı oluyorsunuz. Öncelikle herkes adına teşekkür ederim. Durumum şu 2010 yılından bu güne kdr aynı şirkette ssk lı olarak çalışmaktayım. Meslegim grafik tasarım işyerindeki ben dahil tüm çalışanlar asgari ücretten gösterilmekte. Bende bu açıdan sözleşmemi feshedip kıdem tazminatımı almak istiyorum. Şahitsiz olarak davamı kazanabilirmiyim?

  • Övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim,
   Aynı işyerinde nitelikli ile niteliksiz işçinin aynı ücreti alması akla mantığa hayatın olağan akışına yaşam deneyimlerine aykırıdır. Yine işe yeni giren ile kıdemli olanın aynı ücreti aynı değildir. İşverenler, primi az ödemek vs gibi kaygılarla işçinin ücretini asgariden göstermektedir.
   İş Mahkemelerinde dava açıldığında sizin gibi çalışanların gerçek fiili ücretinin tespitinde emsal ücret araştırması yapılmaktadır bu açıda tanığa ihtiyaç yoktur.
   Bu yazıların geniş kitlelere ulaşması için facebook , twitter üzerinden paylaşmayı unutmayınız.
   Benzer bir konudaki yazımı Yazımı okumak için tıklayın

 12. Merhaba tevrat bey herkese bıkmadan cevap vermissiniz çok sağolun benimde bir sorum olacak benim babamın ilk sigorta girişi 1996 ti.son girdiği iş yeri 2005 yılında villada bahçıvan olarak işe girdi ve trafik kazası geçirdi 6 ay raporluydu roporlu olduğu halde aynı yerde 2 ay daha çalıştı annem yaptı işleri.sonra babam raporluda olduğu için memelekete gitti rapor bittiğinde patronu arayıp ben çalışacak durumda değilim sağlık sartlarimdan emekli günümü bekliyorum pirimimde dolu dedi ama patron 3 maddeden çıkış verdi ve tüm haklarimi aldım diye keat imzalatmaya çalıştı imzalamadigimiz.ve ihtar çektik karşı oda ihtar çekti ve babamın inekler vardı onun parasını yatirmisti yillik izin ücreti olarak bu parayı söylemiş ama elinde imzalanmış bir belge yok ben sizin yorumlarınızı merak ediyorum ailem durumları iyi değil biz bu davada haklı cikarmiyiz adalet yerini bulurmu şimdiden çok teşekkür ediyorum

 13. Merhaba Tevrat bey benim durumum çok farklı avukatlığımı yapan şahıs bir sürü dolandırıcılık olayına karıştıktan sonra ortadan kayboldu ben vekalet verirken onun birde ortağı vardı ortağı ilk önce duruşmalarımı artık kendisinin takip edeceğini beni mağdur etmeyeceğini söyledi aradan birkaç gün sonra yanına gittiğimde onun bilgisi dışında vekalet verildiğini davaya bakmayacağını söyledi bugün itibariyle de dosyadan istifasını verdi,efendim ben bu süreçten sonra ne yapmalıyım benim vekillerim olarak her ikisi de görünüyor vermiş olduğum bir para var ve elim kolum bağlanmış durumdayım, saygılarımla iyi çalışmalar

  • Haklı neden olmadan istifa durumunda vekalet ücretinin iadesi gerekir. Ücret almadan istifa eden avukatın istifadan dolayı sorumluluğu yoktur.

 14. merhaba tevrat bey işci arkadaşıma sahit oldum bunun karsılıgında işveren beni işten cıkara bilirmi cıkarsa bile bunu gererekce göstererek bende dava aca bilirmiyim şimdiden tesekur edrim iyi calışmalar tevrat bey

  • Çıkaramaz aksi halde kötüniyet tazminatı da ödemek zorunda kalır.

 15. Merhabalar Tevrat bey. Ben bir şirkette 7 yıldır çalışıyordum . Yıllık zam zamanı geldiğinde 180 personele yaptı bana zam yapmadı. Gidip patronla konustum . Neden zam yapmadığını sordum sana zam yapmiycam dedi ben bant şefi olarak çalışıyorum benim mevkimi değiştirip alt mevkide çalıştırcagini söyledi maaşını dusurucegini söyledi. Bende kabul etmedim sözlü olarak işten cikarildim başka iş bul dedi kendine. Ama bu konuşmalar yapılırken kimse yoktu yanımızda . Bana imza artırmaya çalıştılar kendim ciktigima dair bende kabul etmeyip imza atmadan ayrildim ordan . Dava acarsam kazanirmiyim ?

  • Size yönelik ayrımcılığın yasal müeyyidesi İş Kanununda gösterilmiştir. Şu durumda diğer işçilere zam yapıldığı halde sizin ücretinize zam yapılmamışsa bunun gerekçesini işverenin göstermesi gerekir. Şahitinizin olmaması bu konuda önemsizdir. İşten ayrıldıktan sonra noterden derhal ihtar göndermiş olmalısınız ihmal etmişseniz hemen avukat ile ihtarname çekiniz. 7 yıldır çalışanın işi bırakması olağan karşılanmayacaktır.

 16. Tevrat bey çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden . İhtar cektim geri donus olmadı . Dava acsam kazanma olasılığım varmı

 17. Tevrat bey işyerime çektiğim ihtarname cevabı geldi . Sözlü olarak işten cikarilmadigimi yazmışlar . İşe başlama daveti gonderilmiş aksi takdirde devamsızlık yaptığınız için işinize son verilir . feshedilir denmiş . Bununla ilgili ne yapmam gerek işe başlamalimiyim yoksa hakkımı dava açarak mi savunmaliyim . Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :((

  • Fesh varsa vardır işe davetin samimi olması gerekir. Yok mahkemede delil için davet varsa işe gitmeyin yok elinizde tanıklar delilleriniz varsa yine gitmeyin. Sizi çıkarmadılarsa işe dönün

 18. İyi günler Tevrat bey ben 11 yıl 3 ay çalıştığım şirket ten 20 temmuz 2017 itibariyle noterden ihtar çekip iş haddini fes etim 4857 kanun 24.e fıkrasında fesih yaptım şirket beni 03 kodu ile çıkıs yapmış şirket ı aradım ve sordum bana bu konuda yardımcı olmadı lar sadece yönetim kurulu böyle uygun gördüğü nu söyle diler 1997 yılı sigorta başlangıç 6400 prim günüm var şirket tazminat ve diğer haklarımı ödemedi mahkeme de bu ihbar kıdem fazla mesai izin bayram mesaı lerini alabilirmiyim

 19. Merhaba tevrat bey.06.03.2012 ise giris 25.10.2016 trh de isten patronun taciz ve tehditlerini kabul etmedigim icin isten atildim.akabinde noterden ihtarname cektim haklarim icin.onlarda karsi ihtar cekip sizlesmemi is kanunu 24.madde b bendinden fesih ettiklerini belirttiler.dava actim.ise iade ve kidem ihbar akabindede 6 ay dolmadan savciliga sikayet dilekcedi verip uzlasma kabul etmeyip hakkunda ceza davasi acildi.bu arada yapulan taciz ve tehditlerin ayrimciligin hakaretlerin delilleride cep tel.ses kaydina aldim.1 yildir sikinti oldugundan kendimi ispat edebilmek icin.bunlar hakkunda da savciliga suc duyurusunda bulundular ama savcilik bunun suc olmadigini yazili olarak her iki tarafada beyan etti.tani mahkemede delil olarak kullanilmasi icin bilirkusiye gitti.bu arada cikarildigim is yerinden bir arkadas ta sahid oldu ifade verdi.onuda bur sure sonunda karsilikli anlasma yapmis gostererek isten cikardilar.davalar yaklasik 8 aydir dewam ediyor ise iade .hakaret ekim 2017 de.yalniz bir sikinti oldu sahidim ifade vermek istemiyor.cunku benden para beklentisi oldugunu ifade etti.davamin gidisati ne olur.bu sahidin ac gozlu davranisi ve ifade vermek istememesi davalari etkilermi

  • Bu sınıf davalarda temelde ıspat yükü işverendedir. Dosyayı görmeden söz söylemek imkansız. Avukat meslektaşlarımdan birinden hukuki destek alınız.

 20. Merhaba davamda sahit beyan ettim ama simdi hicbiri sahitlige yanasmiyor. Sahit olmadan yazili maddi delillerle is hukukunda dava kazaniamaz mi. kidem ihbar ve fazla mesai talebim var.

  • kıdem ihbar için işverenin ıspat etmesi gerekir, fazla mesai içinse sizin ıspat etmeniz gerekir.

 21. merhaba tevrat bey
  isyerinde bilgim olmadan tanik yazildim.gitmesem isveren sıkıntı cikariyor.gitsem yalan soylemek istemiyorum. gitsem hmk 250.maddeden çekinebilirmiyim? ne yapicagimi bilemiyorum iş korkusu ile gunlerdir dusunuyorum.bir yol gosteriniz lutfen

  • Mahkemede doğruyu söyleyin, bu nedenle işyeri sizi çıkarır ya da ayrımcılık yaparsa 3 katı tutarında tazminat alırsınız. Unutmayın bugün ona yarın size….

 22. Merhabalar Tevrat bey . Öncelikle biz emekçi lere hak hukuk konusunda yapmış olduğunuz yönlendirmeler ve bilgilendirmeler için teşekkürler Allah razı olsun … Çalıştığım şirkette sözlü olarak işten cikarildim ama tazminatta anlasamadik ve resmi olarak cikisim verilmedi bu durumda ne yapmam gerekir ? Aradan 5 ay geçti hayla orada çalışıyor görünüyorum

  • Noterden usule uygun şekilde bildirim yapılmalı ve hakkınız talep edilmelidir.

 23. merhaba TEVRAT bey 2003 yılında çalışmaya başladığım şirketten 2008 yılında kendi işimi kurmak için ayrıldım hiç birşey talep etmeden ayrıldım.sonra 2010 yılında tekrar aynı şirkette işverenin talebi ile işe başladım 2015 yılına kadar hiç bir hakkımız verilmedi (maaşı yüksek alıp bankaya asgariden yatırılması,resmi tatil,mesai,gündüzleri 11 saat çalıştığımız halde gece 1-2-3-4-00 değişen saatlerde işe çağrılmamız,hakaret,pazarları çalıştırılma vb)2015 ortalarında belirsiz süreli iş sözleşmesi ni verdiler ve 2010 yılındaymış gibi imzalamamızı istediler işverenin hakaretleri ile imzalamamamız durumunda işten çıkartılacağımızı söyledi.2015 ten sonra bazı haklarımız verilmeye başlandı şimdi işverenle ters düştük kendisi bana ceza verir gibi maaşımın düşük olacağı bir bölüme ve işe yeni girmiş olan bir elemanın yanına yardımcısı olarak devam edeceğimi rencide ederek söyledi.2015 teki iş sözleşmesini zaman ve şartlar iş bulamama korkusuyla imzaladım ve pişmanlık duyuyorum ve hakkımı almak istiyorum bu doğrultuda sonuç tahmininizce nasıl olur.yazmış olduğum haklar aynı işyerindeki çalıştığım arkadaşım şahitli hemde bazılarının kayıtları bulunuyor.nasıl bir yol izlemeliyim.ilginiz için teşekkür ederim.

 24. Merhaba Tevrat bey. öncelikle ilgilendiğiniz bütün sorulara ve sorunlara cevap verdiğiniz için teşekkürler.
  2011 haziran ayından beri toptan kuyumculuk sektöründe pazarlama kısmında çalışıyordum. 12 ekim 2017 tarihinde isverenime kendi işimi kurmak istediğimi söyleyip işten ayrılmak istedim. 13 ekim 2017 ertesi gün benim çıkış işlemlerimi yapıp çıkabileceğimi beyan etti. 12 günlük maaş ve izin kullanmadığım için sadece 1 haftalık yevmiye verip beni gönderdi. Tazminat talebime ortaklarımla konuştum tazminat vermeyecez diyerek cevap verdi. Maaşım 2300 TL ve bunun asgari ücret olan kısmı bunca yıldır bankaya yatıp kalanı elden veriliyordu. Mesai saati sabah 9 akşam en erken 21 hatta 23-24 olduguda oluyordu. Istanbula gidiyordum haftanın 3 günü gece 4 te çıkıp 23 te ancak gelebiliyordum. Yol harcirahi mesai hiçbir şekilde almadım. Tazminat bildiğim kadarıyla vermek zorundalar. Mahkemeye tazminat için başvursam bu gerekçeleri öne sürsem şahitlik edecek en az 2 kişide var. Acaba tazminatımı alabilir miyim?

  • Gerekçeleriniz yerinde fakat iş akdiniz fesh şeklinize dair elinizde belge yok sanırım. Hukuki taleplerinizi yasadaki gerekçelere ve özellikle geçmiş Yargıtay kararlarına dayandırmanız gerekecektir. Özellikle hatalı gerekçeleri sunmaktan kaçınmanızı ya da bir avukat meslektaşım ile irtibat kurmanızı önermek isterim. En sağlıklısı işten ayrılmazdan önce avukatla görüşüp hukuki süreci birlikte yönetmenizdir.

 25. Merhaba Tevrat bey kolay gelsin bi sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim. Biz ihbar süresi vermeden işten ayrıldık baska bir işe başladık eski şirket bizden istifa istediler yazıp WhatsApp yoluyla gönderdik sonra asıllarını istediler bunları da 10 gün sonra gönderdik ama şirket bize istifalar kabul olmuyor dedi şuan ki tarih olarak yazın gönderin dedi bizim bu durumda nasıl bir yol İzlememiz lazım teşekkürler

  • İkale sözleşmesi yapınız yani karşılıklı anlaşma ile iş akdinizi sonlandırınız.

 26. 2009 yılında işten çıkarıldım çıkarılırken iş yeri kağıthazırlattı işe giriş 07/25/1997 kağıtta bütün alacağımı aldım diyerek imzaladım 10!gun sonra gel al dediler ama alamadım sonra bu iş yerınde tekrar işe başladım ve yine çıkarıldım bu sefer tazminatımı aldım geçmişteki tazminatımı ala bilirmiyim bilgi istiyorum iş mahkemesine müracaat etsem sonuç ne olur

  • 2009 yılında eski 818 sayılı yasa meridir. Yeni yasa ibraname konusunda çok daha lehe ıspat koşulları getirmiştir. O nedenle eski yasa zamanında ibranamenin kritiğine dair kurallar ışığında ibraname ve SGK çıkış kayıtları banka kayıtları vs birlikte değerlendirilme yapıldıktan sonra sorunuzun yanıtı verilebilir. Zamanaşımı 2019 yılında dolduğundan avukata yüzyüze belgelerinizle danışmanızda yarar var.

 27. Merhaba Tevrat bey. Bir işçi davasına bilgim dışında tanık olarak bildirilmişim. Tanıklık yapmak istemiyorum. Mahkemeye gitmesem ne gibi sıkıntılar olur. Saygılarımla

  • Tanıklık yapmak vatandaşlık görevidir. Eğer yasal olarak tanıklıktan çekinme hakkınız yoksa TANIK OLARAK İFADE VERMEYE GİTMEZSENİZ HAKİM önce polis ile mahkemeye gelmenize karar verir buna da uymazsanız size 500 TL para cezası verebilir. Uygulama farklı olabilir, yasa bunu emrediyor. Tanıklık yaptığı için işçinin işine son verilirse kötüniyet tazminatı kapsamında ihbar tazminatının 3 katı ilaveten tazminata hak kazanır. Bu yönden hukuki koruma altındasınız, çekinmenize gerek yok.

 28. Merhabalar bende bişey sormak istiyorum. Benim şuanda çalışmakta olduğum şirketime eski müdürüm dava açıyor. Yapılan iş görüşmelerinin sıklığı sebebiyle bazı şikayetler olmuş. İstifasını vermek zorunda kaldı. Şimdi dava açmayı düşünüyor benden de benimle de aynı şekilde iş görüşmesi yaptığı için bana şahitlik eder misin dedi. Bu Benim açımdan şirketle sıkıntı yaşamama sebep olur mu ?

 29. merhaba işten çıkarılma korkusuyla tanıklık yapmak istemiyorlar 45 saatten sonraki fazla mesai mi resmi tatillerimi ve eksik yatan prim ücretlerimi nasıl alabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  • Yazılı delil ile hakkınızı ıspat yoluna başvurup hakimi ikna edebilirsiniz. Tabi bu kanıtlarınızı 6100 sayılı usul yasası çerçevesinde ve limitli süreler içinde dosyaya koymalı ya da celbettirmelisiniz.

   • ıse gırıs cıkıslarda kullandıgımız herhangı bır kart sıstemı yok maas alırken bordro ımzalamayız yazılı delıl ı nasıl temın edebılırım ve daha once kredı cekerken elden aldıgım fırma ımzalı maas beyanının kopyasını bankadan alsam onu da sunubılırmıyım bır faydası olur mu

    • Kredi için alınan maaş belgelerine mahkemeler şüphe ile bakmaktadır.

     • o zaman bosuna avukat tutmanın anlamı yok yanı mahkemeye versek te bır delıl olmadan sahıt olmadan herhangı bır hakkımız olmayacak onun mu demek ıstıyorsunuz

     • Delillerin hangi alacaklar için gerektiğini avukat en iyi bilebilecek kişidir. Bu nedenle avukatın davada rolü yoktur ifadesi yanlış olur.

 30. Öncelikle iyi çalışmalar,
  İş mahkemesinde kıdem, ihbar, fazla mesai ile ilgili dava açtık.
  gelecek duruşmada şahitler dinlenecek, ancak şahitlerin biri gemide diğeri başka bir şehirde çalışıyor şuan.
  başka bir şehirde dinlenmesi için veya bir sonraki duruşmada dinlenmesi için başvuru yapabilirmiyiz yada nasıl bir yol izlememiz gerekir.
  cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Şehir dışındaki tanıklar talimatla bulundukları yerdeki mahkemede dinlenebilir.

 31. İş davalarinda hep işveren mi sucludur.3.5 yıl önce işten ayrılan iscim dava açmış tazminat mesai yıllık izin ücretlerini istiyor.haftada 3 gun okula gitmesine müsade ettiğim için yıllık izin vs hakkı kalmamisti ama yazılı imzası yok.maaslarinin kidem tazminatinin dekontlari mevcut fakat cikis evraklarini imzalamadi.zorla mi imzalatmaliydim.davayı kazanma ihtimalim var midir

  • İşveren, işyerindeki çalışma sistemini olduğu gibi kayıt altına almalıdır. Buna uygun kayıt sistemi tutulmaması halinde mağduriyet yaşamanız kaçınılmazdır. Suçlu ya da haksız değil kayıt düzeni ön plandadır. Kendi kusurunuz ile işçinin doğruyu söylememesi bir araya gelince bahsettiğiniz sıkıntı doğabilecektir.

 32. Tevtat Bey iyi günler. İşe iade mahkemelerinde hakimin verdiği karar işçinin işe iade alınması ise işveren almak zorunda mı yoksa almıyorum deme hakkı var mı? Ayrıca işe almayayıp bunu tazminat olarak ödeme yaparsa 4-8 ay arası değişiyormuş. Ve genelde hakimler 4 aylık olarak onaylıyormuş bu doğru mu?

 33. Ben şahit olarak dinlendim fakat katılmadı diye tekrar cagriliyorum bu nasıl olur çok saçma is mahkemesi üstelik ne davaciyi tanıyor um nede davaliyi bilgi lütfen

  • Dosyada hakim sizi tekrar davet edebileceği gibi hataen de çağrılmış olabilirsiniz en iyi mahkeme kalemini arayıp sormanız.

 34. Şahidin karşı taraf lehine şahitlik etmesi davayı düşürür mü? Teşekkürler..

  • Dava taraflarca takip edilmezse HMK 150’ye göre düşürülür. Sizin bahsettiğiniz ise kazanma durumuna etkisi yani ıspat hukukuna dair. Şahitle ıspatı gereken konulari vakıalar ıspat edilemezse lehinize sonuç çıkmayacaktır.

 35. merhaba
  1995 yılında işe girdim ilk üç ay sigorta primlerimi ödemişler 2004 de ayrıldım son 6 ay ödenmiş aradaki 8.5 yıl bir denzicilik şirketinin yurt dışındaki mudurluğunu yaptim 2004 de şirketten ayrıldıkdan sonra yine yurt dışında kendi işimle uğraşdım 2016 da türkiyeye dönüş yaptım yaşımı doldurduğum için 5600 gunden emekli dilekcesi verdim ancak denizcilik şirketindeyken 8.5 senenin ödenmediğini gördüm ve avukt aracılığı ile tesbit davası açdım ve davam devam ediyor şahidlerim davalarda hazır bulundu ve doğruyu söyleyerek lehime ifde verdiler karşı tarafda tabiki çalışmadı diye yalancı şahid gösteremiyor
  benim calışma şartlarım yurt dışında çok ağırdı haftanın 4 gunu gemi olduğu için diğer günler araç takibi yaptığım için çoğu zaman limanda ofisde yatıyor eve gidemiyordum maaşım ayda 3.000 usd idi benim iş tebiti davam nasıl sonuçlanır ve tazminatım zaman aşımına uğramışmıdır ayrıca yurt dışında ve çalışma satlerimin hayli yüksek olmasında dolayı mesai alma şansım alırsam ortalama ne kadar olur
  cevabınız için şimdiden teşekkur ederim
  saygılarımla

  • Dava dosyanızı avukata inceletmeniz halinde net bir cevap alırsınız yoksa bu verilerle söz söylenmez.

 36. Merhabalar Tevrat Bey.
  Ben 2005 yılından 2018 ‘in başlarına kadar bir Hastahanede degisik birimlerinde çalıştım.Beni haksız bir nedenden dolayı çıkarttılar.Zaten Bilirkişide bunu ispat etti ve Hakim Karşı tarafının Bilirkişi Raporuna itirazını reddetti ve Avukatımdan Bir Hafta içinde Islah Dilekçesinin Sunmasını istedi.Burda karşı tarafın şahitlerinin yalan beyanlarından dolayı Şahitlere Maddi ve Manevi Tazminat davası açabilirmiyim.
  açabilirmiyim.

 37. Tevratbey merhaba yaklaşık13 ay çalıştığım firmadan 7 ay sigorta 6 ay maaşım ve 200 saatten fazla mesaim var ve çalışmış olduğum firmadan değil farklı bir firmadan sigortamı gösterdiler firma kapanış yaptı ancak dava açma süresi olabilir diye bi araştırma yaptım bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor iyi akşamlar

  • Aylık ücretler ve bu kapsama giren fazla mesai ücretleri 5 yıl içinde talep edilmediği takdirde zamanaşımı defi ile karşılaşırsa bu alacağınızı mahkeme kabul etmeyecektir. Süre her ayın maaşının muaccel hale geldiği yani işverenin temerrüde düştüğü tarihtir. İcra takibi veya Dava tarihinden geriye doğru 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu 147. Maddesi uyarınca fazla çalışma ücreti 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süreyi geçirmedi iseniz hukuki başvuru yolu açıktır.

 38. Merhabalar Tevrat bey ;
  Ben dört yıl önce iş yerinde makinaya elimi şıkıştırdım ve elimi sıkıştırdığım noktaya personellerin girmesi yasaktı güvenlik bakımında o makinayı bilen kişilerin girmesi gerekiyordu fakat usta başımız sürekli çalışanları ilgisi olmayan kişileri yönlendiriyordu o kışıma beni de yönlendirdi ve dalgınlığıma gelip alımı araya sıkıştırdım baş parmağımın üst kısmı tırnakla beraber et koptu ve bu şekilde bir kaç arkadaş daha olmuştu kimse şikayetçi olmadı tabi işten kovulurum korkusuyla bende o kazayı yaptıktan üç yıl sonra şikayetçi olmak istiyorum fakat bana kimse şahitlik vermiyor şahit olmadan da bu şekilde kazana bilirmiyim davayı elimde raporlarım hastane evraklarım falan da var

  • SGK^ya başvuru yaparak iş kazası olduğunun tespitini talep ediniz. Eğer işveren olayı iş kazası olarak bildirmişse bu halde SGK ya malüllük başvurusu yapınız ardından dava açabilirsiniz. Çok geçmiş olsun

 39. MERHABA AV. TEVRAT BEY,
  MADEN MÜHENDİSİYİM . BUGÜN İLK DURUŞMAM OLDU , KARŞI TARAF ŞAHİT OLARAK ŞANTİYE ŞEFİNİ GÖSTERMİŞ. ŞANTİYE ŞEFİ AYNI ZAMANDA PATRONUN DAMADI. KALDI Kİ FİRMAYA ALT TAŞERONLUK YAPAN BİRİSİDİR. 2 HAFTA İÇİNDE ŞAHİT GÖSTERECEĞİZ BİZDE . ŞAHİT GÖSTERECEĞİMİZ KİŞİLERİN MESLEĞİ ÖNEMLİ MİDİR . SEKRETER MÜHENDİS YEMEKÇİ ÇOK FARK EDER Mİ .
  BİRDE YİNE ŞİRKETE DAVA AÇMIŞ BİRİSİ BENİM İÇİN ŞAHİTLİK YAPABİLİR Mİ
  TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR

  • dava açan bir işçinin size şahitlik yapması, tek başına bu şahidin beyanları hükme esas alınamaz.

 40. Merhabalar biz iş vereniz iki yıllık bi çalışanımız bizi dava etmiş mesai ücreti yıllık izin vesaire ne kurtarırsa artık biz 4 gün üst üste işe gelmeyince adresine ihparname yolladık ve iş akdi fes edildi sonra öğrendik ki dava açmış bizim bi belgemiz Yok ama şahitlerimiz var hem kendi çalışanımız hem de komşu mağazalardan bu kişi daha önce çalıştığı yere de aynı davayı açmış danıştığımız avukatlar ısrarla davayı kazanamayacağımızı söylüyor gerçekten art niyetle yapılmış bu olayı şahitle kazanamazmıyız sizin yorumlarınızı okudum gerçekten objektif birisiniz lütfen yorum bekliyorum

  • Teşekkürler, işverenin haklı olduğu durumlarda işyeri kayıtlarının yasaya uygun ve zamanında tutulması şartı ile mahkemede talebiniz kabul edilir. Özetle işyeri işveren avukata danışarak durumu tutanak altına almalı, işyerindeki şartları hukuka uygun hale getirmeli oysa buna uygun işyerleri çok az sayıdadır. Bu nedenle hakkınızı danışmanlık alarak art niyetli işçiye karşı korumanız mümkündür.

 41. İsterseniz avukatımın bana gonderdiği dava dosyalarını vatsap tan gönderebilirim

  • Başka bir avukatın takip ettiği dava dosyaları hakkında etik kurallar gereği bilgi vermiyoruz. Sorunuzu avukatınıza sorunuz.

 42. Merhaba Av. Tevrat Bey;
  Yaklaşık 14 ay önce işe bir eleman aldık. Senesi dolmadan çeşitli nedenlerle (yaklaşık 30-35 gün) senesi dolmadan izin istedi. Avans izin kapsamında kağıt imzalatıp , ücretsiz izin verip maaşta kesinti yapmamız gerektiğini bildirdiğimiz zaman ev – araba ödemesi ve diğer masrafları gibi çok masrafları olduğunu bildirip bize bunu yapmamızı rica etti. Bizde iyi niyet çerçevesinde istediği bütün izinleri verdik. Senesi dolduktan sonra kendinİ attırmak için maaşına fahiş zam talep edince ihbar ve kıdem tazminatlarını vererek çıkışını verdik. İbranameye de sizlerin bildiği üzere fazla mesai – yıllık izin vs. tüm haklarımı aldım deyip imza attı. Ödemeleri de banka yolu ile yaptık. Şimdi hem maaşının daha yüksek olması gerektiği , emsal olarak neredeyse 2 katı maaş verilmesi gerektiği ve de en önemlisi yılı dolduğundan kazanmış olduğu 14 gün izin parasının hiç verilmediğini belirtip muhasebecimize giderek istediği parayı vermezsek dava açacağını bildirmiştir. Emsal ücret – ya da istediği maaştan bir korkumuz yok ama iyi niyet çerçevesinde kesinti yapmadan 30-35 gün avans izin verdik diye şimdi dava açılınca biz mi suçlu olacağız??? Bunu sormamın nedeni kendi istedi diye kağıt imzalatmadık ama elimizde çıkmış olduğu tarihler, whatsapp üzerinden izin istediğine dair yazışmalar vs. bilgiler var. Bunları mahkemede lehimize kullanılma ihtimali var mıdır? Yoksa kağıt imzalatmadık diye her anlamda 14 gün izin parasını alır mı??? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  • Yıllık izinlerin kullandıığına dair işçi imzası ya da yazılı delil başlangıcı bulunmak koşulu ile tanık dinletmeniz mümkün.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir