Ayıplı araç iadesi ayıplı araç bedelinin iadesi hakkında emsal karar

Ayıplı araç iadesi Ayıplı araç bedelinin iadesi hakkında emsal karar
Sıfır araç iade şartları nelerdir ?  Sıfır alınan araç garanti süresi içinde arıza yapayıplı araç iadesi Ayıplı araç iadesi Ayıplı araç bedelinin iadesi hakkında emsal karar araç ayıplı çıkmışsa araç sahibinin bedel iadesi, onarım,bedel indirimi,yenisiyle değişimi gibi hakları vardır.
Araçtaki arıza varsa tüketici olarak 6502 sayılı yasa hükümleri uygulancak, para iadesi,  yenisiyle değişim, ücretsiz onarım, ayıp aranında bedel indirimi şeklinde 4 temel  hakkınız var. Araçtaki arıza yetkili serviste ücretsiz tamir edildikten sonra tekrar ediyorsa tüketici olarak bu sefer yine sözleşmeden dönerek aracınız için ödediğiniz parayı iade alabilir ya da sorunsuz yeniisyle değişim yapabilirsiniz. Tüketici olmayan araç sahipleri için ise 6098 sayılı yasa uygulanacaktır. Tüketici olarak Tüketici Mahkemesinde dava açtığınızda da genel hükümler taşıyan Türk Borçlar Kanunu genel hükümleri ve özelde de satım sözleşmesini düzenleyen hükümler uygulancaktır.

Av.Tevrat DURAN,Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL (Mahmutbey Gişeler -TEM Hospital-İETT Garajı yanı) Tel: 0553 254 81 34
Av.Tevrat DURAN,Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL (Mahmutbey Gişeler -TEM Hospital-İETT Garajı yanı)
Tel: 0553 254 81 34

Sıfır araç iade şartları nelerdir ? 6502 sayılı yasa kapsamında araç sahibi tüketici ‘tamir, bedel indirimi, sözleşmeden dönerek bedel iadesi veya değişim’ talep edebilecektir.  Alıcı ve satıcı bu taşınır ( araç) satım sözleşmesinin iki tarafıdır. Yasa ve sözleşme iki tarafa haklar ve borçlar yüklemiştir. Bu nedenle 6502 sayılı ve 6098 saylı yasaların çok iyi bilinmesi gerekir.
Sıfır araç iade şartları nelerdir ?
Tüketici aracındaki arıza nedeniyle ; ‘aracın yenisiyle değişimini’ ya da ‘onarımını’ istemişse alıcının talep hakkı sona erer ve ‘ya yeni aracını alır’ ya da ‘aracı tamir’ edildiğinden kullanmaya devam eder. Burada sözleşmenin devamı iradesi alıcıda vardır.
Ancak tüketici aracının onarımını yetkili serviste yaptırmış fakat onarım başarısız  olmuşsa yani araçtaki arıza giderilememişse ya da yeni aracı da ayplı çıkmışsa tüketici diğer seçimlik haklarını kullanabilecektir. Çünkü alıcı araç sahibi,elindeki sözleşmeyi sona erdirme gibi bir hakkı kullanmayıp  arıza halinde sözleşmeyi ayak tutmak yani aracını kullanmaya devam etmeyi istemektedir. Bu durumda satıcı araç sahibinin bu sözleşmenin ifası talebini yerine getirmezse alıcı yani araç sahibi 6098 sayılı yasanın 125. Maddesince sözleşmeden dönerek 6502 sayılı yasadaki diğer diğer haklarını talep edebilecektir.Örnek mahkeme kararlarına bakarak sizin aracınıza uygulamanız her zaman sağlıklı sonuçlara ulaştırmaz. Hastalığınıza internetten ilaç bakıp nasıl satın almıyorsanız aynı şekilde örnek kararlara bakarak hakkınızın olup olmadığını bilemezsiniz.

AV. TEVRAT DURAN,İkitelli İstanbul
o553 254 81 34
 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir