Avukatlık ücreti nedir,nasıl belirlenir ?

Avukata, vekalet veren kişiye müvekkil adı verilmektedir. Avukat ile müvekkili arasında vekalet ücret sözleşmesi oluşmaktadır. Bu anlaşma sözlü ya da yazılı şekilde ‘akdi avukatlık ücret sözleşmesi’ adıyla kurulur. Avukat ile müvekkili arasında ücret sözleşmesi yapılmasa bile avukat bu ücret tarifesine göre hak kazanır.
Avukat ile müvekkili arasındaki vekalet ücreti; Borçlar Kanunu ve 1136 sayılı yasa ile konu düzenlenmiştir. Avukatlık Kanunu 164. madde uyarınca “Avukatlık ücreti, avukatın hukuki yardımının karşılığı olan meblağı veya değeri ifade eder.” 

 • AAÜT 3.maddesine göre ‘avukatın ücretinin belirlenmesinde, avukatın emeği, çabası, işin önemi niteliği ve davanın süresi göz önünde tutulur’
 • Avukat davayı açan da cevap veren de sonradan davayı üstlense de yani hangi aşamada olursa olsun, dava ve icra takibini kabul eden avukat, Tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır.
 • Gerek kısmi dava gerekse belirsiz alacak ve tespit davasında mahkemece dava değerinin belirlenmesinden sonra davacı davasını belirlenmiş değere göre takip etmese dahi, yasal avukatlık ücreti, belirlenmiş dava değerine göre hesaplanır.
 • Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul, sulh veya herhangi bir nedenle; ön inceleme tutanağı imzalanıncaya kadar giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, ön inceleme tutanağı imzalandıktan sonra giderilirse tamamına hükmolunur. Bu madde yargı mercileri tarafından hesaplanan akdi yani müvekkil ile avukat arasındaki avukatlık ücreti sözleşmelerinde uygulanmaz.
 • Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, davanın görüldüğü mahkeme için Tarifenin İkinci Kısmında belirtilen maktu ücretlerin altında kalmamak kaydıyla (yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi ile onuncu maddenin son fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla,) Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Örneğin 10.000 TL dava açılsın ve 9.000 TL yi hakim kabul etsin. Şimdi davalı davanın 1.000 TL sini kazanmış demektir. Asliye Hukuk Mahkemesinde bu dava görülmüş olsun. Maktu vekalet ücreti 2015 yılı için 1.500 TL dir. Davalı avukatı için 1500 TL değil tarifenin 13. maddesine göre 1.000 TL hükmedilecektir. Çünkü ‘hükmedilen ücret kabul veya reddedilen miktarı geçemez.’

Avukatın ücreti iki kısımdır;
1- Avukatın müvekkilinden aldığı vekalet ücretidir. Müvekkili ile avukat davanın başında genellikle vekalet verilmeden önce peşin olarak ücreti konuşur, anlaşırlar. Ayrıca dava değeri veya hükmolunacak şeyin değeri yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir. Avukat, davayı kazansa da kaybetse de bu ücrete hak kazanmaktadır.  
Avukat ile müvekkili arasında Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi altında vekalet ücreti kararlaştırılamaz yoksa geçersiz sayılır.  Bu halde avukat hakkında disiplin cezası dahi verilebilmektedir. 
2- Dava sonunda avukat davayı kazanmışsa, mahkemece davada haksız çıkan karşı tarafa yargılama gideri kapsamında vekalet ücreti ödeme yükümlülüğü yükler, mahkum eder, bu vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücrette, müvekkilin kesinlikle hiçbir hakkı yoktur. Kanun o kadar açık ifade etmiştir ki; Avukata ait bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez.
Müvekkillerin, avukata ait olan davanın kazanılması halinde hükmedilen avukatlık ücretine göz dikmemesi gerekir. Normal koşullarda davayı kazanan taraf, kendi avukatına ödediği avukatlık ücreti haksız çıksa dahi karşı taraftan alamaz.  
Avukat, ücretine davayı kazanınca değil hukuki süreci takip etmesiyle hak kazanır. Davanın sonucunu garanti etmek mümkün değildir ve bunu garanti eden kişi yalan söylüyor demektir. Çünkü avukat yargısal karar verme sürecinde tek aktör değildir. Bilirkişi, tanık, Sgk gibi müzekkere ile bilgi alınan 3. şahıs kurumlar, kalem personeli tutumları, yemin teklifi , hakim kararı, temyiz aşaması gibi pekçok aktör ve süreç vardır. Bu karar alma politikasında avukat tek aktör değildir bu nedenle avukatın hakimin vereceği karar hakkında kesin vaad, söz vermez, davayı kazanması beklenemez.  Müvekkil haklı olsa bile tanık duruşmaya gelmez, gelse yalan konuşsa, bilirkişinin haksız kazanç elde etmesi, hakime etki edilmesi, veki edenin elinde yazılı delili bulunmaması-karşı tarafın yemin etmesi gibi olaylarda avukat tek başına ne yapsın. 
Mahkemelerde kararları avukat değil hakimler vermektedir. Davada avukatın üzerine aldığı iş, davasını büyük bir özenle titizlikle yürütmesi, hukuki bilgi ve geçmiş deneyimlerini yargılama aşamasında ortaya koymaktan ibarettir.
Saygılarımla
TEVRAT DURAN
 
 

Tavsiye Edilen Yazılar

121 Yorumlar

 1. iyi günler size bir soru sormak istiyorum cevap verirseniz sevinirim.bizim tüketici hakem heyetinden lehimize çıkan karara karşı taraf itiraz etti.hatta avukatı savunma aşamasında yani ifadelein verilmesi aşamasında getirmeyip tam mahkeme günü 2 avukat tuttular.şimdi şunu merak ediyorum.davayı eğer kaybedersek 2 avukatında masrafını ödemek zorundamıyız yoksa sadece bir tanesi mi tarafımızdan karşılanacak.bir de mahkeme masrafları tahminen ne kadar tutar.acil cevap verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler iyi .çalışmalar…

  • Bir kişinin 1’den fazla avukatı olsa da dava lehine sonuçlansa da tek vekalet ücretine hak kazanır.

 2. Merhabalar benim devam eden bir altın duruşmam var ancak sulh yoluna gitmeye karar verdik ancak karşı tarafla şöyle konuştuk tamamını teslim ettigımız taktirde kazanan avukat lehine olan vekalet ücretini yarı yarıya ödeyecektik bizim bildiğimiz 1,500 tl idi ancak karşı tarafın avukatı dava basında vekaletini almış olsada ,3,500tl fiyat çıkardı anlaşma yolunda bu doğrumudur 1,500 tl alması gerekmezöi ? Daha sonra sulh olmazsa kazandıkları taktirde icraya koyarak 5.0000tl alacagını söylüyor onun hakkı sulhde 1,500 değilmidir şimdiden teşekkürler

  • Avukat davanın başında da sonunda da vekalet dosyaya sunumuşsa ve anlaşma ile de dava sona erse vekalet ücretinin tamamına hak kazanır. Alacağını dava yoluyla talep ederse bir de ayrıca masraf yüklenir.

 3. Tediye davası sonucunda net 7.300 lira hükmedildi.Avukat karşı tarafın ödemesi gereken avukatlık ücretininde bu paraya dahil olduğunu ve bu paradan kesinti yapacağını söyleyerek 1.500 lirasını kesmiştir. Bu doğru mudur? Teşekkürler

  • Doğrudur, karşı taraf avukatı lehine asgari vekalet ücreti 1500 TL dir. Makbuzunu isteyiniz meslektaşım verecektir.

 4. Iyi günler. Geçen yıl ayrıldıgim eşime maddi tazminat davası açtım.Davayi ben kazanmıştim. Eşim miktarda anlasmak isteğini avukatı aracılığıyla avumatima bildirmis. Anlasabilirsek eşimin bana ödeyecegi maddi haklarimdan avukatima yinede vermem gerekirmi? Dava acilirken yazılı bir sozlesmemiz yoktu sadece sözlü olarak kazanilan tazminatin % 10 unu alacağını söylemişti. Fakat dediğim gibi mahkeme karari beklenmeden anlasma durumu o zaman gundemde değildi..su anda durum.ve haklarim.nelerdir?

  • Sözleşmedeki oran dava sırasında ya da dava sonunda geçerlidir. Avukat için davanın bitmesi önemlidir. Erken ya da geç olması farketmez. Özetle vekalet ücretini tam olarak ödemek durumundasınız.

 5. Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

 6. tüketici hakem heyetinin kararına banka itiraz etti bana dava açti şuanbankayla mahkemeliğiz avukatım 1500 tl asgari ücret vekalet ücretini talep etti ancak kendisine davayı kazanma durumumuzda karşı tarafdan bu 1500 tlyi talep edebilir miyiz dedim hayır cevabını aldım sizede sormak istiyorum davayı kazanma durumunda ödediğim 1500 tlyi talep edemez miyim?

  • 1500 TL vekalet ücreti avukatlara aittir size değil. Bu anlamda karşıdan alamazsınız.

 7. 1.5 yildir suren maddi manevi tazminat davamiz var.avukatimizla yuzde 10 anlasma yaptik.istedigimiz miktar 55bin ama oyle gorunuyorki o kadar alamiyacagiz.avukata odeyecegimiz miktar 55binin yuzde 10mu yoksa kazanilan paranin yuzde 10 mu

  • Bu soruyu avukatınıza sormanız daha doğrusu sözleşmenizi okumanızı salık veririm.

  • Size bir soru sormak istiyorum bizim dededen kalma arazi icin dava açtık ilk etapta avukat bizden 750 tl para aldı ve sonra araştırmaya başladı şimdi ise arazinin olduğu bölgeye gitmek için kesif parası yol parası istiyor sizce bu normal mi

   • Dava öncesi hazırlık davanın sağlıklı açılması, yürümesi için gerekli bunun çokça ihmal ediyoruz. Avukatın bu emeğine karşılık talep ettiği bedel makul. (İstanbul şartlarında az bile) Taşınmazı yerinde görmek, gerekirse kadastrodan destek almak, ölçümleme yaptırmak açılacak davada sizi bir adım ileri taşır. İnceleme sonucu avukatın hukuki görüşüne göre davanın açılmaması da mümkündür. Bu halde avukattan ödenen paranın iadesi talep edilemez.

 8. iş mahkemesine dava açtım avukatım davayı kazandı karşı taraf avukatı bani icraya vermiş benden avukatlık ücreti istiyor isteme hakkı varmı buna ne yapmalıyım

  • Mahkeme kararında yazar oraya bakabilirsiniz kısmi red durumunda karşı taraf avukatına ücret öderseniz ki bu normal.

 9. üstat 14 yıl süren dava hala devam ediyor. Avukatımı değiştirmek istiyorum.Dava son durum avukata 13000tl av.ücreti ve bize130.bin tl hukmetmiş bir kararı icraya koymuş Dava yargıtaydan bozmia ile geldi, tekrar bilirkişi tekrar yayglmaa tekrar yargıtay tekrar tekrar bilirkiş yargı bozma tekar yargılma bozma yargılama bozma dosya bilirkişi de şubat2016 bu kez biz son itiziraz edlim diye düşünüyorum bilirkişiye ve avukat da değiştirmeyi düşünüyorum . 2004 yılında %12 ile aramızda bir sözleşme yapmıştım.ben den hem 13000tl ve ayrıca dava degerinin %12sini mi talep eder. (icra bekliyor hiç bir işlem yok zaten dava tam bitmedi haladevam ediyor.)üstat önerini beliyorum. saygıar sunuyorum.

  • Dava dosyasını incelemeden davanın uzamasına avukatın mı Yargı sisteminin mi neden olduğunu kritik etmek mümkün değil.

 10. Merhaba.bir ölüm davasında hakettigimiz bir parayı haciz yoluyla tahsil ederken ucretın bır kısmını alır almaz avukat kendıne dusen %10 luk payın hepsını butun parayı tahsil etmis gibi aldı.simdi kalan parayı tahsil edemıyoruz..avukat butun parayı tahsil etmeden hakkını pesınen aldıgı ıcın hatalımıdır ??

  • Avukat, ücretini peşin alır ya da tahsil ettiği paradan alır. Bunda tuhaf bir durum yok. Asıl nokta avukatın bundan sonra aynı özenle işini takip edip hakkınızın tamamını almasındadır. Bu nokta üzerinde durmanızda yarar var.

 11. Miras davası için vekalet verilen bir avukat vekalet vermeden önce davaya 10000 tl ye bakacağını 5000 Tl peşin geri kalan kısmını da dava sonucunda istediğini belirterek anlaşıldı. Fakat dava sonu mirascılardan kazandıkları arazilerin %10 nu da talep ediyor. Ve üstelik okuma yazması olmayan 67 yaşındaki bir insana da bu başka bir şey diyerek bir sözleşme hazırlayıp imzasını alıyor. Bu konuda yapılması gereken nedir ?cevabınızı rica ediyorum.

 12. Ben iş mahkeme açmak istiyorum ama avukatla görüştüm benden kendine1000 TL mahkeme masrafi haric mahkeme bittikten sonra%24 talep etti kaybedersem karşı avukat ücretine var kazanırsam 10000 TL lütfen bilgi ne yapmaliyim

  • Dava açmakta da riskt var.Nerde risk yok ki. Önemli olan kazanç ile kayıp hesabınızı yapmanız ve avukatınızı iyi seçmeniz. Avukatın talebi de sadece masraf olmuş ki iyi bir anlaşma sizin için. Kaybederseniz de karşı avukatlık ücretini ödersiniz. K

  • Doğan bey bende sizinle aynı durumdayım şuanda bendende %25 istendi benim davam daha yeni açıldı sizinki bittimi kazandınızmı merak ediyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim..

   • Bu sayfada yorum sahiplerinin birbirleri ile yazışması mümkün değildir, bu nedenle bu tür yorumlara bundan sonra yer verilmeyecek silinecektir.

 13. Merhaba Tevrat bey ben 13 yıl bi iş yerinde çalıştım ama tam bi maaş alamadım o yüzden avukata gittim neyse avukat önbeş gün içinde uzlaşmaya vardı ve hesaplamalarına göre 120000 tl para aldım avukatlık vekalet ücretinde karşıdan 20000 aldı ve bendende o rakamı talep etti sizce bu ücret normalmi benden alması gerekşyomu

  • normal görünüyor belgeleri gönderir ve ücretimizi öderseniz tam net yanıt vermem mümkün olur.

 14. Merhaba, benimde size bir danışmak istediğim bir durum var. Ayrıldığım iş yerime daha açtım,henüz ilk duruşma falan olmadı onlar ısrarla iş mahkemeye varmadan anlaşmaya çalışıyorlar ve ben sadece onları avukatımla muhattap kılıyorum kendim direkt olarak görüşmüyorum Aramızda bir kaç kere teklifler oluştu benim en son istediğim ücret +%20 avukatla olan sözleşmemiz + Bugüne kadar avukatın yapmış olduğu masraflar ücreti. Yalnız işyerinin son göndermiş olduğu teklifte avukatın karşı taraf için iyi bir teklifte geldiklerini söylüyor Sonuçta bu mahkeme en az iki üç yıl süreceğini söylüyor, bugün ben kendi avukatlık masraflarımdan feragat edersem Siz bu teklifi kabul eder misiniz diye sordu bana. Şimdi size danışmak istediğim şey şu bir avukat nasıl olurda masraflarından vazgeçer acaba Bir gariplik olabilir mi bu işte Açıkçası ben birazcık rahatsız oldum çevremdeki insanlar beni yanıltıyor ve avukatımın karşı tarafla bize söylemeden bir anlaşma yapmış olabileceğini söylüyor. Gerçekten Avukat kendi kafasına göre masraflarını iptal eder mi edebilir mi? Yardım ederseniz sevinirim.

 15. Iyi aksamlar benim bir sorum olacak. Suan devam eden bosanma davam var ozel avukat tuttum 4000 tl de anlaşmıştık. Suan barışma aşamasındayız ve avukatım hiç durusmaya çıkmadı hatta duruşma günü bile belli değil avukatimla eşimle barstigimi davayı geri cekecegimi söyledim bana anlaştığımız 4000 tl yi vermek zorundasın dedi bu konu hakkında bilgi verir misiniz

  • Avukat üzerine aldığı işe başlamışsa, duruşma günü gelmemiş olsa da ücrete hak kazanır yasa bu şekilde. Avukatınıza sizin hakkınız yok bir şey yapmadınız şeklinde değil de bu ücret sizin hakkınız ama parasal durumunuzu izah ederseniz daha sağlıklı bir yaklaşım olur.

 16. Merhaba
  İlave tediye davasından vazgeçtiğimiz takdirde avukatımıza ve karşı tarafa ne kadar ödeme yapmamız gerekir

  • Sözleşmenize göre ücret belirlenir, yazılı sözleşme yoksa 1136 sayılı yasaya göre ücret belirlenir.

 17. merhaba, aile mahkemesinde dava değeri 1000 tl olan istirdat davasını kaybettim. Karşı tarafa 1800 tl kanuni vekalet ucreti veridi. BU normal mi?

  • Hakimin kararının yasaya uygun olup olmadığını Yargıtaya temyiz başvurusu yaparak öğrenebilirsiniz.

 18. Merhabalar, çalıştığım firmadan 3 aydır maşımı almadığım için tek taraflı fesh yapıp diğer alacaklarımıda yazıp (kıdem,ihbar,yıllık izin,mesai)
  noter aracılığı ile firmaya gönderdim. Daha sonra işkura bildirdim ve sonucu bekledikten sonra işkurdan beni arayıp alacaklarıma hak kazandığıma
  ve 20 gün içinde karşı tarafın ödeme yapması grektiğini söylediler.Bende 25 gün olmasına rağmen hala ödeme alamadım, iş mahkemesi dava açmam
  gerekiyormuş nasıl bir yol izlemem lazım maaş alamadığım için dururumumda yok avukatlara gidip danışmak bile paralı.
  Notere gönderdiğim ihtarnamede “ileride açacağım davalarda yargılama giderleri ve vekalet ücretlerini de karşı tarafınıza yükleneceğini ihtaren
  bildiririm.”diye yazmıştım.Bunun bir geçerliliği olurmu tüm avukat gider ve ücretlerini karşı tarafa ödetebilirmiyim, teşekkürler.

  • Siz nasıl ki işçi olarak emeğinizin karşılığını almak için çaba gösteriyorsanız; avukat da emeğinin karşılığını ister. ‘Avukata danışmak bile paralı’ ifadeniz tuhaf. Avukat fikrini bilgisini sunar, ücrete hak kazanır buna danışmanlık dahil. Sonuçta kahvede arkadaşınıza sormuyorsunuz. Siz avukatınıza ödeme yapmadan dava açamazsınız, tüm masraflar karşı tarafa yüklenmez. Demek ki bir kısım da olsa haksız çıkmışsınız o nedenle karşı vekalet ücreti ödemenize karar verilmiş. Bu kadar….

 19. Merhaba..is mahkemesine mesailerden ötürü dava actim.gerekceli kararin tebligini aldim.dava suresince benim avukatim yoktu.davali şirketin avukati vardi..davada ben hakli bulundum.hakim sirketin odemesi gereken 4300 tl yi odemesine karar verdi.YALNIZ AAUT NE GORE 1800 TL NON DAVACIDAN ALINIP DAVALIYA VERİLMESİNE IBARESI VAR..BU ÜCRETİ NEDEN BEN ÖDEYECEĞİM?..

 20. Iyi aksamlar asliye de bir davamiz vardi iki tarafta ceza aldi hakimin karari avukatlik ücretlerini müvekkillerin birbirine ödenmesi diye bir karar cikardi yani karşi taraf bana 1800 avukatlik ücreti ödeyecek bende karsi tarafa yanliz avukatim benim hesabima yatiracaksin bu parayi diyor ama biz avukata mahkemeden önce parayı pesin vermistik ne yapmaliyiz avukatım beni sıkıstırıyor ne yapmalıyım yardimcı olurmusunuz lutfen

  • Mahkeme ilamına göre vekalet ücreti ödenecektir, avukatınıza ödediğiniz ücretten ayrı bir ücrettir.

 21. Merhaba avukat bey ben çalıştığım işyerini mahkemeye verdim ve mahkemeyi kazandım avukatım icraya verdim diyor ama iki üç aydır ne telefonlarıma cevap veriyor nede arıyor avukat parayı benden habersiz çekebilirmi

  • Avukat parayı elbette icradan çekebilir burada sizin için önemli olan avukatın parayı alması değil size ödemesidir. Sonuçta karşınızda vekalet verdiğiniz bir hukuk adamı avukat var. Emlakçı ya da komisyoncu gibi birisi değil. Yani avukat hukuk adamı olarak hakları ve sorumlulukları vardır. Bence siz ofisine randevu alarak gidip bilgi isteyebilirsiniz.

 22. Suan 27.06.2016 tarihli 2300 tl alacakli gorunuyorum halk bankasindan. Avukat en fazla 4 taksit olur dedi. Benden 2900 tl olarak istiyor. Sizce itiraz etmelimiyim. Bana bi mail atarmisiniz kaldik ortada.

  • 2300 TL ana para ise icra harç masraflar vs 2900 TL normal

 23. Mrblar avukatı kamudan basvurdum ve bunun sonucunda iş kazasi tazminat davasini kazandim ama hiç bir anlaşma yada sözleşme olmadi örnegin 65 bin tl nin kacini vermem gerekir kamu avukatına

 24. Tevrat Bey merhaba. 2015-2016 avukatlık ücret tarifesinde; Yargı Yerleri ile İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olan veya Para ile Değerlendirilebilen Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret kısmında aşağıda ki gibi bir tarife var.
  1. İlk 35.000,00 TL için % 12,00
  2. Sonra gelen 45.000,00 TL için % 11,00
  3. Sonra gelen 80.000,00 TL için % 8,00
  26
  4. Sonra gelen 240.000,00 TL için % 6,00
  5. Sonra gelen 600.000,00 TL için % 4,00
  6. Sonra gelen 750.000,00 TL için % 3,00
  7. Sonra gelen 1.250.000,00 TL için % 1,50
  8. 3.000.000,00 TL’dan yukarısı için % 1,00
  Bu tarifenin anlamı şu mudur ? Örneğin değeri 1 milyon TL olan bir gayrimenkul davasında avukata ödenmesi gereken asgari ücret, arsa değerinin en az % 4’ü olmalıdır. Bu anlama mı geliyor yukarıda ki tablo acaba ?

  • O anlama gelmiyor. Gelir Vergisi tarifsesindeki gibi hesaplama yapılır. Bu oranlar davayı kazanan avukatın karşı taraftan alacağı ücreti mahkemenin belirlemesine yöneliktir. Müvekkilinden alacağı ücret daha farklıdır.

 25. S.a bit sorum var cvp verirseniz sevinirim.Benim bosanma davam var yeni actim 1 bucuk ay oldu henuz mahkeme gunu bile bellli degil esimle geri devan etme karari aldim davayi geri cekicem avukatima anlastigim ücretin tamamini vermek zorunda miyim

  • Boşanma davası ile ilgili bu sitede bilgi olmadığı gibi yanıt da vermiyoruz çünkü uzmanlık alanımız dışında

   • İyi akşamlar av.bey bundan 2 yıl önce is kazasında babamı kaybettim ve isverene dava açtık. Avukatla dava sonucu çıkan ücretin %15 ine anlaştık fakat karşı tarafla anlasıp uzlaşmaya gitmek istiyoruz. Bu durumda avukat ücretini ne olacak. Yardımcı olursanız sevinirim

    • Anlaştığınız bedel üzerinden % 15 i yine avukatı ücretidir.Avukat davayı son duruşmada alsa ve bitirse de aynı ücrete hak kazanır.

 26. Bosanma davasinda anlasmali olarak bosandik.davali tarafin avukatlik ucreti ve yargi parası odemesine karar verilfi.bu iki ucretide davacinin avukatimi alir yoksa muvekkilmi yada sadece birinimi

  • Vekalet ücretini avukat, yargılama giderini asil alır.

 27. Avukatlar toprak karşılığı dava bakabilir mi?

  • Avukat dava konusu arsa arazi alma karşılığı dava alamazlar, avukat ücret karşılığı davaya bakabilir.

 28. Öncelikle kolay gelsin. yazınızda anlamadığım bir kısım var, misal biz davayı açtık, avukatımızla 1000 liraya anlaştık ödedik ve davayı da kazandık diyelim. eğer dava giderlerimizin bize ödenmesine hükmedilirse, karşı taraftan alınan vekalet ücretinin bana verilmesi ve benim dava için cebimden çok az para çıkmış olması gerekmiyor mu ? adı üzerinde yargılama gideri kapsamında ödeniyor, yargılama giderini ben yapıyorsam bu parayı neden avukat alıyor o zaten hak ettiği ücreti baştan almıştı?

  • Yanlış anlamışsınız; davayı siz kazanırsanız avukatınız karşı taraftan yargılama gideri kapsamında ayrıca vekalet ücreti alacaktır bu parada sizin hakkınız yoktur. Siz davayı kaybetseydiniz avukatınız sizden ekstra ücret almayacağı gibi karşı taraftan da alamayacaktır. Davayı kaybettiğiniz için siz karşı taraf avukatı varsa ona ücreti vekalet ödeyecektiniz.
   Davayı kazanan avukatın başarı primi avukata aittir. Siz de davayı kazandığınız için mutlu olacaksınız.

 29. Merhaba,
  bir dava için avukatla anlaştığım ücreti dava açılmasına gerek kalmadan durumun çözülmesi durumunda ödemem gerekli mi?

  • Anlaşmanız durumunda elbette ödemeniz yasal sorumluluktur.

 30. Khk ile gorevimden alindim mahkemeye vermek istiyrm avukat tutmadan dava acabilir miyim ve birden fazla mahkemeye dava acabilir miyim?

  • KHK lere karşı mahkeme yolu kapalı.

 31. selam ben tazminat davası acdım ve davam hala devam ediyor avukatımızla kazanırsam eğer %20 alacağını soyledi bende tamam dedim davayı acalı 1 yıl oldu bazı yorumlara bakıyorum %20 çok geldi şimdi bana artı aramızda bir sözleşmede yok bıde butun masrafları ben ödedim nasıl olacak sadece kaybedersem karşı tarafın avukat ücretini ödeyeceğimi soyledı ben kazanırsam eğer masraflar için verdiklerimi geri alabilecekmiyim bide avukata ne kadar vericem yüzde kaç teşekkurler

  • Anlaşmanız gayet mantıklı sizin için. Önemli olan davanızı kazanmanız. %25 aldığım davalar var, bu sizin gözünüze batmasın. Siz size kalacak kısma bakın sizin adınıza dava takip eden avukatınızın kazancına bakmayın. Şu anda sizin elinizde hiçbirşey yok değil mi, avukat kazanırsa siz de payınızı alacaksınız avukatınız da. Dediğim gibi yüzdeniz gayet mantıklı. Aranızda sözleşme yapılmış zaten bunun yazılı olması kanunen şart değildir.

 32. mrhb sayın avukat bey bır soorum olacak sızlere 130 . 000 bın tl dolandırıcılık hakkında bır dava acacagım avukat giderleri ve dıger ıslemler ne kadar cıkar avukatımız bızden davayı kazandıgında yüzde 10 gıbı bır rakam talep edıyor baslangıcta 6000 tl ve ve sonrasında 3000 tl ıstedıgını beyan ettı bu rakamlar normal mı ve davayı kazandıgımda parada benım hesabıma mı yatar veya avukatımın hesabına mı yatar saygılarımla

 33. merhaba
  Is mahkememiz sona erdi. Avukat bizden 2000 küsür yüzde 15ini,1900 yol ve sair masraflarını, yine 2000 bin küsür vekalet ücretini, birde 1800 küsür dosyayı icraya koyup icradan aldığı için icra vekalet ücretini aldı. Icraya yatan paranın içindeymis zaten icra vekalet ücreti. Anlayamadığım hem yüzdesini hem vekalet ücretini mi alır. Tamamsa yol masrafı vs. bizi ne kadar ilgilendirir. 21bin icraya yatandan 12bin elimize geçti garipsedik biraz. Yazılı sozlesmemiz yoktu. Saygılarımla.

  • Dava ve icra vekalet ücretleri ayrı ayrıdır. 21 bin TL nin tamamı sizin ücretiniz değildir bunun içinde karşı vekalet ücreti de var. Olağan gibi duruyor.

 34. … asliye hukuk mahkemesinin ../… esas sayılı dosyası kararı çıkmış olup hazine vekili yerine 1.800,00 vekalet ücreti takdir edilmiştir.
  Hazine vekalet borcu çıktığı yazıyor gelen kağıtta. bu konu hakkında bilgilendirir misiniz acaba?

 35. Tevrat bey merhaba. Benim çalışmam var 1993 yılından işe giriş belgesi verildi ama sigorta yatmamış.5 6 sene kadar bunun asgari ücretten karşılığı ne kadar olur ve kazanılabilirmi zaman eski olduğu için bir de avukatlık ücreti ne kadar cıkar . siz yüzde kaç alıyorsunuz.? teşekkür ederim

  • Bu tür davalar belli rakamlarla alınır yüzde ile değil, ücret bilgisi burdan verilmemektedir yalnız avukatlık asgari ücret tarifesi size fikir verebilir. tıklayınız

 36. Merhaba tevrat bey benim 2007den bu zamana kadar suren bir davam var .son gelen evrakta davanin reddine davacidan alinan 3000 tl nisipli vekalet ucretinin davacidan alinip davaliya verilmesine diyor.Davaninda istinaf yolu aciktir diyor.davali benim ve ben bu parayi nasil alirim.Bu konuda beni bilgilendirirmisiniz acaba?

 37. iyi günler ben rusyada kocaeli firması olan gelin ile 20 ay çalıştım .isci vizesiyle çalışmamıza rağmen sgk yatırılmadi.ve şirket is bitimi gelmemize rağmen hicbir hakkımızı vermedi..ve ayrıca başka bi inşaat firması rönesans ile 2011 2013 sonuna kadar 22 ay çalıştım.is sözleşmemiş ve bordrolarımız olmasına rağmen o firmadan da hakkımı alamadım…yardımcı olursanız sevinirim

  • Delillerinizle birlikte başvurunuz halinde hukuki destek şartları konuşulabilecektir.

 38. Sayın efendim….
  Almanya’da yaşıyorum.
  Almanya’da bir avukat, dava ile ilgili olarak en ufak bir bilgiyi bile, müvekkilin sormasına gerek olmadan, müvekkillerine “yazılı” olarak bildirir. Yani, dava dosyasına giren her bilgi, en ufak bir bilgi bile, müvekkilin sormasına gerek olmadan, müvekkillere “yazılı” olarak bildirilir.
  Türkiye avukatları “her nedense” müvekkillerine dava dosyası ile ilgili “yazılı” bilgi vermiyorlar. Ancak, telefonla veya sözlü olarak sorulursa, kısa bir bilgi veriyorlar.
  Bu durumu kesinlikle doğru bulmuyorum. Yeterli bulmuyorum..
  Türkiye avukatlarının, dava dosyalarına giren bilgileri(en ufak bilgi bile olsa), müvekkillerine “yazılı” olarak bildirme mecburiyeti yok mu ?
  Sagılarımla…
  Cemil AYDIN

  • Türkiye’de avukatlar vekalet sözleşmesine göre üzerine aldığı işleri özenle takip edip müvekkilinin haklarını savunma işini üzerine alan hukukçulardır. Dava dosyasına giren bilgi ve belgelere dosyasını merak eden müvekkil/vekil eden avukatından genel bilgiler alabileceği gibi Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden de dosyasını takip etme imkanına sahiptir. Almanya’da saat üzerinden ücretlendirme yapılırken Türkiye’de dava süresi ne kadar sürerse sürsün başlangıçta avukat ile yapılan vekalet ücret sözleşmesinde yazılı ücrete hak kazanır.
   Bu nedenle dosyasını çok merak eden müvekkilin avukatına güvenmediği anlamına gelebilir. Avukata güven duyduğunuzda vekaletinizi verirsiniz ya da vermezsiniz.
   Ezcümle, Türkiye’deki Türk avukatlarının, dava dosyalarına giren bilgileri(en ufak bilgi bile olsa), müvekkillerine “yazılı” olarak bildirme mecburiyeti yoktur.

   • Sayın Tevrat Bey….
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler…
    Dava dosyası hakkında bilgi istmeyi ”avukata güvensizlik” olarak nitelemeniz üzücü….
    Ayrıca. Türkiye’deki avukat ücretleri de Almanya’daki avukat ücretlerinden hiç de çok daha az değildir. Ve Almanya’da kesinlikle saat ücreti üzerinden dava ücreti alınmaz ve alınamaz. Her davanın kesin bir tarifesi vardır ve o tarife üzerine müvekkillerden ücret alınır. Saat ücreti söz konusu değildir.
    Bilgi istemek neden güvensizlik olsun kavramak mümkün değil.
    Avukatlık ücretini ödüyorum fakat bilgi alamıyorum. Bilgi istendiğinde güvensizlikle itham ediliyorum…
    Olacak şey değil…….
    Bu şikayetimi Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na hemen yazacağım…..
    Müvekkilin bilgi istemesi neden güvensizlik olsun kavramak mümkün değil..
    Avukata vekalet vermem demek, artık hiç bir bilgi istemeyeceğim anlamına gelmez ve gelmemelidir…..
    Bilgi istemek kesinlikle ”avukata güvensizlik” demek değildir…
    Bilgi istemeğe gerek kalmadan, avukatlar müvekkilllerine yazılı bilgi vermelidirler…
    Türkiye’de böyle bir mecburiyetin olmadığını öğrenmek istedim ve sizler de bilgi vermek zahkmetinde bulundunuz….
    Bu şikayetimi Adalet Bakanlığı na da ileteceğim
    Çok teşekkür ederim
    Saygılarımla

    • Cemil Bey, rica ederim.
     Mesleğimin başından bu yana;
     Vekil edenlerime istediği makul bilgiyi yazılı ya da sözlü olarak vermeyi mesleki ilke edindim.
     Takdir edersiniz ki, rüya görüp bize tabir ettirmek isteyenden tutun, konu komşudan aldığı kulaktan dolma dedikoduları bize çek ettirmek isteyenlere kadar
     pekçok gereksiz sorular sorulmaktadır.
     Bu nedenlerle olsa gerek avukatların seçici olduğu açıktır.

 39. Merhaba Tevrat bey,benim yaklaşık iki yıldır devam eden kıdem tazminat davam var,bu iki yıl süre içersinde avukatımla sadece avukatlık ücreti olan%25 avukatlık ücreti anlaşması ve vekaletname vermem oldu,bunun dışında hiç bir duruşmadan haberim olmadı,ve şimdi yeniden dört ay sonrasına ertelenen bir duruşma var,anlatmak istediğim avukatımın aktif olmaması,işini ciddiye almaması,bu durumda avukatımı değiştirirsem,benim ve avukatımın hakları nelerdir?teşekkür ederim!

  • Davaların uzaması avukatın değil yargı sisteminin arızası, bu nedenle açıkça avukatınızdan kaynaklı bir kusur yoksa siz anlaştığınız bedeli avukata ödemek zorunda kalırsınız.

 40. Merhaba Tevrat Bey;
  Bize karşı açılmış 300000 Tl lik bir alacak davası bulunuyor. Bu davayı kabul edip ilgili parayı vermeyi kabul edersek, karşı tarafın avukatına vekalet ücreti
  ödememiz gerekir mi? Gerekirse % kaç civarı olur?
  Teşekkürler.

 41. Merhaba Tevrat Bey. Sitenizde bilgilendirme yaptığınız için çok teşekkür ederim. Başarılar diliyorum. Tazminat davasını kısmi kazandık. Avukatımla %15 vekalet ücretine anlaşmıştık. Sözlü veya yazılı başka bir anlaşmamız yok. İcradan tahsil edildi. Benden %15 vekalet ücreti, karşıdan da vekalet ücreti aldı. Fakat temyiz vekalet ücreti diye bir ücret daha alacağını söyledi. Bunun üzerine ihtilafa düştük. Baştan konuşulsaydı tabiki farklı olurdu. Avukatımla hep iletişim kopukluğu yaşadık. Fakat yargılama sonucunda gündeme getirilmesi hoş olmadı. Bu ücret hakkı mıdır? Hakkıysa baştan konuşulması, bilgilendirmesi gerekmez mi? Tayfun/Kastamonu

  • Dosyayı alan vekil ücreti karşılığında davayı sonuna kadar temyiz dahil sürdürmek zorundadır , yazılmamış ya da konuşulmamış ise temyiz için ayrı bir ücret alınmaz

 42. Merhabalar Tevra Bey. Boşanma davası için avukat daha doğrusu mal rejimi için bir avukatla anlaştım. Eski eşimle birlikte alınmış ortak bir evimiz mevcut. Bana ilk başlarda avukatım bu evin %75 bizimdir merak etmeyin gibi sözler söyledi. Ama sonralardan sorduğumda ben size böyle birşey demedim diyor Ve davayı acarken kendisine ofisinde 3.000 tl para verdim bunun dışında 1.000 tl atmden hesabına yatırdım bunun mahbuzu yok ne yazıkkı bankaya gittim ve atm işlemlerinde çıkmadığını soyledirler hesap detaylarında Ayrıca 700 tl+ 300 tl+300 tl+ 500 tl dosya parası olarak benden bunları talep etti 500 tl haric diğer 3 parayı (700 tl+ 300 tl+300 tl ) elden verdim. Mahkemeye gittğimde eşimle konuştuğunu gördüm duruşma salonun önünde beni görünce yanıma geldi eşinizle konuştuk iyi bir insanmış dedi güldü oda davanın uzamasını istemiyor gibi kelimeler sarf etti. Benim kendisiyle ne sıkıntılar yaşadığımı bilmesine ragmen iznim olmadan konuşabilirmi? ayrıca sözleşmenin bir nüshasini bana vermemişti sözleşmede %15 + 2 bin tl maktu ücret yazıyor. Benden almış olduğu 4 bin tl nin 1.000 tl si eve şer koyma işlemi. 2 bin tl maktu ücret 1.000 TL vermediniz diyor siz bana sadece 3.000 tl verdiniz dedi. En başında bana maktu ücret gibi birşey demedi sadece %15 anlaşmıştık. Ben kendisine eski eşimle konuşmasından dolayı rahatsız olduğumu ve söylemiş olduklarını daha sonra soylemedım demesinden dolayı kendisiyle çalışmak istemediğimi belirttim. Bana ben eşinizle konuşmadım diyor yanımda kardeşim de vardı. Ve dava henüz bitmedi benden istemiş olduğu para 9bin tl ayrıca karşı tarafın vereceğı 7bin tl lik parayı da istiyor bu hususda durum nedir? ev için üç fiyat var ilk alınan değer. eve gelip bakıldıktan sonraki değer, ve bilirkişinin vermiş olduğu değer. bu ücretlerden en yüksek olandan baz alarak hesapladı. bende evin değerinin daha ne olacağı belli değil mahkeme bitsin masraflar hesaplansın neyse hesaplaşalım dedim. hayır yaa ben devam ederım bu davaya ya hakkımı ararım mahkemede. yada 16.000 tl lik parayı verirsiniz dedi. yardımcı olurmusunuz?

 43. Avukat Bey,Kamulaştırma ile ilgili dava bittikten sonra kazanirsam karşı taraf temyize gönderebilir mı?Gönderirse temyizden ne zaman döner?

  • Bu hak istinaf ve ardından temyiz şeklinde değiştirildi. Karara iki tarafın da itiraz hakkı vardır.

 44. Merhaba sigortadan trafik kazası sonucu tazminat kazandık . toplamda 159000 tl para yatmıs bunun 9800 tl si harç 14800 tl si avukatlık ücreti 400 tl si diğer masraflar tutmus avukat ile anlaşmamız %10 idi avukatın bize verdiği para 106000 tl bu para normalmidir anlayamadık. Avukatlık ücreti 14800 tl karşı tarafın vekalet ücretimidir bizden alacağı %10 haricmidir aydınlatırsanız seviniriz . Aynı davaya ilişkin 20000 tl de tazminat ücreti var aynı kesintiler tazminat davası içinde olurmu ?

  • Danışma ücretlidir. Ücretini yatırmanız halinde sorunuz yanıtlanacaktır.

 45. toplu sekilde staj için dava açtık toplam uyaptan 5000 tl alacak görünüyor benim 650 vekalet 270 tl de tahsil harcı ücreti görünüyor avukat bana ne kadar ücret odeyecek vekalet ücretinden baska ücret alacakmı

 46. Merhaba,
  Kıdem tazminatı için avukat aradığım dönemde yakın bir arkadaşım, kendi arkadaşının iyi bir avukat olduğunu söyleyerek beni birine yönlendirdi. Avukat ile hiç bir şekilde aramızda alacağı ücretle ilgili sohbet dahi geçmedi. Bir buçuk yıllık süre sonunda Birgün beni ofisine çağırarak mahkemeyi kazandigimi, alacağım paranın sukadar olduğunu söyleyip parayı bana eft yapabilmesi için ucundan tuttuğu kağıtların altını imzalamami istedi. Tanıdık aracılığı ile olduğu için tabi ki güvenerek imzaladim. Ancak sonradan (UYAP) incelediğimde kazandığım miktardan %25 gibi benden de bir ücret kestiğini gördüm. Tabi ki ortada hata varsa çoğu benim güvenipte imzaladığım evrakları okumamamdir ancak aynı zamanda bir iş etiği olarak bu tür konular hakkında avukatın bilgi vermesi gerekmezmiydi. Belki bu husus başta konusuldaydi başka bir avukat ile anlaşma imkanım olabilirdi… 10 yıl sonunda hakli olduğum ve 2 şahit göstererek kesin kazanacağım bir dava icin, benim 10 yılda hakettigim miktar karşılığında avukatın da benle aynı miktar da para kazanması, kazanmasından da öteye bunlar hakkında gerekli bilgiyi kazandıktan sonra bile benimle paylasmamasi sizce normal mi… Avukatimin bu davranışını hatanın büyük kısmı bende de olsa başkalarına yapmaması için baroya şikayet etmek istiyorum. Sizce bir faydası olur mu… Teşekkürler

  • Ücret makul ve avukat başarmış, o halde bir şikayetinizin olmaması gerekir. Kesin kazanacağınız bir dava ise neden avukat tuttunuz ! Bu yaklaşım doğru değil.

 47. merhaba,
  çalıştığım bi kurumdan sigortam ve ücretim ödenmemişti ve bir avukata gittim.
  alacağım maaşım 6.000 tl idi.
  davacısı xxxxx, davalısı xxxx talep edilen işçi alacakları ile xxx te çalıştığı döneme ilişkin dava dışı diğer tüm hak ve alacaklarına, vekalet ücreti ve diğer sair giderlere karşılık olarak xxxx şirketi tarafından 7.500 tl (yedi bin beşyüz türk lirası) ödenecektir diye bi ibare var
  benim alacağım 6.000 di fakat avukat bana %15 alacağını söylemişken kendi şahsı hesabıma 4.500 tl yatırmıştır.
  ben şuan avukat tarafından dolandırıldığımı düşünüyorum
  bana bi akıl verebilirmisiniz

  • Avukatın alacağı 2 türlüdür bir sizden bir de davayı kazandığı için karşı taraftan. Karşı taraftan kazandığı vekalet ücretinde sizin yani vekil edenin hakkı olmadığı için siz kendi alacağınız üzerinden belirlenen oranı çıkıp kalana sahip olabilirsiniz. Avukatı haksız şikayet halinde hakkınızda yasal işlem yapılabilecektir. Örneğin 100 TL alacağınız var davayı avukatınız kazandı 12 tl karşı vekalet ücreti kazandı. Avukat 112 TL tahsil edecek fakat size örneğin % 20 anlaştınız 20 TL sini kesip size 80 TL iade edecektir.( Masraf, harç buları hesaplamadım ki yalın bir anlatım olsun)
   Şimdi siz 112 TL üzerinden oranlama yaparak hak talep edemezsiniz. Eğer ısrarcı iseniz bir avukattan danışmanlık aldıktan sonra kararınızı vermenizi tavsiye ederim.

 48. Merhaba
  Ben avukatımla sözleşme yapmadım.17.000₺ asıl alacak davamızı kazandık faiz vs 25.000₺ olarak icraya kondu dosyamız ordada vekalet ücreti faiz vs 30.000₺ totalde hak kazandık. Avukatım bana 18.000₺ kendisine 12.000₺ talep ediyor makul müdür ?

  • Makuldür. Şöyle ki, 25000 TL nin tamamı size ait değildir. Kabaca size başka okuyanlara olayı izah edeyim. 20.000 TL ana para olan davada kararı icraya koyalım.2000 TL dava vekalet ücreti verildi. icrada kabaca icra vekalet ücreti dahil 24.000 TL tahsil edeceksiniz. Avukatınızla % 25 anlaşmanız var diyelim. 9.000 TL avukata 11000 TL size düşen miktar olacaktır. Unutmayın siz baştan avukata ücret vermediniz siz bu parayı avukatınız sayesinde kazandınız. Yani burada avukat para almadı size 11000 TL verdi şeklinde düşünürseniz daha makul düşünmüş olursunuz. Yoksa avukat sadece sizden dava sonunda alacağı 5000 TL için işi üstlenmez.

 49. iyi akşamalr avukat bey ben avukatımla %30 anlaştım davayı kazandık aşaığadaki karara göre net elime ne geçer bilgi verirseniz sevinirim iyi akşamlar diliyorum
  Türü İlamlı Takip Yolu İlamların İcrası, Para ve Teminat Verilmesi Hakkındaki İlamların İcrası
  Şekli ÖRNEK: 4-5 Para Borcuna Veya Teminat Verilmesine Veya Bir İşin Yapılması Veya Yapılmamasına , İrtifak Hakkının Kaldırılmasına Veya Yükletilmesine Dair İcra Emri- Eski No: 53 Esas Tutar 0,00
  Alacak Miktarı 159.256,76 Tahsil Harcı 7.246,18
  Vekalet Ücreti 11.617,91 Toplam Faiz 117,07
  Masraf 36,00 BSMV Ücreti 0,00
  KKDF Ücreti 0,00 KDV 0,00
  Özel İletişim Vergisi 0,00 Yekün Hesap 178.273,92
  Yatan Para 0,00 Bakiye Borç 178.273,92
  Dosya Durumu Açık

 50. Merhaba, kidem tazminatim icin açılacak dava üzerine avukat ile %10 uzerinden anlastik, avukat davayı kazanmamız durumunda odeme yapılmazsa icra yoluna gidileceğini ve bu icra yolu için kazanılan rakam üzerinden %10 ve kalan rakam üzerinden tekrar % 10 alacağını, icra takip vs için bunun yasal hakkı oldugunu soyledi. Bu durumda %20 ödeme almış olacak. İcra yolu tazminat davasının devamı gibi değil de yeni bir dava mıdır. Teşekkürler, iyi çalışmalar ..

  • Dava ve icra dosyalarının vekalet ücretleri ayrı ayrıdır. Dolayısıyla olağan bir uygulama

 51. Ben türkiyede kanunların tam ankamıyla uygunmadığını söyleye bilirim. Birde kararı hakim verir demişsiniz hakimin çokta büyük bir rolü olmadığını bilir kişinin yazdığını aynen uyguladını gördüm. Birde avukatlara mahkum ediliyoruz halbuki kendimizin avukatlığını yapsak daha başarılı olacağıma inanıyorum çünki bu durumu avukatım boş beleş biri olmasından dolayı söylüyorum. 80 nin tl lik paramı 4 senede 25 bin tl ye düşürerek aldı hemde bana hiç bilgi vermeden kendi kafasına göre işler dönderdi sonuç hüsran şimdi ben bmyle bir şahsiyete neden para ödemek zorundayımki zaten alacağımın çoğunluğunu karşı tarafa bıraktı. Bence kanunlar yeniden düzenlenmeli ve avukat tutmak isteğe bağlı olmalı.

  • Halen avukat tutmak yasalara göre zorunlu değil, yanlış bilgiye sahipsiniz. Bu da gösteriyor ki hukuku bilen avukatlara ihtiyaç devam ediyor. ))

 52. Merhaba Tevrat bey
  Öncelikle böyle bir sayfa hazırlayıp değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarım.
  Başıma ilginç bir olay geldi bunu sizlerle paylaşmak konu hakkındaki görüşlerinizi almak isterim.
  2015 in 4. ayında karşı tarafın %100 kusurlu olduğu trafik kazası sonucu araç değer kaybı davası için %30 la anlaşıp bir avukata ‘adıma kayıtlı tüm araçların’ diye başlayan genel bir vekalet vermiştim davanın ne kadar süreceği belli olmadığı içinde vekalet süresiz olarak yapıldı dava 6 ay gibi bir sürede sonuçlandı sigorta ödemeyi avukata yaptı %30 kesintiden sonra kalanı avukat hesabıma yatırdı buraya kadar herşey normal… (iş bitimi vekaleti iptal ettirmeyi unuttuk)
  2017 nin 4. ayında yine karşı tarafın %100 kusurlu olduğu ufak bir kaza geçirdim karşı tarafın sigortasından aracım yapıldı bu sabah gelen bir telefonla şok oldum telefondaki şahıs aracıma çarpan kişiydi ve kendisini icraya verdiğimi neden böyle birşey yaptığımı falan soruyordu böyle birşeyden haberim dahi yoktu teli kapattıktan sonra sigorta şirketini aradım benim hiçbir bilgim olmadan avukat elindeki vekaletle 2. kaza için değer kaybı davası açmış sigortadan 6. ayda1080.TL almış aracıma çarpan kişidende 500.TL istiyormuş ve ben tüm bunları 7-8 ay sonra bugün tesadüfen öğrendim.
  Kusura bakmayın detaylı anlattım biraz uzun oldu ama bu avukatın yaptığı düpe düz dolandırıcılık milletin hakkına gasp değilmi bu konuyla ilgili ne yapabilirim derdim para pul değil ben ve benim gibi müvekkillerinin boşluğundan yararlanarak hiçbir haber vermeksizin onların hakkı olan paraları alıp haksız kazanç sağlayan bu avukat hakkında ne yapabilirim beni yönlendirirmisiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim saygılar.

   • Sağ olun verdiğiniz cevapla çok yardımcı oldunuz 🙂 Vekalet verirken dikkatli olunacağını bu tecrübeyle öğrendik zaten bu üç kağıtcı avukata ne gibi bir yaptırımda bulunabiliriz siz onu söyleyin yani ben ve benim gibi müvekkillerinin boşluğundan yararlanarak hiçbir haber vermeksizin onların hakkı olan paraları alıp haksız kazanç sağlayan bu avukat hakkında ne yapabilirim beni yönlendirirmisiniz.

    • Her meslek grubu gibi avukatlar da mesleki birlikleri tarafından disiplin işlemleri yapılmaktadır. Avukaların mesleki birliği BARO’lardır. Eğer hukuken haklı olduğunuza inanıyor ve ıspatlayabiliyorsanız avukatın bağlı olduğu BARO’ya şikayet edebilirsiniz. Başvuruda ücret ve masraf alınmaktadır. Unutayın ki, haksız yere avukatı şikayet ederseniz tazminat, iftira gibi yaptırımlara muhatap olabilirsiniz. O nedenle yine bir avukattan hukuki destek, danışmanlık alabilirsiniz.

 53. Iyi gunler ben cezaevindeyken ailem bana bir avukat tutmus ve avukatla 7000 bin tlye anlasmislar avukat 2 gun sonra mahkemede beni savundu ben tahliye oldum avukat benden vekalet istedi bende vekalet vermiyorum benim avukatligimi yapmani istemiyorum dedim ailem pesin 3000 bin tl vermis ben avukatin yanina gittim diyor 3000 bin yandi vermeyecem bu durumda ne yapabilirim 1000 tlde alsa eyv ama adam diyor 3000 binde benimdir lutfen yardimci olurmusunuz

  • Avukat başarılı olmuş ve tahliye olmuşsunuz. Avukat ile baştan anlaşmanız neyse iki taraf da buna uymalıdır. Avukatlık sözleşmesini sizin menfaatinize aileniz de yapabilir ve siz avukatınızı artık istemiyorsanız avukat ücretin tamamına hak kazanır. Bu durumda avukat 7 bin TL’nin tamamını da talep edebilir yasal olarak.

 54. İyi akşamlar iş mahkemesinden 26 bin küsür lira para kazandım.bugun avukat beni aradı 20 bin küsür alacağım olduğunu %25 i düştüğünde 15 bin küsür alacağım olduğunu söyledi.ama ben uyap vatandaş portalının evrak bölümüne baktığımda icra 24 bin küsür avukata eft yapmış.sözde evrakları avukat bana yolluyacakmış.icranın avukata yaptığı ödemeden kesinti olurmu ?

  • Avukatın karşı taraftan alınan ayrıca bir ücreti daha var biz buna karşı vekalet ücreti diyoruz ve bu alacak size ait değil kanunun avukata verdiği bir para. O ücret avukatın kazandığı davaya aittir. Bu nedenle sizin alacağınız üzerinden anlaştığınız % 25 kesintisi yapılmış görünüyor. Örneğin karşı vekalet ücretine sizin borcunuz için haciz konamaz çünkü o para size ait değil. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 164. maddesinde bu açıkça yazılı. Bu tür hatalı algılamalar maalesef olabiliyor.

 55. İyi günler Tevrat kazandığımız bir davada 60.000 almış karsı taraftan. Kendi ücretleri ve masrafları cıktıktan sonra 33.000 TL kaldığını belirtti 3.000 TL Kend üreti oldugunu belirtti. Bir davadan gelen ücretin yarısını alabilirim avukat?

  • Muhtemelen 60 bin TL’nin tamamı size ait değil bu rakamın içinde avukatın karşı taraftan alması gereken avukatlık ücretleri de bulunmakta. Bu nedenle siz kendi anapara ve ferileri alacağınız miktarı öğrenip ona göre hesap yapmalısınız.

 56. selam iş davası için bir avukatla anlaştık yalnız davayı kaybettik işveren kazandı avukatım temyize başvurdu karşı tarafın avukatı davayı kaazandıgı için temyizi beklemeden avukatlık ücreti talebinde bulunup icraya koymuş avukatlık ücretini .birinci sorum bu ücret ne kadar ikinci sorum ben ücreti ödediğim takdirde temyiz kararı bozar ve dava benim lehime sonuçlanırsa karşı tarafa ödemiş oldugum avukatlık ücreti tekrar bana ödenir mi ve ne şekilde ödenir

  • Mahkeme ilamında borcunuz yazar ve eğer karar bozulursa geri alma hakkınız doğar.

 57. Merhaba tevrat bey babamın iş mahkemesinden 239000 tl tazminat hakkettik avukat ücreti faizli üzerinden mi hesaplanir yoksa ana para üzerinden mi

 58. Merhabalar icra inkar tazminatı ücreti avukata mı ait, müvekkile mi? Avukatım öyle bir para yatmadığını söylüyor fakat 1 yıl olmuş UYAP ta av ın hesabına eft yapıldığı yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim

  • İcra inkar tazminatı asıl alacağa bağlı feri bir alacaktır. Bu bedel anaparaya dahil olup iş sahibi ile avukat arasındaki yazılı sözleşmeye göre vekalet ücreti alacağı belirlenir. Yazılı sözleşme yok ise avukatın akdi vekalet ücret alacağı yasal zorunluluk olup aynı yasanın 164. maddesine göre belirlenir. Karşı tarafa yükletilen vekalet ücreti ise avukatın yasal alacağıdır iş sahibinin bu alacak üzerinde hakkı yoktur.
   Şu şekilde örnek verelim:
   100.000 TL alacak miktarı var.
   % 25 anlaşma olsun iş sahibi avukatına 25 000 TL ödeyecektir.
   Mahkeme karşı taraftan alınıp avukata 10.750 TL vermiştir bu para avukatındır.
   Yine avukat toplam 110.750 TL’yi icraya koyduğu için icra vekalet ücreti olarak 11.610 TL alacaktır.
   İcra dosyası nedeni ile avukat aksi sözleşme yoksa iş sahibinden de en az % 10 icra vekalet ücreti talep edebilir.
   Bu halde iş sahibi toplam 75.000 TL’ye hak kazanmıştır. ( % 2 cezaevi harcı da alacaklının alacağından düşülür ki burada hesaplamadım.)
   İcra dosyasına yatan paraya bakarak yanlış anlaşılma olmaktadır. Çünkü icraya borçlunun yatırdığı para için avukatın karşı taraftan yasa gereği alması gereken avukatlık ücreti de vardır, iş sahipleri de bu paranın kendilerine ait olduğunu ( bilgisizlik ya da artniyetle) düşünmektedir.Halbuki mahkemenin kısa kararında yazılı alacak rakamlarını incelendiğinde iş sahibinin hak kazandığı alacak miktarı görünmektedir.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir